Insarcinata, singura si la facultate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa O poezie si o armonie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa O poezie si o armonie...
[b]

.... what's else ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Mie mi-e clar, pe aici dc nu ai numai pareri "de bun gust" e nasol de tine, primesti o haita/grup/miting de replici care mai de care mai inteligente si elegante De genul "d'aia nu mai pot eu, d'aia numai ploua, ninge, iese soarele, ce ne intereseaza pe noi aia de bun gust de ce zici tu aia de prost gust" ...si tot asa O poezie si o armonie...
[b]

.... what's else ?


Mik.

What IS else?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ruxij, faptul ca tu faci parte din categoria celor care imparte invitatii in stanga si dreapta la avort nu te face cu nimic mai speciala. Poti sa fii pro avort, dar mi se pare FOARTE periculos sa-l recomanzi cu usurinta numai dupa 5 randuri citite despre cineva.

Mik, nu a pronuntat cuvantul AVORT, ci l-a sugerat foarte clar si a si acuzat-o ca nu a tinut cont de parerea prietenului (eu prin asta inteleg ca Anda are informatii ca fata l-a pacalit sigur pe mandru si acu' mai are si tupeu sa se planga).

Din punctul meu de vedere nu ii spui unei femei INSARCINATE care isi doreste copilul si pe care nu o cunosti sa avorteze, numa' fiindca ti-a fost cafeaua prea amara dimineata. Fata n-a venit sa ne intrebe daca sa avorteze sau nu, atunci cu ce ocazie vorbim discutii aici ?

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Ruxij, faptul ca tu faci parte din categoria celor care imparte invitatii in stanga si dreapta la avort ...

Nu e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ok, dar tu asa te-ai laudat ... sau aproape asa, na! Peace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Ok, dar tu asa te-ai laudat ... sau aproape asa, na! Peace!

In anumite situatii o gandesc ca pe o solutie, da. Ma rog, absolut intamplator in acest caz nu, ca fata e destul de mare si are parintii alaturi, pot prelua copilul pt scurt timp, pana se pune ea pe picioare, chiar dc si ei sunt saraci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ruxij, sa o vezi ca pe o solutie la o fata care este inca nehotarata, cauta solutii, etc, asta e una. Dar sa vii si sa o trantesti asa, unei femei insarcinate care a zis ca in nici un caz nu vrea sa avorteze (deci care deja se raporteaza la copilul ala ca la o fiinta umana, nu ca la un embrion), mi se pare o lipsa crasa de bun simt.

Andra nu a cerut validarea nici uneia dintre noi, nu ne-a intrebat daca credem ca face bine, ci a venit sa caute suport moral pentru o perioada mai dificila din viata ei. Cine il are, sa il ofere, insa nimeni nu are dreptul sa vina si sa o judece, sa ii spuna ca a facut o prostie si mai bine avorteaza. Asta intr in categoria judecarii celuilalt. Daca ar fi cerut sfaturi in legatura cu pastrarea sarcinii, evident ca ar fi fost binevenite orice pareri. Dar este o mare lipsa de sensibilitate sa vii si sa ii spui unei viitoare mamici "esti inconstienta, du-te si avorteaza"

Este ridicol ce motive gasesc unii sa ne spuna sa avortam -- ca nu ai bani destui, ca nu ai loc in casa, ca barbatul nu mai vrea alti copii, ca deja ai destui, etc...

20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, asa e, atata vreme cat n-a cerut sfatul dc sa pastreze sau nu copilul acestea nu trebuie oferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

andra305

in primul rand felicitari pentru sarcina sunt multe femei ( pe acest forum si nu numai) care de abias asteapta un puiut in viata lor
sarcina dupa parerea mea nu e chiar usoara iar perioada de dupa nastere...ohhh !
insa un copil este un dar Dumnezeiesc - ajutor vei gasi din toate partile - sunt sigura ca toti colegii si prietenii te vor ajuta
nu te poti baza pe ei chiar la rocie dar e important sa-i tii adunati pe langa tine - vei avea nevoie de oameni cu itnelgere si bunavointa
ai grija de tine si de sarcina ta - fii sigura de ceea ce-ti doresti
un copil inseamna mai mult decat responsabilitate - esti dispusa sa renunti la serile de discoteca de vineri sau sambata? sau la orice alta distractie?
esti dispusa sa renunti pur si simplu la timpul tau pt a citi noaptea carti despre cum se cresc copii ? sau alte chestii?
ce incerc sa-ti zic e ca Fii sigura de ceea ce-ti doresti si intereseaza-te bine despre ce bani si cati poti aduna pt nastere si altele.
numai bine - sper sa nu intelegi gresit ceea ce am icnercat sa spun
ma bucur cand vad o tanara ca nu apeleaza la avort si are curaj sa ia viata ...sarcina, in acest caz ...in piept
insa nu e usor - vorbim de un copil. Al tau !

multa sanatate si liniste

Mergi la inceput