Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-12

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Criss du-te si fa-ti anal de progesteron. CM-ul tau de cate zile este? Cam in zi 7 de la ovulatie tb facuta anal aceasta si dc tot o faci fa-i si estradiolul.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

MCriss sa fiti sanatoase si tu si fetita
Miki progesteronul se face in ziua 21 indiferent de marimea CM? eu nu il am reglat variaza 28-35 zile si CM e de 3 zile, cred ca de aceea nu mi l-a dat sa il fac
Fetelor voi ati facut teste de ovulatie?
Eu am facut ca sa vad daca am ovulatie tarzie, insa am vazut ca nu sunt bune (nu mi-a iesit niciunul negativ, nu aveam cum sa am 4 teste pozitive)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

asta e problema Miki nu stiu cand ovulez. Eu am ramas gravida la doua zile dupa CM stiu sigur pentru ca a fost singura data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki homocisteina nu mi-am facut-o niciodata.am facut acum vreo 10 zile vitamina B12 si a iesit in limite.apa beau cam 4 litri pe zi, e disperat sotul cu caratul de apa pana la etajul 4, fara liftin functie de eco de azi vad daca o sa iau Medyn zilnic.abia diseara la 6 am eco, cred ca innebunesc pana atunci.
cris_81 eu am folosit teste de ovulatie in timp ce faceam si monitorizari si nu sunt bune, am incercat mai multe marci, poate dau de ceva bun.mai am si acum vreo 6 teste, le donez cu drag.

19+ Minunea din burtica

Puisori

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Stiu ca nu sunt bune Mcrisa asta spuneam si eu. Cel putin la mine nu sunt bune. Asa ca nu am nici o sansa sa depistez ovulatia
Din bhcg reiese varsta sarcinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Criss tu ar tb sa faci anal progesteronului intre zilele 21 si 28. Te sfatuiesc sa-l faci maine/poimaine sa vezi cum stai cu el pt ca dc ai deficienta data viitoare tb sa iei utrogestan. Teste de ovulatie nu am facut niciodata deoarece sotul are pb cu gigeii si nu pot ramane gravi decat prin FIV. Din BHCG nu poti depista varsta sarcinii, numai ecografic mai tarziu.
Mcrissa wau, cata apa bei, eu ma chinui sa bag 2 l in mine. Vreau sa-mi iau aparat Brita care se monteaza la robinet ca sa nu ma mai chinui cu caratul apei. Data trecuta cand am ramas gravi eram singura acasa si caram un bidon de 5 l la 2/zi plus alte cumparaturi. Aparat din ac Brita mai are o fata de pe DC si a baut toata sarcina, cica e f buna apa. Aparatul cu un cartus inclus costa 50 eur iar un cartus 20 eur si filtreaza 1200 l apa. Mi se pare f convenabil.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mcrissa, te rog, zi-mi, (poate tu te pricepi): Medyn Forte e echivalent cu Vita 3B sau cu Folgard? Am nevoie sa stiu ce cer pe la prieteni pt MTHFR-ul ce tocmai l-am descoperit .

Multumesc anticipat de ajutor si incearca sa fii optimista in privinta IR-urilor. O sa fie bine !

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Balanta, vita 3B are vitB1+B6+B12
Medyn Forte si Folgard au acid folic+B6+B12 Tb sa alegi din ultimele 2 .




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Miki, multumesc! Daca insa cumva doar Vita 3B pot sa fac rost, e ok daca il iau pe ala si iau Acid folic separat? Sau B1-le din el nu are ce cauta in schema pt MTHFR?
Multumesc inca o data !

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_chris spune:

buna seara tuturor,
revin si eu pe forum, nu am mai scris de cateva zile bune. Am trecut ieri de amniocenteza si am avut atatea emotii ca nu am mai avut chef de absolut nimic...
mcrissa... se pare ca suntem surori.. si eu ma confrunt cu aceleasi probleme ca si tine... IR urile marite pe ambele artere... la amnio l-am rugat pe medicul meu sa imi masoare din nou IR urile.. din pacate dupa 2 saptamani de clexane 0.4 alternativ cu 0.6 aproape ca nu au scazut... joi voi merge la fundeni sa vedem ce zice dna. uscatescu.. medicul meu a zis ca as putea opri pentru moment clexanul si sa raman pe aspirina insa.. nu stiu ce sa fac... daca cu clexan ir urile nu s-au modificat semnificativ... apropo, tie ce valori ti-au iesit? Mie mi-au iesit 0.63 st si 0.64 dreapa si de azi sunt in 18 saptamani.. am mai citit pe forum ca nu ar fi semnificative ir urile pina pe la 20 de saptamani... dar dna. uscatescu nu cred ca e de acord cu asta.. o sa iti zic joi ce mi-a zis dra.. tu unde ti-ai facut injectiile? eu le-am facut in burta si am mai facut cate o vanataie.. dar trec.. asta e... plus intepatura de la amnio...

va pup si va doresc o seara placuta...

Mergi la inceput