Burtici fericite de septembrie-octombrie(226)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Nela as incerca varianta, dar ziua nu mere noi noaptea nu avem nicio problema cu somnul, se trezeste doar de foame si crampe si atunci adoarme singurica (sau putin leganta in patuz) la loc cand ii trec...zici ca-i hipnotizata de lumina de veghe de la ea din camera si de alaptat tot cu lumina de veghe o alaptez, deci nu e atat de puternica incat sa faca eforturi....

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta





Ei, nu merge... Pai in geam, ziua, la soare, e la fel! Asta daca mai este soare la voi, ca am auzit ca s-a facut firg rau. La noi nu e porblema. Oricum Ebru a ta e o cumintica, nu cred ca aveti voi nevoie de asa metode extreme, a la "parinti model" cum suntem noi.

Si eu o alaptez noaptea tot la veioza si pana acuma n-am avut probleme deloc, in maxim juma' de ora e mancata, schimbata (daca e cazul) si adormita. Eu mai stau pe calcu' un pic, just in case. Noaptea manaca cel mai bine, dupa parerea mea. Este atata liniste, este un moment special, numai noi doua...

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Apai noi merem la somnic sau sa ne uitam la gimnastica, una din doua, ca incepe la 8 (ora Chinei).

Va pupam si o seara buna va dorim.



Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Buna dimineata

ce ma bucur ca a scris Adi chiar ma intrebam cum e dupa ce a ajuns acasa cu prichindeii.
Rolul tatalui tau e sa va ajute ? Incearca si tu sa-i pasezi anumite sarcini la care daca face ca el ..nu te deranjeaza asa tare
Asta cu smiorcaiala si plangaceala o stiu asa bine.....multumesc lui Dumnezeu ca mi-a trecut ca nu ma recunosteam...ce o luasem pe aratura....
Intr-o zi a plecat Adi in papuci sa duca gunoiul si nu s-a mai intors decta dupa 2 ore ca se intalnise cu un roman si au povestit...iar eu plangeam de sarea camasa de pe mine ca ma gandeam la cazurile acelea celebre cand a zis ca pleaca la paine sau sa duca gunoiul si dusi au fost, le-au parasit si nu s-au mai intors.....
Tu esti puternica si vei trece peste asta...vad ca stii si tu
Mai spune-ne despre Adam ce face si cum e.



Lutoniana, ce m-ai amuzat cu faza cu dusul gunoiului... Pai, tatal meu a venit sa ne ajute, el fiind cu bucatareala, curatenia etc. Insa petrece mult timp si cu Lisa, ca merge de 2 ori pe zi afara cu ea, in parc, etc. Plus dimineata o mai tine la joaca pana am eu grija de bb, ajung si eu sa ma spal... Sincera sa fiu, nu stiu ce sa ii dau sa faca sa il tin mai ocupat, in sensul ca el petrece toata ziua cu noi si scanteile sar de obicei in legatura cu Lisa si de la chestii minore.

In rest, toate bune, Adam e ok, papa, doarme, umple scutece la nr regulamentar. Sapt viitoare, in 28, vine asistenta sa il verifice, sa il cantareasca etc. Adam e un cumintel, adica, na, ca un bb [D]. Nu prea am apucat sa ma odihnesc zilele astea, dar nu din cauza lui!!!

Hai sa iti zic o faza tare. Am venit sus azi la un moment dat si el era in mijlocul patutului. Am ramas interzisa. Nu era nimeni sus, Lisa era la plimbare, si eu ma uitam si nu intelegeam. Eu il pun cu picioarele la partea de jos a patutului si nu reuseam sa inteleg cum de. Pana m-am prins. A dat din picioare pana s-a dezvelit din paturica in care era invelit si apoi s-a proptit cu picioarele in plapumica bagata printre gratii si saltea, da ca intelegi ce vreau sa spun .

Ii place in brate, ii place sa ne auda, dar e rau de foame si ii trebuie papa in gura in cel mai scurt timp posibil. Desi mie mi se pare ca mananca putin la san si apoi adoarme. Dar se cere la papic undeva intre 1.5 si 3h, asa ca ma gandesc ca inputul e ok, desi e mic cantitativ, iar outputul e cum scrie la carte

No, trimit, ca scriu de azi dupa amiaza mesajul asta si vreau sa ajung si sa fac un dus...

V-am pupat


"A characteristic of the normal child is thay (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

F tare articolul de la Adi. Chiar imi place. Noi suntem clar baracuda de la inceput. Indiferent cat de de des sau rar papa, tot baracuda e. Fomista mica... Devine putin gourmet la sfarsit cand nu mai poate.

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

fetelor, m-a fericit pan la lacrimi fii-mea care de vreo juma de ora imi tot rade si gangureste cate ceva la mine in brate

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

intradevar Nela, nu mai e soare, de 3 zile nici nu mai putem iesi afara cu ea ca ploua si e un vant!
mai, nu e asa cuminte Ebru, dar sunt multumita ca doarme noptile bine...in rest, ziua ne descurcam noi cumva, curatenia si mancarea pot astepta si eu rezist de foame destul de bine, si daca nu mai pot, o mai las sa si planga pana mananc eu ceva rapid....

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Mi-a placut la Nela cu tinutul Anei sub bec...


Noi acum ascultam Toamna de Vivaldi. Poate o recunoaste din burtica.

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Salutare

Noi am fost tot plecati de dimineata,mai inainte am ajuns acasa,am hranit si culcat copiii si acu' program de voie

Legat de patut,din fericire,noua ne place tare mult.De obicei,dupa schimbat/papat ,joaca (daca e cazul) il pun in patut,se mai uita la jucarii,mai gangureste si apoi adoarme.
Noaptea,mai nou,mananca in somn,nici nu se chinuie sa deschida ochii.In 10-15 minute am terminat cu el...papa,il pun sa ragaie si apoi il pun in patut
I know, I know...lucky me

Am primit azi o propunere pt o sedinta foto cu piticiiUn fost coleg are nush de proiect de facut,e student la arte, si mi-a vazut pozele cu copiii la avatar si m-a intrebat daca sunt de acord sa-i pozeze pe amandoi. In felul asta am si eu poze profesionale cu ei

Liliacule azi toata ziua am fost cu ochii pe telefon,eram stresata rau ca poate-mi dai sms si eu nu eram acasa .Oricum,Aida,mi-am salvat nr tau si in caz ca e sa primesc sms si sa nu-l pot transmite,iti dau tie mesaj (pot?)


Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

hello si de la noi,

Luci ma distrezi, zau...pai Aidan mi-a dormit azi noapte pe pieptul meu. ca sa fiu sigura ca inchid si eu un ochi. Pai mi-a macant la 12 si ma felicitam ca ce pui de somn trag pana la vreo 3. ei bine, 1.25 si cine urla din patut? apoi 3 si ceva, apoi 5 si ceva, apoi 7 si ceva. intre mesele de la 3-7 a dormi aproape tot timpul pe pieptul meu. cu o mica repriza la el in pat. la 8 l=a pus Sergiu langa mine si am dormit amandoi pana la 9...de fapt eu as fi dormit mai mult, dar el urla de foame langa mine. Mi-a zis Sergiu ca a venit sa ne verifice la un moment dat si fiu-meu tragea cu ochiul sa vada dk mai sunt langa el. cica deschidea un ochi, chiraia si cand ma vedea se culca la loc. Sunt convinsa ca nu o facea inentionat, dar a fost funny. Cu alte cuvinte m-a rupt azi noapte. Azi dimineatza a mancat iar din ora in ora si acum trage un pui de somn din ala iepuresc. Cand Nela poesteste de felul in care o culca pe Ana, ma vad eu noaptea sau pe Sergiu seara...la fel il leganam si noi, de fapt il dansam pana il punem in pat. Partea mai proasta e cand trebuie sa-i bag patura sub el. ca se trezeste imediat, indiferent cat de mult sforaia inainte.

luci ma intreb uneori daca nu cumva nu o fi avand dinti ca tare mai apuca uneori. La sfarcul cu problema doare doar la inceput, dar cand vad ca mananca din ora in ora ma apuca disperarea. Si tot incerc sa-l palacesc cu celalalt, dar nu fac bine...o sa ajung cu o tzatza pana la genunchi si cu una pana la brau. Eu cred ca mi l-am laudat prea tare si mai cred ca atata l-am dragalit ca acum s-a invatat. Si am aceeasi problema cu dormitorul in pat. mi-e frica pentru ca sunt obosita si poate il scap. nU-l pun niciodata intre noi, ca ne-au spus moasele ca asa mor cel mai multi. si health visitorul care a venit mi-a spus acelasi lucru. mi-a dat exemplul a 2 familii pe care le cunoaste personal care si-au sufocat copii. Una dintre ele, a ajuns prima data la spital si au reusit sa-l salveze si a doua oara chiar l-a omorat. Avea 5 luni. Dar uneori imi spun ca-l tin putin pe piept ca sa adoarma bine si adorm si eu cu el si ma trezesc dupa vreo ora, el sforaind bine mersi.
Adi ce ma bucur sa aud de tine. Si sper sa va intrati intr-un ritm cat de curand.

am incerca sa-i scot mucisorii iarasi. i-am pus un pik de ceai de galbenele cu pipeta si am scos foarte putin. azi noapte a fost horror cu respiratul. cred ca de aia a dormit si asa prost.

Aida inca mai am de pensat spranceana.

Liliacule um e faza cu contractiile alea? tot mild??

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM


V-am zis ca Anei a inceput sa ii cada parul? Numai pe langa frunte. Daaaa, parca este din Star Treck, klingonian, o sa pun poze zilele astea, cand i se accentueaza calvitia, sa vedeti ce haios arata!


...ha ha...si la noi la spate are un rand da, unu nu....si ne intrebam mereu cine la tuns in trepte ?

PS - faza cu becul mi-a iesit si mie ...daca e rupt de oboseala si il duc sub bec se incrunta si inchide ochii....

Oricum cred ca i-a crapat obrazul de rusine dupa ce l-am parat ca de dimineata l-am dus in patut si a dormit.....ceea ce este incredibil ....i-am dat sapape pe la 12...13....si l-am transferat dormind cu tot cu paturica in care statea, cu carpa cu care-l sterg la gurita cand ii curge pe langa si cu inca o carpa cu care imi tin astupat sanul celalalt din care curge laptic in timp ce papa el.....
Asadar acum doarme cu toate aceste carpite si prosopele pe langa cap....dar doarme in patut
Doamne .....poate imi iese pana la urma. Ziua pare cumva mai usor dar noaptea eu cred ca si clachez repede din cauza oboselii.

Si vroiam sa mai spun ca de cateva zile vine asa laptele suvoi ....oare are el mai multa nevoie ? Ochiometric parca s-a mai lungit nu stiu ce sa spun de greutate pana miercuri.....
Dar daca inainte ieseau singure de capul lor cateva picaturi..acum curge strop dupa strop.....daca ma apuca umblatul prin casa (ca mereu uit ori carpita, ori cremuta, ori paturica....in cealalta camera. Bine ca sunt doar doua si nu trebuie sa merg prea mult....)trebuie sa vin si cu mop-ul ulterior


Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput