cinematografia romaneasca - Noul Val

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dupa lupte milenare, am reusit sa vad 'Eu cand vreau sa fluier, fluier', castigator de Urs de Argint la Berlin, 2010, regia Florin Serban.

Sala era plina ochi - demult nu mi s-a mai intamplat sa nu gasesc loc decat la balcon (ruleaza la cinema Studio, bucuresteni, si pe la malluri, ovcorz) - ceea ce m-a bucurat peste poate (iarina, ti-a placut?:)).

Filmul e misto, adica mie mi-a placut:), e un film 'curat', coerent, bine gradat, cu personaje credibile si are o scena finala atat de greu de conceput, scris si filmat incat am cazut in admiratie. Scena asta putea - ca sa citez dintr-un prieten - sa traga apa dupa tot filmul, ceea ce nu se intampla.

Mi-a mai placut o chestie foarte tare. Filmul tinteste mai multe planuri, are mai multe 'mesaje' ca sa zic asa si - spre deosebire de multe filme care vor sa spuna prea multe - reuseste sa se descurce cu toate itele si sa nu lase loose ends. E vorba si despre confruntarea celor doua lumi ('de jos' - puscariasul si 'de sus' - studenta) si despre ratare ca fiind consecinta abandonului familial si despre relatiile de putere din celula.

Iata trailerul:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mi-a placut, dar nu m-a dat pe spate:))))))) Eu recunosc ca am in continuare o problema cu filmele romanesti, mi se trage de la Iepoca de Aur si oricat mi-as aduce argumente logice si m-as autoconvinge nu reusesc sa trec peste bariera psihologica de a sta lejer la un film romanesc ca la oricare altul. Stau mereu la panda si astept dezastrul.

Dar asa cum spunea si Mihaelka e un film curat cu personaje extrem de credibile, de fapt asta e punctul forte al filmului.
Am fost convinsa ca o sa rateze finalul, pt. ca intr-adevar voia sa spuna atat de multe, incat eram convinsa ca o sa se incurce inremediabil. Mi-au placut cadrele interminabile dinspre final.

P.S. Melodia/pardon maneaua de la final a fost absolut mortaaala, nici ca se putea incheia mai bine, a prins tot ghemul si l-a strans

Edit ca gasii maneaua cu pricina
http://www.youtube.com/watch?v=WBgqf79LU1M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cu mandrie va anunt ca am vazut unul dintre cele mai proaste filme romanesti ale tuturor timpurilor.

Se numeste www.cinemagia.ro/filme/casanova-identitate-feminina-27483/" target="_blank">Casanova, identitate feminina, e facut in anul de gratie 2009 de catre Th. Barna si este atat de cutremurator de prost incat nici sa razi de el nu poti.

Prost filmat, prost scris, prost jucat. De o platitudine si ingalare incredibile. Daca vedeti ca ruleaza undeva, luati-o pe trotuarul celalalt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Azi incepe Festivalul de film de la Cannes. Filmele din selectia oficiala sunt www.festival-cannes.com/en/article/57145.html" target="_blank">acestea.
Dupa cum puteti observa:D, in sectiunea 'Un certain regard' participa doua filme romanesti: 'Marti, dupa Craciun' al lui Radu Muntean si 'Aurora' lui Cristi Puiu (trailerele mai jos).
Mmmmm, imi miroase a ceva bun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut in we trecut 'Caravana cinematografica', regia Titus Muntean.

Filmul e cam dezlanat, are niste dialoguri neverosimile, e intesat de niste metafore si simboluri bolovanoase si ataaaat de limpezi ca le-ar intelege si ultimul prost din sala (nu inteleg la ce folosesc, sincera sa fiu) si se mai si termina cu o scena ca nuca-n perete.
L-a mai vazut cineva? Sunt curioasa daca-i numai vina mea ca n-am inteles 'mesajul' si n-am apreciat tehnica.

Iata si trailerul:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dupa o lunga perioada de strambat din nas, iata un film romanesc de care sunt multumita.
Se numeste 'Felicia, inainte de toate' si e regizat de Razvan Radulescu si Melissa de Raaf. Razvan Radulescu e romancier si scenarist (unul foarte bun); a fost co-scenarist la 'Marfa si banii', 'Moartea domnului Lazarescu', 'Hartia va fi albastra', 'Boogie' si altele.

Filmul e bun, chiar foarte bun si Ozana Oancea - actrita din rolul principal - mi-a placut foarte tare. E prima actrita - dupa un lung rastimp - de o factura mai speciala, delicata dar fara matzaieli, cerebrala si sensibila, cu date fizice impresionante, o actrita care intelege in sfarsit ca nu-i nevoie sa tipi isteric ca sa arati sentimente 'puternice'.
E un film despre relatia mama-fiica (ma rog, mai e si despre alte chestii, dar nu vreau sa va spun tot) si are niste dialoguri foarte fin conduse.

Vi-l recomand!

Trailerul:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mai, sunt foarte multumita. Am vazut un film bun - bun-bun: 'Marti dupa Craciun', adica ala al lui Radu Muntean, caruia ii faceam reclama putin mai sus (daca vreti trailerul, e o tzara mai sus).
De ce e bun filmul asta? Pai, e un film realist si minimalist despre adulter, cu dialoguri extrem de verosimile si de ne-artificiale, cu joc actoricesc foarte bun (rezervat, cerebral, interiorizat, fara strigate printre scuipati; mi-a placut mai ales 'nevasta').
Scenariul e catre excelent, imaginea e foarte buna, se termina exact cand trebuie, nu te ia de prost si nu e moralisto-didacticist. E un studiu de caz, decupat cu foarte mare finete a observatiei. A se vedea scena din baie, cand sotia il ajuta pe sot sa se tunda, si, desi sotul e la nudul gol, scena nu are absolut nimic erotic. Si asta e ceva care se construieste foarte greu, trebuie joc foarte bun, ochi de regizor foarte ager si scenariu impecabil.
Bravo! Din partea mea, patru stele jumate;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

As vrea sa vad si eu filmele astea, dar n-am cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Salut,

Va urmaresc de ceva vreme subiectul pt a ma informa ce filme noi au mai fost produse si care este parerea voastra despre acestea. Mihaelka, te admir f mult pt implicarea ta la acest subiect si pt comentariile realiste ce le aduci filmelor vizionate .

Mie imi e greu sa gasesc filme romanesti aici, si nu descarc de pe torenti sau alte siteuri, in schimb am gasit un site de unde pot cumpara dvd-uri cu cele mai noi filme romanesti si sunt f entuziasmata

Am intocmit o lista de filme din noul val, pe care as vrea sa le vad, care arata cam asa:

Eu cand vreau sa fluier, fluier (2010)
Boogie (2008)
California Dreamin' (2007)
Nunta Muta (2008)
Occident (2002)
Poker (2010)
Restul e tacere (2008)
Amintiri din epoca de aur (2009)
Hartia va fi albastra (2006)
Supravietuitorul (2008)
Weekend cu mama (2009)
Marilena de la P7 (2006)
Roming (2007)
Francesca (2009)
Carol 1 (2009)
Poveste de cartier (2008)
Un cartus de Kent si un pachet de cafea (2004)
Un film simplu (2008)

Am citit un pic despre primele 9 filme listate si cred ca sunt interesante. Nu stiu prea multe despre restul. Ce parere aveti despre acestea? Recomandari, dezaprobari? Pe care trebuie sa le cumpar neaparat si cu ce anume sa nu imi pierd timpul?

Din pacate nu am gasit Marti dupa Craciun si nici Felicia,inainte de toate, dar inca le caut pt ca am citit comentariile bune ale Mihaelkai si am incredere ca sunt filme demne de vizionat. As mai vrea sa gasesc si Aurora, cred ca si acesta e un film bun, bazat pe criticile aduse..

Multumesc pt orice indrumare si astept cu interes raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ramona, sper ca o sa apara in curand pe DVD. Ce zici, primesti un pachetel din Romania cand or aparea:)?

Elena, multumesc mult pentru aprecieri . Lista ta e impresionanta:)
Primele noua filme sunt astea, nu?

Citat:

Eu cand vreau sa fluier, fluier (2010) - 3 stele juma
Boogie (2008) - 4 stele
California Dreamin' (2007) - 3 stele juma
Nunta Muta (2008) - minus o stea:D
Occident (2002) - 2 stele juma
Poker (2010) - 0 stele
Restul e tacere (2008) - 3 stele
Amintiri din epoca de aur (2009) - 3 stele juma
Hartia va fi albastra (2006) - 4 stele


Mie mi-au placut - in diverse grade - toate din lista de mai sus, cu exceptia lu' 'Poker' si 'Nunta muta'. Pun si stele acolo ca, dupa ce le vezi, sa ne comparam listele:)
Daca vezi 'Hartia va fi albastra', e musai sa vezi si 'Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii' si 'A fost sau n-a fost'. Le gasesti online pe amandoua (ca si pe multe altele din lista) aici.

Urmatoarele sunt astea:
Citat:

Supravietuitorul (2008)
Weekend cu mama (2009)
Marilena de la P7 (2006)
Roming (2007)
Francesca (2009)
Carol 1 (2009)
Poveste de cartier (2008)
Un cartus de Kent si un pachet de cafea (2004)
Un film simplu (2008)


Din astea, n-am vazut decat 'Marilena de la P7' - un mediu-metraj bunicel si plin de culoare locala (available si asta aici.
Am verificat si toate filmele din aceasta parte a listei - mai putin 'Francesca' - sunt available online pe site-ul de mai sus. E un site ok, de unde nu dai nimic jos, filmele sunt hosted acolo; noi ne-am folosit de el cand incercam sa vedem filme impreuna dupa modelul cititului impreuna.

Cand reusesti sa vezi ceva, te astept aici cu discutii si comentarii.

Mergi la inceput