Burtici fericite de septembrie-octombrie (231)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danutzu spune:

Hello fetili,

in sfarsit am reusit sa intru pe forum, zilele astea m-a tinut mai ocupata puitzul meu. Am reusit doar sa citesc ultimele voastre postari si sa vad pozele superbe postate de la cele doua botezuri, ce mai... mamici fericite, bebei frumosi foc! Sa va traiasca sanatosi si binecuvantati de Dumnezeu!

Monica Dicut si eu vroiam sa va intreb acelasi lucru legat de interesul pentu jucarii... se pare ca e normal sa nu fie inca interesati, al meu chiar s-a si speriat de una din jucariile pe care i le-am aratat si de atunci m-am lasat pagubasa pana mai creste putin. Legat de focusat nu iti fa probleme, mie dna doctor mi-a spus ca muschii oculari nu sunt dezvoltati si e posibil de exemplu ca unii copii sa aibe strabism (e cazul lui Carol) dar se corecteaza pana la un an. Banuiesc ca focusarea e relationata de dezvoltarea muschilor oculari si poate fi explicabil.

In rest, si noi ne plangem de probleme la ochisori, azi de dimineatza unul din ochi era partial lipit si ii dau picaturi Colbiocil si il sterg cu pansament steril si ser fiziologic.

Eu mai am un pitic pe creier si vreau sa va intreb... cat timp as putea sa il tin pe Carol in scoica/scaunelul de masiona sau in ceva similar ziua? Ma gandesc sa nu ii dauneze coloamei....Lui ii place si cred ca ii prinde bine fata de statul pe spate non stop.Voi in ce pozitii il mai tineti ziua?

Pupici de la Dana si BB Carol



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

fetelor, va rog nu aruncati cu rosii...nu nasc maine...ca asa s-a intamplat..asta in caz ca nu vrea juniorul sa vina el singurel, fara ajutor... cum spuneam si mai demult, eu vreau sa fiu ultima de la odiseea asta..asa ca vineri dimineata ma opereaza, tot atunci ajung la Tg Mures.

Va multumesc pentru agitate...dar eu zic sa le lasam sa se mai odihneasca macar pana joi spre seara asa...


Sunteti niste dragalase toate!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


38+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

AMR 2 ZILE

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Manga
Danutzu si eu am avut aceeasi problema, ca si noua ne place tare in scoica, dar cica nu e foarte indicat sa stea prea mult...am auzit variante intre jumatate de ora si 2 ore...
in schimb cred ca intr-un balansoar din acela cu mai multe pozitii poti sa-l tii mai mult, intr-o pozitie intermediara, nici culcat, dar nici foarte ridicat....eu o mai pun pe Ebru pe o perna moale sa stea mai ridicata, ca altfel se plictiseste repede sa stea doar cu ochii in tavan, iti dai seama am mai vazut fete care ii pun pe perna de alaptat, daca ai asa ceva...

Camy gata, am trimis agitatele la antrenament pt joi seara

noi maine mergem la eco la sold...si la vaccin

noapte buna tuturor

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

voiam sa spun ceva legat de focalizarea ochilor. citeam cu serbgiu un articol zilele trecute si spunea ca spre deosebire de auz care la o luna e complet, vederea ajunge la o maturare de vreo 80-90 la suta abia pe la 8 luni. ab ia atunci copilul e capabil sa vada aproape la fel de bine ca un adult. Si nu pentru ca ochii nu ar putea sa vada, ci e un fel de protectie pnetru creier caree e prea fraged sa poata asimila tot. si atunci bebei nu pot focaliza. al meu se uita mult pe pereti, chiar si cand il tin aproape de mine, el tot pe sus se uite. D-zeu stie la ce.

am o intrebare fetelor. copiii vostri scot limba? adik uneori face ca si cum i-ar fi pofta de ceva sau pur si simplu o scoate si o baga. e normal?

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

MangaGirl
Si a mea e cu limba pe afara. Cred ca din cauza ca ar suge toata ziua

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Si am vazut poze cu crestinul Dragos Alexandru!!!
[b]Monica[/] felicitari pentru botez!

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

fetelor, va rog nu aruncati cu rosii...nu nasc maine...ca asa s-a intamplat..asta in caz ca nu vrea juniorul sa vina el singurel, fara ajutor... cum spuneam si mai demult, eu vreau sa fiu ultima de la odiseea asta..asa ca vineri dimineata ma opereaza, tot atunci ajung la Tg Mures.

Va multumesc pentru agitate...dar eu zic sa le lasam sa se mai odihneasca macar pana joi spre seara asa...


Sunteti niste dragalase toate!


am intrat special sa arunc agitatele in scena , dar le pun la pastrare pt joi seara

Fetelor sa stiti ca dupa o dimineata furtunoasa dar incheiata frumos , am avut o zi excelenta cu Eriku meu , iar seara la/dupa baie parca nu a mai fost chiar asa urlacios ... poate ca pana la urma acum incep sa scada colicile in intensitate.
In sfarsit cantarul a fost rezonabil , in 2 zile a pus doar 40 g , asa ca 6170g e greutatea lui. Se pare totusi ca Nanul e ok , ii umfla burta si nu il ingrasa
Azi am reusit sa fac si eu cate ceva prin casa si am avut si spor ... problema e ca mijlocul ma omoara , mai ales cand ii fac baita lu Erik si abia il tin. In seara asta am crezut ca ma rup din mijloc , noroc ca foca a fost rezonabila

Maine daca am jumatate din ziua de azi recuperez ce ati scris de 2 zile ca tare imi e dor.

Va pupacesc de nu va vedeti si sa aveti o noapte linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Maria, mersi, as vrea sa stiu cat mai multe detalii, de la bani si pana la ce avem nevoie daca voi le aveti deja ;
Mie imi dorm fetele de numa si in curand am sa ma bag si eu la nani, ca ma doare asa de tare gatul de nu mai pot .
Deci azi mi-a umplut Iulia casa de carduri, plus ca sa trezit la 6 dimineata dar atentie..ca sa-si faca ornamente pentru ziua ei care este in decembrie si si-a facut broaste din hartie..maine daca nu uit am sa le fotografiez sa le vedeti..Exerseaza la greu scrisul, ceea ce imi convine.
Aaaa..am uitat sa va zic , ieri am avut niste musafiri mai in varsta si un pic cam ciudati(clienti de ai sotului), si i-au adus Isabelei paturici ..da nu una ci 6 .Ma gandeam ca o fi crezut ca tin fata neinvelita, sau no mai sti ce o fost in capul lor.

Claudia, mami de IULIA(04.12.2003) si ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)



FETELE MELE DRAGI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna dimineata

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna dimineata si de la noi!

Puiul meu e foarte cuminte, asa a fost de la inceput. Doarme,se joaca cu manutele, maraie daca a facut kk si urla daca ii e foame.In spital il tineam cam o ora la san si apoi dormea 3-4. Ajunsi acasa am fost cam agitati ziua si n-a dormit decat 1-2 ore in rest a stat la san. Dar noaptea doarme bustean de la 9-10 pana la 4-5.
Aseara am facut prima baita si am dormit de la 9 pana la 4. Poate ca ar trebui sa-l trezesc sa-i mai dau sa pape dar, am facut o data greseala asta de nu m-am mai inteles cu el(e foarte fomist si de la oboseala nu avea rabdare sa traga si se enerva).
Nu stiu ce a aapucat Kateryna sa va spuna ca am tot vorbit(a se citi m-am plans) cu ea cat am stat in spital. Au fost niste zile de cosmar. M-au operat duminica seara totul bine ,luni dimineata mi l-au pus in brate in salon si a trebuit sa ma descurc singura cu el. Marti la vizita dr i-au descoperit o tulburare de ritm cardiac si mi l-au luat pt 2 ore jos la terapie intensiva sa-i faca eco. Alea 2 ore s-au prelungit la nesfarsit. L-au pus la oxigen(avea doar un furtunas in apropierea capului prin care venea oxigenul), m-au pus sa ma mulg ca sa nu mai faca efort iar lui i-au bagat gavaj.Am plans de nu mai aveam lacrimi, ma dureau ochii in cap. Lapte nu iesea mai deloc iar el trebuia sa manance 50ml, nu puteam sa-l vad decat de 2 ori pe zi si atunci ma busea plansul... Cand incepusem si eu sa scot 20ml lapte(joi dimineata) a venit surpriza: n-a mai fost nevoie de gavaj,l-am alaptat la san(asta insemna ca-l pot vedea din 3 in 3 ore, sa-l tin la piept inca una.... Asta pt ca fusesera cu el si la Alexandrescu si in urma analizelor(toate iesite bune) a reiesit ca nu are nicio malformatie si ca nu se cunoaste cauza tulburarii(probabil ceva fiziologic de la adaptarea la noul mediu mai ales ca sarcina a fost depasita ca termen 40+6, lichidul atat de verde incat incepuse sa se inverzeasca si el iar reactia dr a fost: " mama, pe asta il omoram")De vineri mi l-au dat in salon, dupa vizita au zis ca sambata plecam acasa. Fericire mare. Sambata se schimba dr si nu ne da voie sa plecam "e wekend , unde mergeti cu copilul daca face un stop? Aici sunteti in spital. Aveti grija dk se invineteste pe le gurita sa fugiti cu el la asistente" Pai si asta nu s-ar putea intampla si de luni incolo?! "Nu, daca nu face nimic pana luni nu mai face" Mie nu imi spusese nimeni pana atunci ca poate face stop, sa fiu atenta... Eram eu cu ochii pe el ca pe butelie dar, nu-mi alimentase nimeni frica asta.Va dati seama ca n-am ami facut altceva decat sa-l pazesc. Luni dimineata se sfarseste cosmarul nostru: vine dr la vizita si surpriza: inimioara si-a revenit aproape in totalitate, se mai aude doar un suflu mic mic. Cred ca a fost cea mai fericita zi din viata mea. E groaznic sa te uiti la copilul tau cu pofta de viata(e mult mai vioi si sugacios decat altii) si sa stii ca....
Inca ii verific respiratia, dormim cu veioza aprinsa, ne rugam sa fim sanatosi noi si toti copilasii din lume ca nu-i durere mai mare decat a unui parinte .
Pozici o sa pun maine ca trebuie sa mute tati biroul ca sa bage cablul de la aparat.
Incerc sa mai intru printre picaturi(adica printre alaptari,spalari, schimbari... ca altceva nu fac saptamana asta cat e mama cu mine).

Pupici!

Iulia 40s + 5 cu "Tudorita Mihaita"
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput