Noi cu cine votam?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Aualeu, la cata lume zice ca voteaza cu Base... nici nu mai are rost sa ma duc la alegeri, ca pierd vremea de pomana. Poate in turul 2...

Uita-te mai bine la sondaj: Antonescu conduce!
Si bine face :).

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Aualeu, la cata lume zice ca voteaza cu Base... nici nu mai are rost sa ma duc la alegeri, ca pierd vremea de pomana. Poate in turul 2...


Pai bine UP da la Referendum nu te gandesti?
Eu ma duc in primul rand pt. ca sa votez R si deocamdata pe Remus Cernea.
In turul 2 voi vedea,poate atunci nu ma mai duc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

iileana, dupa ce pierde la alegeri fat frumos cu parul vopsit al tau (dl Antonescu) ne promiti ca ne lasi putin in pace la topicurile politice - adica zau, mi se pare un pic deplasata sprinteneala cu care mai bagi care o pancarda pentru el, peste tot.

mersi anticipat.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

iileana, dupa ce pierde la alegeri fat frumos cu parul vopsit al tau (dl Antonescu) ne promiti ca ne lasi putin in pace la topicurile politice - adica zau, mi se pare un pic deplasata sprinteneala cu care mai bagi care o pancarda pentru el, peste tot.

mersi anticipat.


N-ai vrea sa-ti vezi tu de treaba si sa nu mai tragi lumea de maneca? Crezi ca daca-ti pui mainile in sold, devii mai interesanta? Ia nu mai hartzui lumea!

De la mine ai ignore (daca nu te-ai prins inca de asta).

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Alina chiar este gratuita interventia ta.
Eu inteleg ca il vedeti pe CA un Fat-Frumos, este gustul vostru, dar asta nu inseamna sa agresati fetele de pe DC daca nu au gusturi ca voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Alina chiar este gratuita interventia ta.
Eu inteleg ca il vedeti pe CA un Fat-Frumos, este gustul vostru, dar asta nu inseamna sa agresati fetele de pe DC daca nu au gusturi ca voi!


Postarea lui muffin nu-i semn de agresiune fata de cei care nu au aceeasi parerea cu ea (sau cu el)?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

A alege un candidat care nu corespunde 100% exigentelor mele este mai putin grav decat a pune in valoare voturile cumparate (prin neprezentarea la vot).
Da, se pare ca e adevarat, din pacate aproape toti cumpara voturi; dar sumele astfel "investite" nu sunt direct proportionale cu procentele din sondaje (sau cu cele din Parlament). Poate ma insel si nu are nicio legatura, dar mi se pare ca al doilea ca valoare a "donatiilor" de la sponsorii "dezinteresati" este doctorul independent - de verificat, datele sunt publice.

Nu sustin votul negativ (intentionat contra aluia sau altuia, ca are sau nu par, ochi inchisi/ deschisi, etc. - fiecare e liber sa-si stabileasca un set de valori) dar e mai bun decat votul alb (invalid) care pune in valoare voturile cumparate la fel ca neprezentarea la vot.

Repet, consecinta unui vot valid (cu cine-o fi) este ca acei cumparatori vor constata ca e tot mai scump sa influenteze votul cu bani si bunuri (s-a ajuns deja la cuptoare cu microunde !?!) si poate vor renunta sa arunce cu banii la alegerile urmatoare daca vad ca acum i-au cheltuit cam degeaba



Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti


Scria cineva, aici, ca prin absenta la vot dam valoare suplimentara voturilor "cumparate". Cine cumpara voturi? Pai, cine poate. Fiecare cumpara ce poate. La alegerile astea vor cumpara mai multe voturi cei de la PD-L, fiindca ei sunt in acest moment "mai bine infipti" in teritoriu, in politie...Dar, pe unde va putea, va cumpara si PSD-ul. Si PNL-ul. Si apoi, daca va fi, sa zicem, Geoana presedinte si va pune guvernul lui, la urmatoarele alegeri, PSD-ul va cumpara mai multe voturi...Asa ca, eu tot nu am gasit un motiv sa merg la vot.


IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka29 spune:

Ellina se crede tare desteapta. Are numai comantarii anti Base. E neam cu Vantu? Sau e amanta lui Antonescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Muffin, promit ca nu o sa insist sa sfatuiesc pe nimeni sa-l voteze in 6 dec pe Antonescu, daca nu va trece de primul tur, bine?

Cu privire la faptul ca agasez lumea pe-aici:
- Ina_nz, imi cer scuze daca te-am agasat raspunzind, la intrebarea ta "cine-i Antonescu", cu doua link-uri lamuritoare. Muffin considera ca ti-era destul raspunsul "un cocostirc". Al meu a fost in plus.
- B.nica, imi cer scuze si de la tine ca te agasez, promit sa nu-ti mai raspund niciodata. Uite, chiar ma gindeam sa-ti dau citeva lamuriri interesante cu privire la cel pe care doresti sa-l votezi, Remus Cernea. Dar nu vreau sa te agasez, asa ca am sa-ti las placerea de a descoperi singura surprizele.

Si, in general, imi pare rau ca agasez lumea, cind ceea ce se doreste de fapt sint raspunsuri de tipul :

Citat:
citat din mesajul lui aka29

Ellina se crede tare desteapta. Are numai comantarii anti Base. E neam cu Vantu? Sau e amanta lui Antonescu?

Voi incerca sa ma indrept.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput