Noi cu cine votam?

Noi cu cine votam? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Haideti sa vedem si optiunea DCului in ceea ce priveste alegerile. Pentru ca ne pasa :)si pentru ca viitorul nu ne este indiferent. El este al copiilor nostri si vrem sa il determinam si noi.
Deci aceasta ar fi cabina de vot, cu cine ati vota?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Intrebare sondaj:

Noi cu cine votam?


Alege respuns:

Mircea Geoana
Traian Basescu
Crin Antonescu
Sorin Oprescu
Kelemen Hunor
Gigi Becali
Vadim Tudor
Nu merg la vot

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Din cate vad eu, pana acum, dupa nici o zi de la debutul sondajului, asa cum s-au unit in 2004 Basescu si Tariceanu contra PSD-ului, ar trebui sa se uneasca acum PSD-ul si PNL-ul contra lui Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

categoric: TRAIAN BASESCU!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Indiferent cu cine votati, important este sa mergeti la vot!

Misiunea celor care incearca sa va convinga sa nu votati (nu avem cu cine, nu merita, suntem scarbiti) este de fapt de a pune cat mai bine in valoare voturile cumparate cu pomeni electorale, bani, telefoane mobile, mici, revelioane, etc.
Dau un exemplu simplu din viata de zi-cu-zi: daca la mine in bloc suntem 22 proprietari si la sedintele de comitet se prezinta doar 11 persoane, cand se ia o decizie care ne afecteaza pe toti cei 22 e suficient ca doar 5 babe sa voteze ce propune seful de scara (6 voturi reprezinta 55%); daca ar fi fost prezenti 15, situatia era altfel (6 reprezinta doar 40% din 15).
Revenind la voturile cumparate: resursele partidelor sunt limitate: ca sa cumperi voturi iti trebuie bani negri, bani care sunt tot mai greu de obtinut, sau bani deturnati de la buget (putini pe "praful" asta).
Daca prezenta e redusa, voturile platite - care vor exista cu siguranta, dar sunt limitate si concurenta le tot scumpeste - conteaza.
Daca prezenta e mare, puterea voturilor platite e tot mai mica.
In concluzie, nu cred ca vreti sa le faceti un discount pentru ca nu-l merita; asa ca ar trebui sa-i ardem la buzunare pe cei ce-si cumpara functia cu bani, nu o obtin pe merit

Atentie, prezenta nu e suficienta! trebuie sa exprimati un vot valid! (treaba voastra cu cine)
Ignoranta nu e o solutie, cineva tot va fi ales, fie ca mergem noi sau nu la vot (numai alea 5 babe daca voteaza, alesul lor va fi presedinte!)

IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daca nu ne multumeste niciunul dintre candidati cum le aratam acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Mirela, daca toata lumea ar avea optiunea DC, ar fi ceva. Dar din pacate, in realitate, tare ma tem ca lucrurile stau altfel. Oricum, fara PSD (din principiu!!!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Teoretic, cei ce candideaza reprezinta diversele categorii sociale/profesionale/culturale/etnice din care provin; adica pe noi toti. Este intradevar trist (sa nu spun tragic) faptul ca din randul intelectualilor onesti, profesionisti, cultivati, nu s-a "ridicat" niciunul care sa ne reprezinte "pe bune" interesele. Dar totusi sunt destui candidati si nu sunt toti la fel de rai/buni; este greu, dar nu imposibil, sa identifici unul care sa sustina cateva principii sanatoase si care sa fie si credibil.
Eu am gasit unul, dar recunosc - nu mi-a fost usor; nu stiu cum sa-i arat ca nu-mi place tot ce face el, asadar nu am un raspuns direct la intrebare.
O varianta care mi-a trecut prin gand ar fi o modificare a Constitutiei prin care votul optiunii "Niciunul" sa fie valid si sa aiba un efect clar (cum ar fi pierderea de catre cei care au candidat si nu au convins a dreptului de a mai candida la urmatoarele 2-3 legislaturi!). Instrumentul cel mai la indemana noastra pentru modificarea constitutiei este referendumul.
Prin urmare solutia pare a fi pe termen lung: cred ca ar trebui eliminati (cu ocazia fiecarui vot) toti cei care raspund numai la chemarea banilor si la propriile interese, si alesi unii (nu doar presedintele, ci si parlamentul, primarii, etc.) care sa aplece urechea la societatea civila si la asociatiile profesionale.
Societatea civila trebuie sa fim chiar noi, nu diversi partizani ai politicienilor (cum sunt in prezent exponentii ei); si ar trebui sa promovam astfel principii/valori reale, care sa fie preluate, supuse votului popular (referendumuri) si sa surclasam astfel politicienii in puterea legislativa (intotdeauna o decizie a actionarilor este mai puternica decat una a directorilor).
Oricum, mie mi-e clar, printre cele mai proaste variante este sa nu votez!
Ignoranta si neimplicarea ne-a adus in aceasta situatie, iar asta convine de minune tuturor politicienilor, care, dupa cum observati, de asta depind ca sa le fie cat mai bine; nu au nici macar o meserie reala, ca sa nu mai spun de experienta ca manageri, afaceristi, etc (nu se pun afacerile facute prin prisma functiei publice, prin trafic de influenta, coruptie, etc.)
Sper sa fim suficient de intelepti in alegerea facuta si sa nu ne lasam pacaliti de diverse ciori vopsite pe diverse garduri.

scuze daca v-am plictist

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Daca nu ne multumeste niciunul dintre candidati cum le aratam acest lucru?


IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Buna seara

Aiii.... eu cu cine votez? Nu stiu... dar voi merge la vot, si-i voi pune stampila in mana lui Andrei sigur va stampila peste tot.

Era undeva postat un clip cu toti 4 candidati si cu murdariile lor dar nu-l mai gasesc. Si as fi vrut sa il arat cuiva. Ma puteti ajuta?

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Povestea unui licurici

Poznele lui Andrei Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei Muzica mea

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu de ce nu pot raspunde la sondaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

eu de ce nu pot raspunde la sondaj?



Cred ca nu se mai poate vota, aici! nici eu nu pot!
On topic: eu nu votez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

eu de ce nu pot raspunde la sondaj?



Cred ca nu se mai poate vota, aici! nici eu nu pot!
On topic: eu nu votez!

Mergi la inceput