Maple-syrup babies - mamici de Canada (5)

Maple-syrup babies - mamici de Canada (5) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" (cineva cu franceza ma ajuta cu asta sa fiu corecta politic?) si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 13.11.2009 de Laura B
DPN: 02.12.2009 de Monica8
DPN: 21.12.2009 de mini_me
DPN: 11.12.2009 de Katyuscha21
DPN: 18.01.2010 de mami dulce
DPN: 29.03.2010 de magdone

Babies & mommies:


DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Teodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura
DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.06.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily

Toddlers & mommies:

DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut

Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Numai vest bune!!!!!!!!!
Continuati, va rog...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Diana, avind in vedere ca n-ai sunat, cred ca n-ai nascut... inca. Iti tin pumnii tare!

Delia, eu abia acum imi dau seama ca tu vii f. puternic din urma cu bb... in capul meu era cam o luna de diferenta! Las' ca-i bine ca esti in concediu. Sa nu uiti ca din momentul in care ai dreptul sa incepi concediul de maternitate ai cam trei sapt la dispozitie sa faci aplicatia, altfel "poti sa pierzi din indemnizatii". Cel putin asa scrie pe site.
Da, si nici eu nu m-as fi dus sa fac intoarcerea aia de bb!

Pe la noi toate bune, Miss Z. s-a hotarit sa-si intinda picioarele in burta mea, adica nu-s unde e unul, dar unul e sigur de-a curmezisul, 8-10 cm. mai jos de linia sinilor. Si, din cind in cond se impinge de vad clar piciorul, ca sa nu vorbesc de calcii, asa ca-l acopar cu mina siin apas inapoi, usurel, na, ca doar n-o sa-i rup picioarele copilei... Da' cind ii vad asa piciorul iesind din burta mea, frantz, parca-s in avans la Halloween si nu ma pot uita!!!!!

Acum plec la dr, totul pare bine, daca zice ca nasc miine va zic si voua cind ma intorc, daca zice ca all fine vin si ma trintesc iar pe canapeu, ca de miscat ma misc tot mai greu.

SI ma dor talpile. Tal-pi-le, dom'le! Primii pasi dimineata sint dezastru! Pricep eu ca vorbim de 15 la 20 de kile mai mult ca acum 9 luni, dar zau ca e neplacut! Sincer, as naste acum acum!

Ha! Am cumparat pampersi de-aia cu gaura de buric cum m-a invatat Diana! Da' cine stie de sales sa scrie si aici!

Bon, going to the doctor, pupici din mers!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simonna, te-atept infrigurata!
Pe mine inca ma dor talpile, si am cam scapat de majoritatea surplusului... sper sa treaca, ca zau ca pic in nas la primii pasi dimineata.

Diana, go!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Eu sunt tot in capul listei, nici un semn deocamdata. Dar ma astept sa fie cum zice MQQM, odata ma apuca si scap repede, repede, cat ai zice peste o sa am dovlecelul in brate (vine vorba dovlecel, ca am ditamai bostanul de burta).

Socrii ma intreaba intr-una: "te simti rau ?" de ma enerveaza la culme ca doar nu sunt bolnava sunt doar gravida. Si se uita cu asa o mila la mine de zici ca ma asteapta vreo taiere ceva ...

Eu dureri de talpi nu am dar am de solduri, mai ales noaptea, si imi aduc aminte ca dupa ce l-am nascut pe Victor am avut dureri mari de genunchi, tot de la greutatea suplimentara care s-a dus foarte greu.

Ce weekend frumos avem ! Noi am avut vizita unor prieteni de-ai socrilor din State si am reusit sa-i conving (pe socrii) sa nu mai gateasca si sa-i scoata la un restaurant ceva. Mai naspa e ca eu am ramas acasa cu V si sotul s-a dus cu ei asa ca dupa-amiaza asta e la vatra, dar nu-i bai abia am avut timp sa intru si sa scriu pe aici.

Maine ma duc si eu la doctor, nu ma astept la cine stie ce vesti ca nu ma simt prea diferit fata de acum 10 zile, dar mai stii ce surprize imi rezerva Labour Day.

Pe curand !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +38s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ziua. Si noi in stand by. Se fac pariuri pe capul meu si al copilei, eu am zis ca nasc azi, dar cred ca nu, desi sper si eu intr-un tratament ``contractie - push - out - there`s Miss Z. ``, ceea ce inseamna ca as mai avea timp pe ziua de azi :))
Radu a zis 10, tata a zis 11 si Colegu` 16. Spera el ca mai are niste liniste :))

Ha, am reusit sa-mi iau pijamale, sper sa ma si incapa, ca eu le-am luat ca pentru dimensiunile mele normale, ma rog, ceva mai mari, na, dar in nici un caz pt. acum. Diseara poate reusesc sa-mi fac si bagajul de spital. Il tot amin, ca in capul meu e ca daca il fac, nasc. Si tare bine stau, cu exceptia factorilor locomotori.

Oricum, se apropie, ca sint obosita crunt si dorm unde ma asez.

Doctora a zis - si asta joia trecuta, deja e marti - ca aveam colul sters 60% si dilatatie spre doi. Tare-s curioasa cum arata Miss Z.!

Pupici,
Diana, tinem pumnii sa-ti fie bine.
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Multam Simo dar dupa cum evoluam, you're ahead of me !
La mine ieri colul era intact si dilatatie 1 cm.
M-a chemat pe 15 sa vada cum mai merge treaba. N-am intrebat mai multe despre ce se intampla daca nu vine bebe (adica pana cand mai il lasa asa de capul lui ???) si nici ea nu mi-a spus, asa ca asteptam.

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +39s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La mine bagajul complet este gata de vreo doua saptamani si uite ca nu s-a intamplat nimic, dar stiu cum e cu feeling-urile ! Eu nu am nici unul ...

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +39s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Neata...
Nici nu stiu daca sa rid sau sa pling, la mine orice miscare - a mea sau a lui Miss Z. - provoaca o contractie. Aseara zau aveam sentimentul ca a luat-o la vale, pina intr-atit incit am spalat si geanta in care o sa-mi impachetez lucrurile pt. spital. Era in program s-o fac azi dimineata, dar am venit la computer :)

Oricum, mai am un app. azi, deja merg saptaminal, sa vedem unde mai sint si, mai ales, unde-i don'soara noastra.

Diana, noi cred ca tre sa ne mutam pe telefon, ca am ramas noi doua la discutii pe-aici.

Apropos de ce se intimpla daca nu face cucu la termen, mie doctorita mi-a spus ca la Cite de la Sante protocolul este sa te provoace la o saptamina de la due date. Bine, daca tu refuzi ca vrei sa fie totul natural, ei te tin sub supraveghere si te lasa in boii tai inca o saptamina dupa care te provoaca si gata. Asijderi, daca in a doua sapt. observa simptome care pun in pericol bb sau mama, te provoaca.

Of course ca eu iar am dubii cu numele, de unde ziceam ca gata, e batut in cuie :))

Colegu' pune tablouri sai nu stie cum... Gone, va zic eu daca-i cu nascut :))

S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Diana si SImona-tin pumnii sa va tineti curand in brate comorile si sa fie totul bine si nasterea si bebei sa vian repede
Dati-ne de stire, da..

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Vai tu fetelor ca ma apuca pe mine emotiile. Simona si Diana va doresc nastere usoara si fara dureri mari, copii sanatosi si frumosi si cuminti.

Eu sunt nu tocmai intr-o stare fericita de aceea nu scriu foarte des. Azi a inceput Tony scoala. Ce mai jale pe capul meu. Lacrimam si eu si fiu-meu Doamne mic si neajutorat parea in rand si speriat. Si ma cauta cu privirea dar nu ma mai vedea ca avea soarele in ochi. Si a fluturat manutza "bye mommy" dar clar nu m-a vazut. Nu stiu am senzatia ca inca putin din mine a plecat. Cu fiecare pas parca puiul meu e mai departe si mai independent. As vrea sa-i pot lua toate temerile, toata nesiguranta si toate viitoarele dureri si sa le duc eu.

Mergi la inceput