Burtici fericite de septembrie-octombrie(226)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

nela te pupam cu drag, eu pe tine si David pe Ana

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David


luto, ce mi-a placut astaaaaa!!!! Si Anei, sa stii! Pupam inapoi cu tzonc!

Auzi, cu patul, cred ca ti-am zis cum fac cu Ana si n-am avut pana acuma probleme majore.

In mare, avem situatiile:

1. adoarme la san si e rupta pentru patrie- no problem, e lemn tanase si facem si glume, ca parinti denaturati ce suntem, cum ca ea ar fi minge de rugby si dam cu ea de la unul la altul...
2. adoarme la san dar se trezeste dupa ragaitul de rigoare: o pune mama pe pernuta, mai leganam un pic, adoarme in 5-10 min, stam 20 cu ea pe perna, sa fim siguri ca e somnul acela buuun, adanc si dupa aia facem operatiunea mutatul oului in pat. In caz ca esuam la pasul final (luatul mainilor cu gria de langa ea) si face ochii aia ca doua margele - care in mod normal mi-s asa de dragi, dar atunci parca nu-i mai vad cat sunt de frumosi, ci cat sunt de maaaaari - ne "felicitam" ca am esuat lamentabil operatiunea mutat de ou si o luam de la capat;
3. este agitata (situatie intalnita la ceas de seara, cu preponderenta): face mai intai tati ture cu ea prin casa (concomitent se graieste dulce puiului...doar doar se linisteste si inchide ochii), dupa care "intamplator" ne oprim cu ea sub becul din camera (doar doar o deranjeaza lumina puternica si inchide ochii... si de aici mai e un pas mic pana la somn), dupa care daca nici asa nu tine, o ia mama pe bratul stang, cu capul in mana dreapta si da-i si da-i la leganat pana ameteste si inchide ochii (fata, nu mama... desi nici mama nu mai are mult), dupa care o punem pe perna si dupa aia facem operatiunea mutatul oului (practic se reiau toti pasii din situatia doi de mai sus).

Asta facem noi si pana acum nu a dormit deloc cu noi in pat, nu ca nu as vrea sau din astea, pur si simplu ne-am obisnuit cu patutul, e mai comod si mai sigur.

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Luci cum mai e cu maseaua??

noi nu avem probleme cu patutzul...in schimb avem ziua, cand nu sta/doarme decat in brate....noi ziua n-o ducem in patutz ca e la etaj, si livingul, bucataria sunt jos, deci mi-ar fi incomod sa urc de fiecare data cand scanceste ea....asa ca o tinem pe canapea, sau cel outin incercam s-o tinem, ca nu sta...mai nou nici in scoica auto nu-i mai place decat leganata...asa ca nu reusesc sa fac mai nimic ziua...
apropos, ca banuiesc ca e o reteta rapida, spuneti-mi si mie reteta de carbonara atat de laudata, ca pe net am gasit zeci de variante....bine, eu oricum trebuie s-o adaptez, cu o sunca de pui sau de vita, dar sper sa iasa buna si asa....

galerie parca lui Moni trebuie sa-i facem, nu??
HAI MONI

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

i-am trim un sms Danutzei, si mi=a raspuns
"suntem atat de fericiti..greu de descris...intr-o permanenta admiratie pt micuta Ana. Avem colostru![;P] si daca totul este ok maine mergem acasa!"

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta




ce frumooooos...

Multumim de mesaj, Selen.

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

dupa care "intamplator" ne oprim cu ea sub becul din camera (doar doar o deranjeaza lumina puternica si inchide ochii...



hai ca pe asta n-am mai auzit-o

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

neatza!

am trecut cu bine peste "escapada" de ieri, am lipsit 3 ore juma, in care a avut grija bunicutza de Ebru: s-a smiorcait putin dar a linistit-o cu suzeta, a papat si apoi a adormit..cand ne-am intors noi pe la ora 23 dormea tun de pe la 21.30 si a dormit pana la 1
disperata de mine, care nu stia cat mananca fata, lasasem vreo 220 ml de lapte (in portii mai mici) si tot stateam stresata ca n-o sa-i ajunga in 3 ore si ea finutza a papat doar un bibe de 90 de ml, si ala cu pauza...deci ea chiar nu papa mult, dar probabil am eu laptele gras...ca doar am de unde



de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta




de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta






Selen, asa o banuiesc si eu pe Ana, ca nu suge foarte mult cantitativ, ca nu pot sa cred ca am lapte asa muuult, din moment ce ea suge continuu maxim 10 minute, dar in timpul ala suge, nu gluma, mai ales daca ii e foame.

Am cantarit-o azi si a luat 800gr de la nastere, ma gandesc ca ii e suficient laptele, din moment ce ia in greutate normal. In doua saptamani merem la vaccinat si ne mai cantarim iar la doctor, sa vad eu cu ochii mei, ca n-am incredere in cataritul cu ea in brate.

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui NelaM


Cui facem gelerie astazi, oare, ca n-am fost pe faza...


lu'Liliac ca a zis ca a avut ceva contractii noaptea trecuta

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David


, Liliana, pe cand prestam? Cum te simti, in afara de contractii usoare e rost de Radulescu azi maine, ce zici?

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

dupa care "intamplator" ne oprim cu ea sub becul din camera (doar doar o deranjeaza lumina puternica si inchide ochii...



hai ca pe asta n-am mai auzit-o

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta





Vezi, totul e sa fii inventiv si cu mintea deschisa...

Ia sa incerci, si dupa aia imi zici daca mere...

Citeam zilele trecute, apropo de asta, pentru cele carora ne adoarme bebele la san, fara sa se sature, zicea asa: faceti lumina mai blanda, sa nu trebuiasca sa faca bebele eforturi sa stea cu ochii deschisi. Cred ca in "what to expect" am citit sau undeva pe net, nu mai stiu.

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes
Aaa, si sa nu uit, ia vedeti www.whattoexpect.com/baby-behavior/newborn-nursing-personality.aspx" target="_blank">ce fel de mancacios/mancacioasa aveti in dotare? - in engleza. Noi suntem "rester" si stiu deja si cateva barracude ;)

fetele cochetele

"A characteristic of the normal child is thay (s)he doesn't act that way very often." - unknown


Multumim pentru articol. Cand am citit asta prima data din carte (acu' ceva timp, chiar dupa ce mi-am cumparat-o), eram ferm convinsa ca Ana e rester sau gurmand...Parca nu mai sunt asa sigura, mai nou i se potriveste si baracuda...

Am uitat sa iti zic ca imi place quote-ul ce ti l-ai adaugat la semnatura... maaare adevar graieste!

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Nela as incerca varianta, dar ziua nu mere noi noaptea nu avem nicio problema cu somnul, se trezeste doar de foame si crampe si atunci adoarme singurica (sau putin leganta in patuz) la loc cand ii trec...zici ca-i hipnotizata de lumina de veghe de la ea din camera si de alaptat tot cu lumina de veghe o alaptez, deci nu e atat de puternica incat sa faca eforturi....

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Mai fetelor, cochetelor, dar unde ati plecat toate? Iar urlu aici de una singura? Of of, mai mai...

V-am zis ca Anei a inceput sa ii cada parul? Numai pe langa frunte. Daaaa, parca este din Star Treck, klingonian, o sa pun poze zilele astea, cand i se accentueaza calvitia, sa vedeti ce haios arata!
Mai nou o alintam klingo... asta cand nu ii zicem gopo, ca face niste ochi maaaari si mirati, de gopo, de zici ca acu' acu' face un ou de aur. Si apropo de patologice, cateodata scoate niste sunete ca o puica...

Mai, am uitat sa zic de inventia minune a Iulikai! Tare mi-ar place sa ma distrez si eu cu o aparatura moderna din asta!

Nela, mamica Anei (19.09.09)

Mergi la inceput