Insarcinata, singura si la facultate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

tonul meu se datoreaza unui singru lucru: faptului ca o descurajezi inutil, acum cand deja s-a hotarat pe ce drum merge.
Care dintre noi, cu familii fercite, n-am avut un milion de temeri?
si eu am fost studenta insarcinata, si apoi mama studenta si am avut un droaie de frici.Sunt normale.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca ai intzeles mai mult decit gresit!8si chiar si asa tonul ramine...)

Nu am descurajat pe nimeni,poate i-am facut mai clar niste lucruri la care nu s-a gindit inainte!

Dar chiar nu pot spune ca sunt de acord ca dorintza partenerului sa fie total ignoarata,dar asta e "problema mea"!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am inteles f bine, insa ce sa faca acuma sa nu mai ignore dorinta partenerului?

ma rog, i rest my case, ca de fapt n-am chef de cearta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

am inteles f bine, insa ce sa faca acuma sa nu mai ignore dorinta partenerului?

ma rog, i rest my case, ca de fapt n-am chef de cearta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Pai nici eu si nu vad ce motiv ar fi aici de cearta!
De asta ...o duminica placuta ,tzie si familiei tale!

Sunt sigura ca VA trebui sa se descurce odata ce a luat aceasta hotarire!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anda, un "accident" dupa 7 ani de relatie nu e ceva de care sa te lepezi asa usor. Eu presupun ca e vorba de un accident, nu cred ca s-a hotarat ea sa nu mai ia pilula pe ascuns . Adica cum sa tina cont de parerea lui ? sa faca avort ???! in secolul nostru asta nu-i metoda de contraceptie

In starea ei e normal sa-si puna intrebari, sa aibe temeri si sa caute ajutor.

Andra, sarcina usoara si bebe sanatos!

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sibille,intr-o"relatzie de 7 ani"potzi fi convinsa ca s-a adus in discutzie problema unui copil!Ca sa nu mai spun ca la un simplu calcul matematic,la 17 ani avind viatza sexuala,chiar e mai mult decit normal sa apelezi la contraceptzie!(contraceptzie ,nu avort)

Dar astea sunt oricum supozitzii ale noastre,autoarea subiectului a precizat doar ca a ramas insarcinata(nu ca ia sau nu pilule) si e studenta si...!Sa cresti un copil singura ,in momentul in care chiar nu ai nimic stabil in viatza ,nu e o decizie deloc usoara,iar interventzia mea exact asta a vrut sa precizeze!

In rest, decizia ii apartzine oricum!Si responsabilitatea ei in egala masura!Si asa cum am mai spus VA trebui sa se descurce!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

pai eu tot nu inteleg care e rolul interventiei tale, ti-a cerut ceva cumva ? a spus ca nu vrea sa se descurce sau ca nu isi asuma responsabilitatea ? nu inteleg de ce trebuie sa-i dai tu lectii, mai ales ca, dupa cum ai spus si tu, nu cunosti detaliile problemei... daca nu a spus fata ca l-a pacalit pe domnul ca sa-i faca un copil, de ce o acuzi tu de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

pai eu tot nu inteleg care e rolul interventiei tale, ti-a cerut ceva cumva ? a spus ca nu vrea sa se descurce sau ca nu isi asuma responsabilitatea ? nu inteleg de ce trebuie sa-i dai tu lectii, mai ales ca, dupa cum ai spus si tu, nu cunosti detaliile problemei... daca nu a spus fata ca l-a pacalit pe domnul ca sa-i faca un copil, de ce o acuzi tu de asa ceva?




Pai pe acelasi principiu pe care va datzi si voi cu parerea!

Eu joc de asta ca la gradinitza nu fac,daca tzie tzi se pare ok situatzia ei,asta nu inseamna ca si asa este!

Si daca am o alta parere nu inseamna ca trebuie sa nu o si expun!In momentul in care a scris pe forum,era clar ca nu toata lumea trebuie sa si intzeleaga acest tip de actziuni!

Nimeni nu stie situatzia exacta,atzi sarit imediat cu rectzii de astia tipice,daca vezi draga doamne nu-s in asentimentul vostru,dar asta nu inseamna neaparat ca sunt si impotriva voastra!

Situatzia e mult mai complexa decit lasatzi voi sa se intzeleaga!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Dana, trecutul e trecut si mamica asta vrea sa-si vada de viitor! Are nevoie de sprijin (info, poate si incurajari, vrea sa pastreze copilul ceea ce e laudabil!!), nu de "urecheala" ta. Ok?

Daca vrei sa dai sfaturi de viata eu cred ca ai putea deschide un alt subiect. Si nu cred ca Andra a vrut sa fie in ton cu multiplele cazuri pe care le observi tu aici pe forum si de-asta a ramas insarcinata...

Andra . Si pentru parintii tai .

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Dana, trecutul e trecut si mamica asta vrea sa-si vada de viitor! Are nevoie de sprijin (info, poate si incurajari, vrea sa pastreze copilul ceea ce e laudabil!!), nu de "urecheala" ta. Ok?

Daca vrei sa dai sfaturi de viata eu cred ca ai putea deschide un alt subiect. Si nu cred ca Andra a vrut sa fie in ton cu multiplele cazuri pe care le observi tu aici pe forum si de-asta a ramas insarcinata...

Andra . Si pentru parintii tai .

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei


Eu nu dau sfaturi nimanui si mai ales nu urechesc pe nimeni !Insa a prezenta realitatea(ca indiferent ca ne place sau nu realitatea andrei se va schimba si nu va fi numai floricele asa cum vretzi voi sa para)nu inseamna ca ii dau sfaturi,ci incerc sa-i arat ca nu e chiar atit de usor cum se vrea a crede!

Nu pot sa nu observ insa(intra la in unul sau in doi si ai sa vezi atitea cazuri asemanatoare,sau chiar aici la subforumul asta)cite tinere sunt in deriva,fara o situatzie stabila,in postura de viitoare mamici-singure in general,fara sprijin ,fara...fara...fara...!

Dana

Mergi la inceput