Burtici fericite de septembrie-octombrie (220)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Buna seara fetelor..
FELICITARI PROASPETELOR MAMICI SI BUN VENIT PE LUME BEBELUSILOR LOR...
Noi nu am mai intrat de ceva timp ptr ca nu am avut timp,asa ca va rog sa ne iertati...Bebe al meu are colici.. si e cam mofturos...si asta din cauza mea...am baut niste nestea despre care nu stiam ca are cofeina..si asta i-a provocat durerile de burtica...
In rest bebe a mai luat in greutate..are acum 3300 gr si 52 de cm..iar eu am dat jos in total pana acum 10 kg...cred ca de la noptile nedormite..
Fug ca plange bebe...sper sa mai pot intra cat de curand...cand ma lasa si pe mine un pic linistita...
Va pup pe toate si nastere usoara fetelor ce urmeaza sa nasca..

MAMICA FERICITA DE Alexandru - Aurelian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Lutoniana, ziceai de consiliera pe lactatie. EU data trecuta am vazut-o si acum i-a sarit sistemul in sus ca sunt in spital si a venit din proprie initiativa sa ma vada in ziua 2 si sa-si ofere ajutorul. Imi sublinia si ea ce impotant e sa se prinda bb bine. Si teoria, asa cum zicem cu toate, e asa de usoara!!! Numai ca Adam nu deschide gura suficient, sanii mei sunt de proportii artistice, sfarcurile sunt franjuri si doare ca naiba. Dar am insistat, ca si tine si Nela, ca trebuie sa reusesc si mi-am pus protectii, iar dupa ce bb munceste ceva acolo, le iau jos si il mufez fara. Si e mai bine. Muuult mai bine. De unde in cele 24h de ieri l-am asezat la san de 18 ori (!!!!!!!) si statea, bineinteles, de la 1/2h in sus (iti dai seama cat am dormit), de ieri, dupa ce am aplicat tehnica de mai sus, a fost mai bine, a dormit 3h o tura si inca 3.5h azi noapte, ca am recuperat si eu ceva somn.

Cred ca ce am zis acum e mai de ajutor mamicilor cu bb de doar cateva zile, pt ca sunt probleme cu care te intalnesti in primele zile de viata ale lui bb, cand e cruciala starea psihica, dar si modul in care abotdezi alaptatul dpdv tehnic, pt ca cred ca greselile din zilele astea duc la subminarea si nereusita in alaptare.

Eu zic ca nu strica sa vorbesti cu o consiliera pe alaptare, ca macar iti poate confirma ca ce faci e bine si ca ai tu un barrracuda mic care te rascheteaza la greu si iti poate da ceva solutii care sa te ajute sa treci peste problema si alaptatul sa (re)devina o placere

Sa va fie de bine supa, ma bucur ca ai apucat sa gatesti ceva, ca ai si tu nevoie de mai mult decat sticla aia de apa! ;)

Ma duc sa mai citesc din urma!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna seara,

remember me? de 3 zile alerg sa va recuperez...si desi nu fac mainimik...in afara de a fi pe post de laptareasa-sefa la cerere...nu mai apuc sa va citesc.

am ras cu lacrimi la discutiile din capitolul trecut - Luci, Raluca Paun ati forst mortale. Si bineinteles, sa nu o uitam pe draga noastra Nela.
dana m-am gandit la tine...ma intrebam daca te-am ratat in direct...dar vad ca Anna ta nu e multumita de culoarea rosie a covorului...incercati ceva mai sangeriu/grena...poate apare :)

Sa nu uit sa felicit fetele: Titi si Uve pentru bebeii Eduard Toma si Sarah Maria. Ma bucur ca totul a fost ok.

Hmm..despre alaptat...ii dau dreptate ralucai. Azi noapte m-a tinut frchinica 2 ore la masa...i-am dat ambii sani de la 1 jumate la 3 jumate...si tot plangea...m-am panicat...evident...cum vad ca fac destul de des...si am inceput cu scenarii horror ca mi s-a dus laptele...asta in situatia in care mie furia mi-a trecut abia in seara asta. Am folosit pompa tomee tippee de cateva ori ca sa detensionez pietroaiele...am si inghetat vreo 100 de ml dar ma intreb cand ii voi folosi in urmatoarele 3 luni...daca eu tin neaparat sa alaptez la san.si sper sa treaca ranile de la unul ca imi dau lacrimile de fiecare data cand se apuca fiu-meu cu gingiile de el.ma gandeam in seara asta ca daca raman fara lapte, Aidan va face foame o noapte...ca nu am in casa nici o cutie de lapte praf. Si al meu are zile cand mananca la ora, iar alte dati doarme 3 ore. Noi inca suntem la stadiul de dormit most of the day...noaptea se trezeste de 2 ori, mananca si doarme. Voiam sa va intreb cat kk faceau bbii vostr in primele saptamani. Am schimbat 4 pampersi unul dupa altul...cate un pik ce-i drept...dar face mult kk.

noi ieri am facut o sp. A venit moasa, ne-a cantarit...si am luat in greutate de la 3.180kg la 3.260...asta dupa ce ta-su radea de mine cand i-am spus ca a facut falcute.

Luci iti spun din proprie experienta ca e mai bine ca nu va viziteaza nimeni. Eu am crezut ca e ok...Joi am avut niste amici la noi...a fost ok...nu au stat mult si nu mi s-a parut obositor. Ieri 2 familii cu cate una bucata copil fiecare...plus o amica vecina...si am obosit crunt...mai ales ca jumate de conversatie nu am prins-o si la un moment dat nu mai intelegeam nimik. astazi au mai venit niste amici...cuplu, cu o fetita de 1 an jumate...si mi-am jurat ca nu mai primesc pe nimeni. E mult prea mic si cred ca-l expun unor riscuri inutile. Dupa cum am spus...sunt cam panicoasa vad eu...si in seara asta...(probabil era un pik prea cald in casa) mi s-a parut ca e caldut. termometrul de frunte zicea 38 (m-a luat cu lesin), cel de fund zicea 36.6. Probabil ca e totul bine...dar nu m-as mai risca pentru nimik in lume. Mai ales ca am niste dureri la patza de ma urc pe pereti...si am inceput sa iau paracetamol ca nu reusesc nici prin casa sa ma misc. Asta apropo de ce spunea Luci cu plimbarile. Sunt convinsa ca nici pana la colt nu as ajunge. Nu stiu cat dureaza...si stiu ca abia a trecut o sp...dar mi-e dor sa pot merge la baie fara sa imi dea lacrimile de usturime si durere.

Ce altceva sa va mai spun? acum ca tot am prins un moment de repaos...Aidan e un scump, desi il suspectez de colici. uneori dupa masa atata se mai strange cu picioarele sau impinge...si a ragusit de plans...desi el cand plange iti vine sa razi, nu are tignal...ne tot intrebam azi cum a reusit sa raguseasca. Nu plange mult...poate 20 de minute, dupa unele mese...dar mi-e atat de mila de el...cand il, vad ca se face rosu si se chirceste. Mama imi spunea ca pentru colici si lor le este bun ceaiul de chimen. facut in putina apa...cat prinzi intre cele 3 degete. Daca si maine face o criza...o sa incerc sa-i dau cu seringa. Infacol nu i-as da inca, pentru ca nu face scandal mare.

In rest, doarme mult...timp in care eu il studiez si in urechi si in cap, il miros si-l mangai. Ce spuneam eu ca nu-l voi tine in brate? Nu am cum...el nu cere...daca nu-l doare burtica, sta la el in cos si se uita pe pereti...in putinele minute cand e treaz...dar e atat de mic si de frumos ca il mai iau sa doarma la mine pe piept la pranz dupa ce mananca. Ma intreb dk colicii astia nu sunt de la faptul ca nu eructeaza bine uneori. Si intr-adevar, vomita mult...chiar dk ii scot aerul...cand il pun in pat, vomita mult...chiar si dupa o ora...socate branza. iar apoi il apuca sughitul...mai intai cel baritonal din stomac si apoi cel subtire...Sergiu l-a inregistrat azi, sa si-l puna sonerie la telefonul mobil.




MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Nela, am avzut pozele voastre . Sunteti o familie superba!!!! Cosmonauta Ana Struta e o simpatica si o dulce si a crescuuuut!!! Si e frumos doarme ea acolo. Iar tu arati superbine!!! Mi-as dori ca si eu sa arat asa macar la 6 luni de la nastere, ca nu aratam asa de bine nici inainte de a ramane gravida!

Frapuccino nu am de unde sa imi iau acum, ca inca sunt in spital pana maine, dar tot ma cinstesc cu una, asa, in cinstea voastra, cand dau o raita pe afara cu puiutii mei.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Fetele, intru si eu un pic pe fuga, deci se pare ca nu avea colici bebita mea, ci ii era ft foame, colostrul meu nu ii era suficient, desi la proba suptului mancase cel mai mult... asa ca am completat cu formula(ca in maternitate ) si e muuuuult mai bine. E lunguta puiuta mea, are 54cm.
Va multumesc pentru sustinere, o sa intru si eu repede sa spun poze si sa sustin fetele care mai au de nascut.
Dana, Moni, sa vina repede sanatosi, stiu cum e asteptarea!
Raluk, iti multumesc pt ca le-ai anuntat pe fete, desi nu te anuntasem ca iti trimit sms
Suede, Pazza,
toate

39+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria


Uve, bun venit acasuca!

Vezi ce i-am zis mai devreme lutonianei, ca fix asa facea si al meu! Statea la san cateva minute, vreo 10 si apoi adormea, cand il luam de la san urla ca din gura de sarpe, il mufam la loc si tacea, Apoi dupa 1h o luam de la capt. Pana m-am prins ca nu se prinde bine la san si de aici problemele. Si daca nu se mufeaza bine, nu stimuleaza bine sanul, ci doar sfarcul si nu e stimulata cum trebuie productia de laptic si oferta scade!!!

Eu zic sa nu te dai batuta, daca vrei sa alaptezi, ca ai sanse ff mari de reusita. Lapticul nu dispare peste noapte si productia o poti creste dupa cerere! Doar ca trebuie sa il pui la san CORECT cat mai des si sa nu ii mai dai formula, pt ca lactatia sa se regleze.

Iti tin pumnii!!!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Am revenit.

Adi felicitari pentru Adam Joshua!!
Sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii !

(ce fain nume ati ales )

Te imbratisez cu drag si-ti doresc refacere rapida si mult mult laptic !

Mihaela si Joshua


Kawaichan, multumesc pt gandurile bune . M-am bucurat sa aflu vesti de la voi. Pup pe Josh samuraiul! Mai vreau poze :)



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

mie in materna mi-au spus ca pompa se da dupa 72 de ore. ca la inceput e colostru si e de ajuns masajul si bb sa fie mufat cat mai mult. Dupa cum stiti, noi ne-am chinuit acasa in prima zi...de eram disperata ca nu reuseam sa il hranesc. iar a doua zi cand am ramas singura...am luat-o metodic, cu calm...cu youtube in fata...si a mancat.

Raluk in ceea ce priveste depresia...sa stii ca si eu m-am temut...e adevarat ca poate aparea si dupa 6-7 luni...dar nu e neaparat sa fie. La inceput esti asa euforica si simti pe zi ce trece cum il iubesti din ce in ce mai mult...asta seara m-a apucat plansul tinanadu=l in brate. bine, ma speriasem si putin de temperatura...dar a fost mai mult de cata iubire am pentru el.

Baby blues-ul apare cam in prima sp. Eu l-am experimentat o seara...in a treia zi...ma speriasem mai devreme de faptul ca a incercat sa vomite si a ramas fara aer...apoi au venit si sfaturile mamelor...si apoi m-am apucat de bocit spre seara..singura in casa..uitandu-ma la el cat e de mic si frumos si simtindu-ma total neajutorata. dar a trecut.

in momentul cand e acasa cu tine...ai sa vezi...nu prea ai timp de ganduri negre...

Liliaculesper ca esti bine...imi pare rau de trairile Andrei...cand vine bb situatia se va schimba si-l veti iubi si ingriji amandoua. snt sigura ca va reveni la sentimente mai bune.
scriu cam dezlanat...nu prea ma inspiratie...asa ca ma bag la un sfert de film pana nu se trezeste Zippo si cere tzitzi. Ta-su ii spune Zippo in traducere libera - Aidan=little fire. da...s-a dus speranta mea de film...ma duc la serviciu. v-am pupat. sper sa ne auzim maine.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

sper ca de data asta am reusit sa pun linkul bun la poze.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Buna si de la noi!

Adi multumim mult pentru sfaturile de alaptare! Am asa niste emotii ca voi rata momentul in care trebuie sa actionez cumva si nu va mai fi apoi nici o rezolvare...

La multe lunite si la multi ani celor care serbeaza azi!

Nela nici un semn azi...

Si sa stii ca ai mare mare dreptate cu alaptatul, cu starea psihica! Pai daca nu ne relaxam nu secretam prolactina si oxitocina. Si aici e frica mea cea mare! Daca se ajunge din anumite motive sa nu imi vad puiul o zi, cum spui tu, nu stiu daca voi fi asa de puternica incat sa cred ca se mai poate face ceva, cred ca voi fi prea dezamagita si imi va fi teama ca am pierdut tot... Sper sa reusesc sa ma gandesc la tine si sa ma incurajez ca se poate! Multumim mult de sfaturi, ai vorbit ca o profesionista in alaptat (si sunt surprinsa cum ai stiut in fiecare situatie ce e de facut!)

Si ce sarbatoare frumoasa aveti voi sambata! Mie nici nu mi-ar mai veni sa fac curatenie . O zi minunata sa aveti!

38+ Alex - cumparaturi bebe


Ralukutz, eu vin sa iti dau bataitza!!!! Ai vazut ca si Nela si alte mamici ziceau ca e important psihicul si starea cu care pleci "la razbel". Tu, care esti atat de organizata si informata, ar trebui sa stii cel mai bine ca "norocul e asa cum si-l face omul"! Si daca lasi alaptatul la voia norocului, as va fi si rezultatel, cum ti-a fi norocul!!! Vei reusi, ai sa vezi!!!! Mai cu rani, mai fara, mai cu o protectie sau cu o pompa, vei vedea ca vei gasi tehnica ce va functiona pt tine si Alex.

Un prieten drag zice ca e important sa iti faci TU partea si restul vin de la sine.

Asa ca tu fa-ti partea si daca lucrurile evolueaza altfel decat te asteptai, gaseste-ti energie sa schimbi abordarea si sa mergi mai departe facand tot ce-ti sta in putinta sa iti realizezi asteptarile si planurile!!!



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Scuze pt greseli, am mancat si inlocuit litere la greu, cred, dar inca nu m-am obisnuit cu tastatura de la laptopul asta.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput