Insarcinata, singura si la facultate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ok, tot nu inteleg unde vrei sa ajungi...

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Adica cum nu e normala situatia ei??? Ce e anormal in ea??? a, ca nu e ideala, asta e altceva. Dar multe situatii in viata sunt departe de a fi ideale -- uneori ne pierdem jobul, alteori ne mor partenerii, ramanem fara casa, cate nu se pot intampla in viata. cand asteptam un copil. Andrei i s-a intamplat sa ramana insarcinata si ca prietenul ei sa nu isi asume responsabilitatea. Ca nu voia un copil, asta e alta poveste, ca a aparut unul printr-un aqccident, asta este o realitate pe care el nu vrea sa si-o asume. Iar Andra si-o asuma, asa, ne-roz bombon cum este, iar pentru asta merita sa fie felicitata, nu puza la zid.

Si mai exact cum ar fi putut sa ii respecte decizia?? Omorandu-si copilul??? Ca io altfel nu vad...

20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Dana, te rog sa iei in calcul si faptul ca daca ar fi respectat dorinta partenerului ar fi insemnat sa faca avort. Eu asa zic, nu? Gandeste-te ca un avort i-ar fi provocat EI o suferinta enorma, o povara pe care ar fi trebuit s-o poarte toata viata pana in ultima clipa. Eu in locul ei as fi ales la fel, sa sacrific fericirea partenerului decat sa o sacrific pe a mea si pe a copilului meu. Nu spune nimeni ca situatia ei e una fericita, dar faptul e implinit si Andra are nevoie de solutii care s-o ajute de acum incolo.
Andra, o sarcina usoara si numai bine iti doresc.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mie mi se pare ca Dana sugereaza intr-adevar avortul. Da' asta e subiect absolut tabu pe DC, nu se poate spune asa direct, numa' pe ocolite ca sa se faca lumea ca nu intelege "unde vrei sa ajungi", altfel esti halita, ai imaginea patata pe veci Cand citesc despre astfel de situatii, mama tanara, fara nici un rost, deseori o gandesc si eu. Hai cu revolta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mie mi se pare absurd sa sugerezi "avortul" unei femei care isi doreste copilul, fie si in conditii neideale. Daca ar fi fost indecisa, mai ziceam... dar asa??

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Andra, eu te inteleg foarte bine si iti daruiesc . Pentru tine, andacos si restul, va invit sa cititi povestea mea la Albumul parintilor singuri (II), pag 5-6, veti intelege de ce.

Subiectul copil planificat versus neplanificat versus contraceptie la infinit versus avort este greu si complex. Andra nu a cerut de la noi filozofia acestui subiect, ci doar informatii ajutatoare. Si-a asumat responsabilitatea de a creste copilasul cu sau fara ajutorul fostului, NU s-a vaietat, nici nu s-a dat cu pumnul in piept ca totul e roz, ci doar cauta solutii. Haideti sa o ajutam, care cine poate. Acuzatii gen "de ce a trecut peste dorinta fostului" sunt tardive acum si sunt foarte discutabile.

Andra, vad ca esti prin Bucuresti, Politehnica. Vrei sa incerc sa iti donez niste haine de gravi? Am nascut anul asta si inca mai pot gasi haine pentru tine. In plus, eu stiu ca exista ceva gen centru social pentru mame singure, unde insa poti apela dupa nastere.

Medic pt nastere ai? Te pot ajuta in acest sens cu medicul meu?

Oricum, mult curaj, cat timp sunteti toti sanatosi, nimic altceva nu este prea grav!

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Mie mi se pare ca Dana sugereaza intr-adevar avortul. Da' asta e subiect absolut tabu pe DC, nu se poate spune asa direct, numa' pe ocolite ca sa se faca lumea ca nu intelege "unde vrei sa ajungi", altfel esti halita, ai imaginea patata pe veci Cand citesc despre astfel de situatii, mama tanara, fara nici un rost, deseori o gandesc si eu. Hai cu revolta


Mey pe mine zau ca nu ma intereseaza ce gindeste lumea dc-ista despre mine,este dreptul meu sa-mi spun parerea,nu ma intereseaza ca subiectul este tabu sau nu!

Eu apreciez solidaritatea asta dc-ista,zau asa,dar toate participantele la subiect,vorbesc efectiv din statul de femeie realizata ca sa spun asa,cu familie,copii,etc!

Inca odata spun ca pentru mine andra prin acest subiect nu a cerut informatzii despre niste dosare,repet,cine i-a moderat subiectul l-ar fi putut automat muta la legislative si gata!dar nu...ea doreste din punctul meu de vedere,o validarea din partea tuturor a actziunilor ei!de la mine-nu o are!Cu riscul tuturor consecintzelor!

Si eu mi-am crescut copilul singura o perioada destul de mare de timp,si vorbesc in cunostintza de cauza,si zau ca nu aveam 24 de ani si nici studenta nu eram!Si stiu cit de greu a fost,deci nu vorbesc din povestiri sau auzite!

Nu-i pot dori decit succes si realizari in viitoarea viatza de mamaica singura!

Si chiar va rog,sa ma lasatzi pe mine cu ideile mele,voi continuatzi sa-i datzi flori virtuale!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Dana, eu iti dau tie o pentru felul frumos in care ti-ai sustinut si argumentat parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

No, mare branza ca nu-i validezi tu actiunile ! Cre' ca n-o sa doarma toata noaptea din cauza asta Si nici noi!

Si mie mi se pare de prost gust sa sugerezi avortul unei femei insarcinate care isi doreste copilul si care nici nu e tocmai in strada. Are studiile aproape terminate si are si parintii de partea ei, asa ca nu-i intr-o situatie disperata astfel incat sa sara toate cucoanele cu nuiaua.

Ca sa nu mai zic ca oricine poate ajunge la statutul de parinte singur ( divort, deces), asa ca nimeni nu-i la adapost asa cum sugerezi.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

No, mare branza ca nu-i validezi tu actiunile ! Cre' ca n-o sa doarma toata noaptea din cauza asta Si nici noi!

Si mie mi se pare de prost gust sa sugerezi avortul unei femei insarcinate care isi doreste copilul si care nici nu e tocmai in strada. Are studiile aproape terminate si are si parintii de partea ei, asa ca nu-i intr-o situatie disperata astfel incat sa sara toate cucoanele cu nuiaua.

Ca sa nu mai zic ca oricine poate ajunge la statutul de parinte singur ( divort, deces), asa ca nimeni nu-i la adapost asa cum sugerezi.

Sibylle



Sa stii ca Dana nu i-a spus sa avorteze, sau poate nu stiu eu citi. In primul post a spus asta :
Citat:
Ai 24 de ani,nu mi se pare ca esti la o virsta la care ...ceasul biologic itzi ticaie,de ce nu ai respectat si dorintza lui?Daca stiai ca el nu-si doreste un copil,de ce ai trecut peste decizia lui?Despre preventzie nu mai spun,ca doar esti la mastarat,deci stii,ai acces la informatzii!


In cele 2 posturi scrise Andra nu spune nicaieri ca e un accident de contraceptie. Ne spune asta :
Citat:

Am 24 de ani, sunt anul I la master la Politehnica si am ramas insarcinata. Domnul "tati", de aceeasi varsta cu mine, considera ca "nu este momentul" si ca TREBUIE sa avortez, in schimb eu imi doresc acest copil si o sa ii dau viata indiferent de cat de greu imi va fi fara un sprijin din partea lui.


Dana nu a pronuntat niciodata cuvintul avort, Andra nu a scris nimic despre contraceptia in timpul celor 7 ani, ci doar ca nu a vrut sa avortez la cerea ex-prietenului.
Nu pot intelege de ce sariti in capul Danei.


Ca sa fiu pe topic, Andra, in ce masura iti poti gasi un job part-time sau la domiciliu ?
ca sa treci cu brio peste situatie, iti trebuie energie si curaj si un minim de independenta financiara.
Bafta !


Mergi la inceput