cinematografia romaneasca - Noul Val

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Mihaelka, merci mult pt raspunsul detaliat
Voi tine cont de recomandarile tale si revin cu impresii pe masura ce vad filmele Stiam despre siteul cu filme ce le poti viziona online, numai ca nu m-a prea impresionat calitatea lor (iar pe laptopul meu mergeau in reluare de bun ce e ). Voi incerca totusi sa leg computerul de acasa la tv poate am sanse mai bune sa se vada ok. Daca nu, incerc varianta cu cumparatul.


Ramona, eu aici am gasit filmele de vanzare, relativ ieftine, preturi in USD si transportul inclus in pret pt US si Canada.. http://www.romovie.com/index.asp Nu am cumparat nimic de la ei deci nu stiu ce sa zic despre calitatea dvd-urilor, as comanda totusi 3 filme initial sa vad despre ce e vorba (plus ca primesc unul pe gratis) si te anunt ce impresie mi-au lasat. Sau daca esti interesata, ti le pot imprumuta pe masura ce le iau.... asta daca nu functioneaza varianta gratis online

Abia astept sa vad filmele! Sunt innebunita dupa filme oricum, de orice fel, si nu trece o saptamana fara sa merg la cinema, deci cu noul val Hollywoodian sunt la curent . Acum urmeaza noul val romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cum sa nu Mihaelka?

Multumesc pentru stelute, macar sa fac si eu o ordine. Grozav site-ul, sa vedem ce gasesc pe acolo! Eu nu m-am uitat la subiectul asta, in ideea ca tot nu prea am de unde sa iau filmele.

Multumesc Elena pentru site-ul cu DVDs, e bine de stiut. Noi am legat computerul la tv si sint tare multumita. Asa ca daca mai stiti site-uri cu filme "bring them on". Nu prea as vrea dintre cele cu downloads.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ramona, cum mere? Ai reusit sa vezi ceva de pe site?

Eu am vazut la cinema www.youtube.com/watch?v=RFX1BVh9RMo" target="_blank">Nunta in Basarabia - regia Napoleon Helmis - despre o violonista basarabeanca si un dirijor regatean, care hotarasc sa faca nunta (cununia religioasa si 'masa si dansul') in Basarabia, ca sa stranga bani de la rudele miresei (au nevoie de avansul pentru o garsoniera). Din film puteti afla, de exemplu, ca la granita cu Moldova, rotile trenurilor trebuie schimbate, ca sa se potriveasca pe sinele mai late (sau mai inguste, I couldn't swear to it - eu, oricum, habar n-aveam).
Filmul are nerv dar parca nu suficient. Oricum, Helmis asta pare pe drumul cel bun. Unele replici sunt foarte bine scrise si unele situatii foarte bine intelese si jucate, dar filmul are un aer de 'senzational', dupa care eu nu prea ma 'nebunesc.
Doua stele:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am fost in we (ah, denizel, pierdusi bunatate de film:) de-am vazut la MTR www.youtube.com/watch?v=4Gws6YUY2Fg" target="_blank">Morgen, 2010, regia Marian Crisan (adica ala de-a castigat Palme d'Or pentru scurt-metraj in 2008 cu 'Megatron').

Filmul e bunutz-bunutz - ii dau trei stele jumate (chiar trei stele si trei sferturi, daca ma gandesc bine:). Un ardelean linistit, agent de paza in Salonta (unde s-a nascut Marian Crisan) si pescar in timpul liber se trezeste cu un turc pe cap - emigrant ilegal - care vrea sa ajung in Germania la fi-su. Si de-aici o gramada de peripetii pe granita, peripetii calme si linistite:)

Scenariul e bun - minus cateva derapaje aproape inobservabile, imaginea e foarte buna iar jocul lui Andras Hathazi e excelent.

De vazut, partizani!



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mai, sunt foarte multumita. Am vazut un film bun - bun-bun: 'Marti dupa Craciun', adica ala al lui Radu Muntean, caruia ii faceam reclama putin mai sus (daca vreti trailerul, e o tzara mai sus).
De ce e bun filmul asta? Pai, e un film realist si minimalist despre adulter, cu dialoguri extrem de verosimile si de ne-artificiale, cu joc actoricesc foarte bun (rezervat, cerebral, interiorizat, fara strigate printre scuipati; mi-a placut mai ales 'nevasta').
Scenariul e catre excelent, imaginea e foarte buna, se termina exact cand trebuie, nu te ia de prost si nu e moralisto-didacticist. E un studiu de caz, decupat cu foarte mare finete a observatiei. A se vedea scena din baie, cand sotia il ajuta pe sot sa se tunda, si, desi sotul e la nudul gol, scena nu are absolut nimic erotic. Si asta e ceva care se construieste foarte greu, trebuie joc foarte bun, ochi de regizor foarte ager si scenariu impecabil.
Bravo! Din partea mea, patru stele jumate;)


eu as mai fi stat inca 2 ore in sala, deci trebuia clar sa se termine mai tarziu. am plecat atat de incantata in sala, l-am promovat pe la toti cunoscutii. mi-au placut enorm dialogurile, pauzele de vorbire, a-urile si alte interjectii...una din scene e cea din masina, cand el pleaca la Constanta si vorbeste cu sotia la telefon in masina; o conversatie banala, in care de fapt nu se comunica mai nimic. Si sunt multe care mi-au ramas in minte; scena de la magazin cu sotul asteptand ca ea sa-si probeze hainele, cu e draguta bluza asta; e pentru sora mea; relatia cu sora la fel de bine exprimata (eu am o sora si parca s-au inspirat din mine). am zis ca-mi voi cumpara DVD si ma voi mai uita la el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

ymca, ma bucur ca ti-a placut! Si ma bucur ca ai scris - te mai astept.
da, da, conversatia aia din masina mi-a ramas si mie in minte, aia cu 'Iau ceva de la Mega?', nu? si scena cu probatul bocancilor.

E un film tare misto. Si eu il recomand tuturor


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

scena cu bocancii e superba. si modul cum e reluata tema in momentul achizionarii bradului. si masa de craciun mi-a placut.

apoi trebuie sa mentionez ca mi-a placut mult cum a jucat copilul. de obicei, prin filmele noastre, copiii recita niste replici. dar in filmul asta fetita a jucat foarte bine.

un lucru care nu mi-a placut dar poate ca a avut rostul lui, a fost inceputul. in filmele romanesti sunetul e putin ciudat, si se auzeau tot felul de plescaieli.

daca tot am intrat la subiect, mie nu mi-a placut Eu cand vreau sa fluier, fluier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ymca
daca tot am intrat la subiect, mie nu mi-a placut Eu cand vreau sa fluier, fluier.



Hehe, cred ca io-s singura careia i-a placut filmul asta
Nici iarinei nu i-a placut iar studentii mei din ultimul an - cu care fac topuri - s-au cutremurat cand au aflat ca mie mi-a placut:))

Trebuie sa ma gandesc serios la ce mi-a placut ca simt ca incep sa dau inapoi:))




Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Mihaelka, si mie mi-a placut "Eu cind vreau sa fluier, fluier". Mi-a placut enorm actorul din rolul protagonistului, nu am avut nimic sa-i reprosez, un rol impecabil executat. Cred ca va deveni un actor de mare forta. In principal mi-a placut filmul din cauza talentului si naturaletii acestui copil. Hai, tinar actor :)

Si colegii "pirnaiasi" actorii neprofesionisti au fost foarte credibili. Adica nu s-au... formalizat deloc in fata camerei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

eu am vazut "Politist, adjectiv" si mi s-a parut excelent. in ciuda cadrelor extrem de lente a reusit sa ma tina cu sufletul la gura.
Ramona e pe netflix la instant viewing.

Mergi la inceput