Burtici fericite de septembrie-octombrie (220)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

da chiar liniste si pace pe aici..hmm..cred ca må duc si eu sa dorm..tocmai s-a pus pe ploaie aici si am un somn..

pup fetili

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana oricat ne-am gandi ca poate medicul nu stie doza oxitocina in asa fel incat sa nu fie tare rau pentru bebe (desi va fi dureros, si va trebui epidurala), tot nu avem ce face, decat sa ne lasam pe mana lor si a Celui de Sus. Ideal ar fi sa vina pana atunci singura printesa . Dar si Sherry spunea la un moment dat pe dvd ca orice ne-am propune in legatura cu epiziotomia sau orice altceva din travaliu, sa stim ca doctorul va hotari ce crede el, depinde de el in momentele alea.

Eu zic sa profitati si sa mai incercati metoda placuta . Mai incearca si nipple stimulation, ca face corpul sa secrete singur oxitocina.

Si eu am vrut de azi sa incep sa fac plimbarile pe plan inclinat ca pana acum n-am avut curaj. Dar uite ca la noi de 2-3 zile ploua continuu, deci nici o sansa sa pot iesi din casa. Si mi-a trecut si tot cheful, nu ma pot urni nici sa fac putina yoga din aia cu squats... . Sper sa nu ma prinda chiar de tot depresia de la ploaie... Azi am avut o idee foarte buna sa nu stau trista din cauza vremii: i-am luat pe sot, tata si frate si am jucat remy cateva ore. Noi remy jucam doar de sarbatori, asa ca m-am simtit mai vesela putin si nu m-am uitat pe geam .

uve ma bucur mult ca nu era vorba de colici!

38+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Aici intervin protectiile alea, ca au "sfarcul" artificial si bb are ce sa prinda, chiar daca sfarcul tau e undeva mai departe de "iesirea" pe unde curge lapticul. Nu e nici o problema pt ca bb trage si ii curge fara sa fie nevoie ca sfarcut tau sa umple protectia aia. Asta e si ideea! Daca chiar vrei, poti sa iei protectia jos dupa ce bb a detensionat sanul si sfarcul e iar moale si valabil. Daca insa ai dureri, mai bine o tii pe toata durata suptului. Apoi o muti la celalalt san. Crede-ma, pt bb nu face nici o diferenta ca sanul are protectii sau nu. E prea mic si flamand sa faca nazuri si oricum nu stie altceva


Eu mi-am luat dar recunosc fara jena ca nu m-am descurcat cu ele
Acum inteleg ca nu trebuie sa umple sfarcul ...sfarcul artificial.....pai de ce nu zici asa mai Adiiiii....
Pe mine ma dureau sfarcurile dar cand am inceput sa mi le indes in protectii ma dureau si mai rau .....(da, stiu, puteti sa radeti de mine) ...si mai zicea ca trebuie si trase pe dos....dar sfarcul acela nu iese pe dos....la naiba sa le ia.
Poate mai ai timp Adi sa imi faci si mie o schita cu modul de folosire ca mi-am dat efectiv cu firma in cap....
Multumesc mult si Danangie nastere usoara si alaptat dupa pofta inimii !!!!

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David


lutoniana, offf, cat te inteleg cu protectia aia de silicon. Yin minte ca data trecuta cand am fost sa imi cumpar am vazut ca erau 2 marimi, small si large. Eram convinsa ca l-am cumparat pe cel large, insa cand a fost vremea sa le folosesc la spital, ca si tine, nu reuseam sa imi infig aparatul in protectie si mi-am zis "asta e, ai fost cascata, acum nu ai ce face, le folosesti asa". Si mi le puneam ca si clopul osanului, doar pe varfu' capului... Apoi am vazut si alte alaptatoare folosind si m-am linistit. Nu eu cumparasem gresit marimea, ci asa sunt ele, nu trebuie sa iti treci sfarcut prin toata cupa aia

Nu exista neaparat o tehnica speciala de a le pune. Eu pur si simplu le pun "caciulita", fix cat se potrivesc, de obicei nu "acopar" nici macar pana la o treime.

Si pt ca mai nou ranile mele s-au inchis cat de cat si imi si vine crusta jos , fac eforturi sa pun protectii doar primele 5-10', doar cat sa se detensioneze putin sanii ca sa aiba Adam ce apuca. Apoi doare doar pana il remufez corect.

Am observat ca durerile ma iau cumplit daca el nu e pozitionat corect si rontaie doar sfarcul, plus ca oboseste repede si nici nu stimuleaza bine sanul, si citeam ca astfel se intra intr-un cerc vicios si incepe sa scada oferta pt ca sanul nu e stimulat corect! Eu m-am ambitionat si folosesc protectii, chiar daca nu apuca ff bine zona, ca sa detensioneze, apoi il mufez fara si ma chinui sa o fac corect, chiar daca e mic si nu deschide bine si suficient de mare gura. Insa cred ca la tine nu se mai pune problema de lipsa de forta, ci poate de prea multa , ca ziceai ca Gogo e viguros.

Trimit si incerc sa revin ca sunt pe baterie.


"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna fetele,

Am vazut ca azi ati fost in forma.

Eu ca de obicei numai in forma nu am fost.

Am reusit sa imi fac insa curaj sa ma asez putin la calculator sa va spun ca maine dimineata ma duc la control la spital la dr mea. Sper sa fie totul ok si sa imi spuna dr data cezarianei. Daca e sa se intample ceva dau eu un mesaj cuiva ca sa stiti si voi ce si cum.

Va pup si va doresc noapte buna si o sapt excelenta plina de bebei care de care mai mancacios si mai cuminte.

P.S. Dana, stiu cat iti e dor de Anna asa ca indraznesc sa iti tin pumnii si sa ma rog pt tine sa vina mai repede fetita mult dorita.

Monica 37+ in curand mami de Rares POZA BEBE
VARSTA BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Servus fetele,
Incercam din nou,mesajele mele apar dupa 100 de ani , eu tot pe langa subiect sunt....dar nu-i nimic nu ma dau batuta.Raluk multumi ca ne-ai trecut in lista, am sa-ti dau doar datele care nu apareau, Isabella sa nascut la 40 sapt si 13 zile , iar data mea de nastere este 16/03/75.
Multumim mult,revenim mergem sa alaptam..

Claudia, mami de Iulia-04-decembrie 2003 si Alexandra Isabella 05 septembrie 2009
http://s216.photobucket.com/albums/cc315/iulia04122003/fetele%20mele%20iubite/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Merci!
Dar totusi sa fie joi...

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Citat:
citat din mesajul lui suede

Multumim de capitol!

Oare in capitolul acesta sau urmatorul nasc?


38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE


hmmm så ne gandim... cred ca in urmåtorul..(asta ar insemna så ai cea mai rapida nastere.. ceea ce iti si doresc)

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08)




38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Ziceam...ca vad ca scade numarul burticilor ...iar mamicile sunt mai ocupate...

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Raluca, iti multumesc si eu pentru raspunsul dat Melaniei! e de tinut minte! Si imi place schimbarea verificarii chilotilor pe scosul sanilor

Uve, bun venit acasa! Parca ma vad si pe mine ca voi veni cu puiul acasa si voi constata ca am uitat tot ce am citit pe aici ca ati facut voi!

Luci, si tie iti multumesc pentru raspunsul dat lui uve, ca nici nu as fi banuit cum se rezolva... Si ce-mi place cat ai stat azi pe forum Si cum i-ai batut apropouri Danei! Pai tu stii cum e, ca azi faceti 4 saptamani ! ce tare faza cu iesitul tau din baie!

Ohooo, crezi ca ramanem fara subiecte de conversatie la a doua odisee?

Moni_iulia, tinem pumnii!

Kinga, bine ati revenit!!! ce ma bucur de tonul fericit al mesajului tau!

Nela se pare ca lui Alex nu-i place ca ploua afara de doua zile dar eu tot incerc sa-i spun ca de miercuri vine iarna... (si nici nu am haine groase largi si lungi, pe langa ca-i va fi frig si lui )

Iulika pup mamica optimista si acum si mai implinita . Si nota 10 sotului atent! Si bondarul e super distractiv cum doarme el cracanat! pentru ca deja e prea mare si lung sa incapa doar pe genunchi! A crescut asa mult!!!

suede, mai e pana in 15 cand ai ceza, chiar crezi ca nu vom umple 2 capitole?

38+ Alex - cumparaturi bebe


38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Uve multumesc frumos!

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Fetele, intru si eu un pic pe fuga, deci se pare ca nu avea colici bebita mea, ci ii era ft foame, colostrul meu nu ii era suficient, desi la proba suptului mancase cel mai mult... asa ca am completat cu formula(ca in maternitate ) si e muuuuult mai bine. E lunguta puiuta mea, are 54cm.
Va multumesc pentru sustinere, o sa intru si eu repede sa spun poze si sa sustin fetele care mai au de nascut.
Dana, Moni, sa vina repede sanatosi, stiu cum e asteptarea!
Raluk, iti multumesc pt ca le-ai anuntat pe fete, desi nu te anuntasem ca iti trimit sms
Suede, Pazza,
toate

39+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria


38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Monikus iti tin pumnii maine la control.
O sa fie bine.
Asteptam data cezarienei!


Citat:
citat din mesajul lui monikus

Buna fetele,

Am vazut ca azi ati fost in forma.

Eu ca de obicei numai in forma nu am fost.

Am reusit sa imi fac insa curaj sa ma asez putin la calculator sa va spun ca maine dimineata ma duc la control la spital la dr mea. Sper sa fie totul ok si sa imi spuna dr data cezarianei. Daca e sa se intample ceva dau eu un mesaj cuiva ca sa stiti si voi ce si cum.

Va pup si va doresc noapte buna si o sapt excelenta plina de bebei care de care mai mancacios si mai cuminte.

P.S. Dana, stiu cat iti e dor de Anna asa ca indraznesc sa iti tin pumnii si sa ma rog pt tine sa vina mai repede fetita mult dorita.

Monica 37+ in curand mami de Rares POZA BEBE
VARSTA BEBE


38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Fetele,

Eu azi am avut zi de musafiri.De curand au plecat.Deja am obosit.Ma intreb ce urmeaza dupa ce il nasc pe fiul meu.Trebuie sa inventez ceva sa nu ma oboseasca pentru ca deja toata lumea se autoinvita.
In rest,vad ca azi a fost liniste.
Unombun,Moni...nimic nou?
Va pup,vorbim maine!
Maine trebuie sa-mi fac si eu bagajul,ca se apropie momentul.
Noapte buna tuturor!


38+Mihnea Costin
AMR 4 ZILE

Mergi la inceput