Maple-syrup babies - mamici de Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Vai Simonna, nu-mi vine sa cred ca esti atat de aproape! Pai parca mai ieri aveai 4-5 luni si spuneai ca inca nu poti sa te gandesti la cumparaturi sau bagaj de spital, iar acum ai spalat deja geanta!
Mai, baga tare cu bagajul, ca la mine a fost de groaza lumii, incepusera contractiile, eu ma bagasem sub dus si de acolo strigam la dumnealui de prin ce sertare sa culeaga cele trebuincioase. Am rezolvat-o si asa, insa n-a fost simplu, nu le recomand si altora.

Diana, tu ai 39 de saptamani, vad? Parca vad ca faci un bebe grasan, Victor cat a avut la nastere?

Olga, nu incepe si tu, ca aseara cu greu m-am abtinut sa nu plang pe aceeasi tema, desi a mea e in clasa a treia... sau poate tocmai de aia! Unde zboara frate timpul??? Fetita mea micaaaaa
Sa nu mai povestesc ca la inceput de JK aveau pe usa clasei niste fluturasi cu numele lor pe ei si scria ceva ca isi iau zborul copiii... pfiii, ce m-am mai smiorcait in usa clasei...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia
[Diana, tu ai 39 de saptamani, vad? Parca vad ca faci un bebe grasan, Victor cat a avut la nastere?




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Luni fac 40 de saptamani ! Nu stiu cat o fi copilu' da ma-sa e cat Casa Scanteii, am batut suta' asta inseamna vreo 27 de kg luate in timpul sarcinii.
Victor a avut 3.650 la 37 saptamani si 5 zile, deci promite si mijlocu'

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +39s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Simonna, eu nu te sun decat atunci cand o fi rost de nascut sau am vreo problema urgenta (la Victor cand am pierdut dopul ala gelations am sunat toate prietenele sa le intreb care e treaba, daca nasc sau nu, cat mai dureaza de la pierdutul dopului etc, eram stresata rau).

Eu auzisem ca te-ar lasa pana pe la 42 de saptamani daca nu iese cucu, si cel mai naspa e ca esti pe un fel de lista de asteptare, adica atunci cand au locuri libere . O colega de la servici au chemat-o trei zile la rand la Jewish la 6 dimineata sa o provoace si au intors-o de fiecare data ca nu aveau locuri
Acu eu sunt la Lakeshore, oricum daca mai apuc, pe 15 o sa-mi spuna si mie doctorita cum se practica aici.

Olga, merci mult de telefon, chiar mi-a ridicat un pic moralul . Ma dau eu viteaza pe aici dar si asteptarea asta nu e tocmai ce-mi place. Plus ca sunt non stop cu socrii care ma masoara intr-una din cap pana in picioare si ma intreaba daca mi-e rau, imi tot zic ca mi s-a mai lasat burta si ca sigur se intampla zilele astea (nothing new).
Tony a inceput deja scoala ? Eu sunt cam pe afara, dar banuiesc ca e diferit in Ontario fata de Quebec, sau Tony e mai mare decat credeam eu.

Ma duc sa incerc sa dorm un pic, am dormit tare rau din cauza de dureri de oase, zici ca m-a calcat trenul. Dar mijlocu' n-are nici o treaba, face o batuta cu strigaturi la parter ! (aseara l-a "asistat si frati-su cand ii citeam povestea la culcare, si s-a cam speriat cand a vazut burta miscandu-se. A fugit repede sa-l cheme pe taica-su ca "bebe picioru burta mami, chem don doctor scoate bebe!"

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +39s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007
aseara l-a "asistat si frati-su cand ii citeam povestea la culcare, si s-a cam speriat cand a vazut burta miscandu-se. A fugit repede sa-l cheme pe taica-su ca "bebe picioru burta mami, chem don doctor scoate bebe!"


Vaaai, ce dragut, dragutul de fratior mai mare, ca e un mititel si el, iar imi dau lacrimile, si asa sunt cam in dispozitie azi...
Eu tot dau cu presupusul ca poate nu ajungi la inducere, cred ca asta se intampla mai des la primul bebe decat la al doilea. Tin pumnii!
Of, stiu cum e cu kilogramele, si eu am pus 26 la a doua sarcina...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Si ca sa vezi, unde io credeam ca vorbesc singura pe-aici...

Ieri fu zi de vaccin si revizie. Am primit meds pt acid reflux, bietul, de-aia era el fericit in wrap, ca statea ridicat. Ce pumni in cap imi dadeam daca nu l-as fi carat cat a trebuit.

Cu luatul in greutate e bine, nu e ca la fratii lui, dar e in limite sanatoase.

Cu lungitul e foarte bine.

Plangoceste cam mult de la vaccin, se trezeste din somn tipand de ieri si plange in hohote, ca un copil mare. Of! I-am facut doar prevnarul ieri. Sper sa isi revina repede.

Simonna, Diana, nasteri usoare sa aveti si bebelusi(e) sanatoase. Asta-i tot ce conteaza acum, restul se uita.

Olga, of, micutzul!

Donia, voi ce mai faceti? A fost super la wb!

Denisam,

Am scris si dincolo, ca sub asta era mort... va uitati careva precis pe cert de nastere sa vedeti daca zice asa? Mersicutz!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

mQQm-statement of birth is ok pina vine certificatul, care sper ca ai cerut long form(short form nu prea e de folos)..cred ca dureaza mai mult ca esti in toronto si poate nu ai cerut expres, adica in 5 zile dc plateai 35 de cad,la noi asa a fost, venit cu puralator la usa..Pe mine insa ma nauceste faza cu certificatul romanesc,sper sa ma urnesc si eu sa le trimit la ottawa intai,acolo e problema ca cica dureaza 6 sapt
Tin pumnii sa se linisteasca baiatul si sa fie ok si LMA pt husband, sa fie sanatos si norocos si de acum incolo, petrecere faina sa aveti!

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Da, lomg form. $35 am platit si eu. Nu mai inteleg nimic. Pe ala chiar scrie "birth certificate"?

Mersi, de unde stii?


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Saluti fetele

MQQM multumim de capitol. Wow! ai scapat de majoritatea kg acumulate in sarcina? Felicitari! Ce vraji ai facut ?

Simonna, si pe mine ma dor talpile, assa de tare ca-mi sare somnul cand merg noaptea la susu.
Simonna si Diana, eu am un feeling ca sunteti gata de start. Naastere usoara fetelor si copilasi sanatosi si frumosi va doresc

Si las asa sa se incalzeasca niste agitate



Pe mine m-au programat la cezariana pe 21 sept. Astept cu nerabdare sa- mi vad iubitica .




37+
in curand mamy de Sofia scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:



Simmona si Diana, as vrea sa va intreb daca credeti ca aveti nevoie de produsul asta. Eu mi l-am comandat stiind ca voi naste natural, dar lucrurile s-au schimbat si voi face cezariana . Inutil sa spun ca e nefolosit .

Va pup

37+
in curand mamy de Sofia scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ce mai fac gravidutele azi? Pe noi cine ne anunta? Ati trasat sarcini prin familie?

delia, ce putin mai ai si tu! Ai emotii cu cezariana?

mQQm, ce ma bucur ca v-a placut, chiar asteptam impresii. Pentru mine e un loc special, ne-am simtit cu totii extraordinar cand am fost acolo.
Cum e pepitelul cu medicamentele pentru reflux, ceva imbunatatiri?
Tot zic ca ma uit la birth certificate sau statement of birth sau cum s-o numi, insa habar n-am pe unde l-am pus... Oricum, noi cu hartia aia pe care scrie numele doctorului am mers la pasapoarte, deci go for it daca o ai!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput