Pepenasi de iulie- august 2008 (149)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turtu, exista carioci speciale pt bebe ultra lavabile, care au si un varf gros si sunt super ok. MAi are si niste creioane din alea cerate. Eu acasa o pun in scaunul de masa si acolo "deseneaza", deci nu are unde face mizerie. Bona are masutza mica, si acolo sta in pcioare, ca scaunele sunt inca prea mari pentru ea :))).

Sib, cred ca trebuie sa insisti cu logopeda. Si au pire, o schimbi si gata. Logopeda o sa fie un element cheie zic eu, deci trebuie aleasa cu grija. Eu am fost 2 ani la ortofonista pt accent (am invatzat prost la scoala, si singura nu reuseam sa ma ameliorez, erau o gramada de sunete pe care nici nu le auzeam), si de la ea stiu ca sunt si ei specializatzi mai mult sau mai putin in anumite subdomenii. Eu am avut mare noroc cu ea, ca ea abia se instalase (e de varsta mea) si desi nu mai avusese nici un pacient ca mine, a pus foarte mult suflet, si energie. Ma rog, tot bla, blaul ca sa zic, ca eu cred ca fiecare luna conteaza, si faaz cu nu pana la 3 ani mi se pare cam exagerata.
Si iarasi, doctorul ala mi s-a parut exagerat ca la 2 ani nu face mini-fraze. PAi copiii bilingvi vorbesc mai tarziu. Fata de la boba, 2 ani abia vorbeste, ce phrases mots, nimic. Si aude numai o limba.

Uuff, o sa avetzi mult de lucru, dar vetzi invinge, sunt convinsa.


Mona, bafta la examen! Si bai, cu "bubele" care nu se mai vindeca, eu ma ingrijorez. Ia fa-ti o glicemie .


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Camy multa putere si rabdare iti doresc sa depasesti toate aceste momente dificile.
mona eu zic sa te duci la dr.Of cat ai mai avut si tu de tras cu doctorii astia incompetenti....

Noapte buna,pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

aporpos de vorbit greu. cumnatii au plecat in anglia prin martie cand copilul avea 3 ani, vorbea nu vorbea, ca un copil de 3 ani. acum sunt acolo si merge la gradinitza si mai vorbim cu el pe skype si parca nu mai inteleg nimic din ce zice, nu ca ar vorbi in engleza, dar cred ca e zapacit saracu' si are momente cand scapa cuvinte in engleza fara sa isi dea seama ca daca il pui sa repete nu mai stie ce a zis

m-a sunat cumnata-mea (cealalta cumnata) care e insarcinata in 14 sapt ca i-a iesit la analize ca are bacilul coli si dr i-a dat sa ia zinnat de 500 mg la 8 ore, nu stia ce sa faca, l-am sunat si eu pe dr meu si a zis sa ia ca e f periculos daca nu-l trateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sunt bine....Pustache e dat pe brazda...ce ziceti voi????
Imi vopseste patutul din nou in alb....ca altfel ramane si fara putinul par care il are in cap....plus ca daca sunt nervoasa...nu mananca...si el stie asta


Asa este, cred ca imi este frica....mai e putin si incep sa devin scorpie....sa nu-mi mai placa nimic, sa nu-mi mai trebuiasca nimic...nimic nu e pe gustul si pe placul meu....

La Brasov...parca e lapovita asa...si nu-mi place...eu vreau sa-l plimb pe Flavius afara in carucior...Pustache de dimineata mi-a promis ca o sa fie frumos..ca o sa revina vremea frumoasa....sper sa fie asa...
Acum stau cumintica in pat...sa nu cumva sa se intample ceva, ca Pustache e la Bucuresti....


O zi buna!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


36+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

AMR 2 SAPTAMANI

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

neata!

la multi ani Mada! sa fi mereu fericita alaturi de familia ta frumoasa

la multi ani Mitzi! sanatate si bucurii alaturi de cei dragi!






de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata si de la noi! Si haideti la o calda si aburinda, pe vremea asta urata!

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Camy, te rog eu frumos, in caz ca va fi frig la Brasov, sa nu-l bati pe Pustache si sa-i dai sa manance, da ? Ca nu-i vina lui

Vic, te-a ajutat ortofonista pt accent ? esti prima persoana pe care o aud spunand ca a facut astfel de sedinte, mie mi se pare un demers foarte util. Pe a noastra am schimbat-o deja pt ca la prima vedeam doar adulti in sala de asteptare. La asta am asteptat 6 luni inainte sa ne primeasca, numai ca ideea ei e sa il lasam in pace in primele luni de scoala sa vedem cum evolueaza. Mi-a zis sa o sun doar daca sunt ingrijorata, si cum sunt vreau sa o sun dupa vacanta din octombrie.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Anna, ui ceai nu ai??? Aici a iesit soarele, dar e un frigggg!!!

Marina, poti incepe cu niste analize uzuale(hemograma , calcemie, glicemie, timpi de coagulare ..). poate fi o anemie ,o carenta de vitamine sau minerale si, pentru linistea ta , iti poti face si un CT...EU merg intodeuna pe investigatii in plus decat in minus, mai ales la cate aud in ultima vreme. Aaaa..la un neurolog ai incercat sa te duci?

Mona, citesc si nu imi vine sa cred... a trecut un an si aproape juma de la ceza...

Camy, au anutat ca de incalzeste de sapt viitoare... si stai linistita ca mai e putin..

Vicky, poate o sa sune aiurea ce zic, dar ma gandesc ca poate organismul simte ca vine iarna, ca trebuie sa acumuleze, sa isi faca rezerve...Zic asta fiindca si la Mihaita e la fel..si imi tot puneam intrebari ce sa fie , dar, am observat cainele si pisica si , de vreo 3 sapt incoa animalutele ar manca non -stop de parca ar veni nu stiu ce foamete..

Sibylle, am mai intrat si citit pe blog-ul tau si nu , nu mi se pare ca esti nici plangacioasa, nici pesimista , doar ca e normal sa simti nevoia de a scrie in asfel de momente, de a te descarca cumva....NU imi gasesc mereu cuvintele potrivite, fiindca nu am darul asta dar, pentru mine esti o mamica eroina

Fug sa il adorm pe Mihaita




Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 9+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Cristina am si ceai, sigur cum sa nu!

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anna, neatza!

Cristina, aoleu, nu zi cuvinte asa de mari. Nu sunt deloc eroina, am doar un copil mai "altfel" si ma necajeste treaba asta, atat! L-om scoate noi la liman cumva ... Doamne, exista necazuri atat de mari pe lumea asta ... o colega a lui Vladi a venit doar o saptamana, intr-o dupa-masa au sunat parintii de la scoala si i-au spus sa vina dupa ea ca nu se poate ridica din patut ... apoi au incepui sa-i apara niste ganglioni in zona gatului ... acum nici nu mai poate misca capul de durere, nici nu mai doarme ... la orice miscare e extrem de dureros ... are o infectie in corp care nu cedeaza la nimic si ganglionii se inmultesc . Are doar 3 anisori fetita!

Pe Anna mea a muscat-o iepurele de deget destul de tare. Dar tot la el se duce, cum deschid usa o taie in directia lui Cica memoria durerii e f scurta la copii.

Eu azi incep un curs de engleza, am dat un test si am reusit sa intru la un grup de avansati, sper sa fie fain! La ce m-am inscris anul trecut am renuntat, nu intelegeam nimic , la mate eram bāta, am dat un examen si am luat 3 din 20, asa ca n-avea rost ... bun, si Anna se trezea atunci de 5 ori pe noapte, cu Vladi numa pe la doctori eram ... poate daca m-as apuca acu de mate ar fi altceva, dar nu mai am chef ...

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir
***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput