Burtici fericite de septembrie-octombrie (220)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Si oare va sta pana la 41 de saptamani?

Si ma uit ca sunt a treia pe lista, dupa Dana si dupa tine

Eu care nu am nascut inca inclin spre naturala. Doctorul tau actual ce spune de bazin? Colul de acu cateva saptamani nu cred ca are relevanta. Cum de nu ai vrut sa-l vada acuma cum e?

38+ Alex - cumparaturi bebe

Eu eram convinsa c-o sa nasc la 38 de saptamani.Chiar o compatimeam pe Maria. Poate se grabeste puiul tau si face pe deschizatorul de drumuri.
Stiam ca doare tuseul si n-am vrut sa ma mai chinuie.O sa vada colul miercuri sau joi.

Iulia 40s cu "Tudorita Mihaita"
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Va salut tot din butoiul cu melancolie

Raluca,multumesc mult pt raspunsatat m-am consumat pt chestia asta..dar acum sunt linistita ca stiu ca totul e ok.Multumesc inca o data

Tare faina a fost atmosfera de dimineata pe aici...sper sa mai prind si eu o distractie din asta in direct

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07


Tare faina a fost atmosfera de dimineata pe aici...sper sa mai prind si eu o distractie din asta in direct

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)





Vei prinde..un pic sp mai creascå nitel Råzvanel så vezi tu ce distractii vom trage la scutece..Trec perioadele astea negre..mai vin altele dar vor fi mai usoare cu trecerea timpului..(asa imi zic eu..nu ca as fi cine stie ce breaza care se bate cu pumnul in piept)



www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Raluk..cum apari tu sa ne salvezi cu un nou capitol!

Iulika este absolut minunat baietelul vostru..Doamne si cat este de mare! ce manute are! si pulpite...iui!!
ce mi-a placut ca ai zis ca se rezolva cu bucatarul si menajera! las' ca banii ii face el..ca doar are stofa de baiet destept si descurcaret..de comitet, cum ziceau fetele!

Moni musai sa vina Anna mea inaintea lui Tudorita..bag mana dupa ea si o trag de nas! pai, ce palaria mea!
nu stiu ce sfat sa-ti dau.. oricum vad ca inclini mai mult spre cezariana; decizia este a ta si noi nu putem decat sa ne dam cu parerea..eventual, daca se decide sa iti faca inducere, sa lase travaliul sa evolueze un pic..poate va merge usor si repede..daca nu, operatie!
si apropo de travaliu care sa dureze 12 ore..pai, asa zic astia in carti ca se intampla la primipare..chiar mai mult! dar nimeni nu are de unde sa stie sigur asta!


si pe mine ma macina o problema de genul acesta...la ultima vizita la medic, acesta mi-a spus ca incercam inductia cu doze crescande de ocitocina; supraveghem puiul si vedem cum rezista..."daca ceva nu-i in regula, facem cezariana"..sincer, m-am speriat! mi s-a parut ca a sarit prea repede la ideea de operatie!
i-am spus ca vreau ca cezariana sa fie ultima varianta..cred ca am fost un pic cam prea categorica, in conditiile in care nu sunt eu cea in masura sa ia decizii..nu a mai zis nimic saracul doctor; urmatoarea intrebare a fost " cu starea psihica cum stam? tot optimista?!" (deci va dati seama cam cat m-a luat el in seama)

am tot sucit pb in minte si cred ca cel mai intelep este sa ma las in voia lui DD si sa ma rog ca medicul sa ia cea mai buna decizie...desi, cezariana..brrrr!

Hai, copila cu parul balai! Anna!! Anna!!!

40s..+6

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Fetele, intru si eu un pic pe fuga, deci se pare ca nu avea colici bebita mea, ci ii era ft foame, colostrul meu nu ii era suficient, desi la proba suptului mancase cel mai mult... asa ca am completat cu formula(ca in maternitate ) si e muuuuult mai bine. E lunguta puiuta mea, are 54cm.
Va multumesc pentru sustinere, o sa intru si eu repede sa spun poze si sa sustin fetele care mai au de nascut.
Dana, Moni, sa vina repede sanatosi, stiu cum e asteptarea!
Raluk, iti multumesc pt ca le-ai anuntat pe fete, desi nu te anuntasem ca iti trimit sms
Suede, Pazza,
toate

39+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

m-am laudat ca haladuiesc si eu pe forum azi, dar au venit ai mei parinti, pe neasteptate...

Iulika,daca se rezolva cu bucatarul si menajera, e de ajuns, banii ii fac ei impreuna, ca sper eu ca va fi destul de desteapta sa se faca si ea femeie de cariera ( si nu de piatra )
si...promiti tu ca vor veni perioade mai usoare?

Andra si mie mi se intampla (nu tot timpul), cnad scoate brusc tzitzi din gura, laptele sa tasneasca pur si simplu in continuare, in mai multe jeturi, si pana ma "mobilizez" eu sa schimb directia, o umplu pe ea pe fatza de laptic

Dana deci ati mai taiat o "metoda" de pe lista oricum, f tare ca a fost si placuta stii ca ma gandeam si eu sa folosesc uleiul care mi-a ramas in acelasi scop, imediat ce avem dezlegare de la dr

Luci stii ca am incercat si eu metoda asta, sa intrerup suptul ca s-o fac sa eructeze, dar nu am obtinut nimic ca ea oricum adoarme pe umarul meu, si rezultatul e nici baca, si lapte mai putin supt deci depinde cat de somnoros e bebe...a mea cred ca-i intrece pe toti pana acum

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

Buna fetelor!

Ioi ce de bebici noi...bun venit tuturor si felicitari mamicilor! Si refacere usoara...

Eu vad ca am de recuperat un capitol intreg ...dar nu stiu cind. Galuscuta mea se face tot mai mare si e tot mai vioaie...pe langa faptul ca mincam pe rupte...si apoi eructam si mai si regurgitam avem si reprize de sughit care ma dispera....si gaze..si ne chinuim sa le scoatem, si mai plingem de mi se rupe sufletul. Cam asta e "distractia" noastra zilnica. In rest se pare ca am intrat in rutina...cerem papa la 3 ore...si stam cite 20 min pe un san...asa ca masa si schimbatul ne iau cam o ora jumate de fiecare data. Eu ma tot stresez daca fata mea doarme destul?!?

Am citit doar capitolul asta...fetelor eu zic sa lasati medicul sa decida ca este in masura sa o faca..aveti incredere in Dumnezeu si in deciziile medicului. Si eu am vrut musai cezariana si a fost altfel....si nu regret nici un moment indiferent cat a fost de greu. Eu seara haladuiam sa imi caut puiul pe coridoare prin maternitate iar cele cu cezariana 48 de ore nu se puteau da jos din pat. Plus ca mi-a venit laptele fff repede. Si chiar daca se ajunge la cezariana nu disperati...atitea femei nasc asa si isi revin. Bafta celor care mai au de nascut!

Dana...si eu eram stresata ca la primipare e cm si ora...si ma gandeam ca ma prinde miezul noptii nascand...dar din dozarea super ok a ocitocinei cu anestezic travaliul meu a fost de 3 ore....asa ca nu te stresa de acum.

Va , sper sa nu treaca saptamina pina mai intru la o poveste...

de printesa mica Isabela Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

ola fetili!

am ajuns de la plimbare..a papat si vad ca iar vrea sa doarmå..hmm la noapte ce o mai face?..asta e facemm o noapte alba ..

Ce liniste e pe aici!

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Au plecat nasii, au fost niste scumpi, asa ma bucur ca ne intelegem foarte bine cu ei. Ei au doi copii, o fetita de 5 ani si un baietel de 1 an, asa ca sfaturile tot curgeau si vreau sa zic ca-mi prinde foarte bine. Sa le dea DD sanatate ca ei chiar sunt nasi de suflet!

Tin neaparat sa felicit noile mamici si sa le urez bun venit pe lume puilor scumpi, asadar


Felicitari X-gg, Ellenuta (inca o data ), Lullaby, Adimercedes, uve si Titi, sa aveti puiuti sanatosi, mancaciosi, necolicosi si norocosi!


Victor a mancat tzitzi, am stat doua ore pana i-am golit bine-bine si am schimbat vreo 3 pampersi si acum dormim sper ca cel putin 3 ore.
Ma bag si eu la somn, imi pica ochii in gura.

Mamicilor, voi mancati dulciuri din comert (prajituri, ciocolata?) sau ar fi mai bine sa ne abtinem daca alaptam? Nici nu stiu ce sa zic.. eu sunt mare amatoare de dulciuri si parca inca nu-mi vine sa ma bag la bucatarie ca sa coc ceva..

_
Mami de baietel scump Victor

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

liniste si pace pe aici...dorm puiutii si dormiti si voi?? sau exact invers, nu va lasa libere?

Kinga, eu mananc dulciuri din comert (nu ciocolata, ca cica ii agita pe bebei, sau doar alba sa fie), dar nu stiu daca sunt cel mai bun exemplu pt ca si inainte tot din comert mancam, nu prea le am cu facutul dulciurilor de casa...dar totul cu masura, oricum, adik intr-o zi doar 1-2 piscoturi, sau o felie - doua de cozonac etc....nici in sarcina n-am mancat mai mult de atat...

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput