Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Buna,
am si eu o intrebare : tatal care intra in C.I.C ptr 2 ani, tb sa anunte angajatorul cu o perioada de timp inaintea producerii riscului(adica nasterii??) daca da, cu cat timp inainte? angajatorul are dreptul sa-i suspende contractul de munca?
Multumesc anticipat!
o zi execelenta, ca si voi :-) va doresc

Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

nu-mi raspunde si mie nimeni, va rog?

Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Legea nu prevede un anumit interval de timp in care exista obligativitatea anuntarii angajatorului. De altfel nu este vorba despre "anuntare", ci se face o cerere, in care se scrie data de la care incepe. In principiu, angajatorul nu poate respinge cererea.

Contractul de munca se suspenda DE DREPT, din initiativa angajatului, pe perioada concediului de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani.

Nu mi-e clara intrebarea "angajatorul are dreptul sa-i suspende contractul de munca ?", dar poate iti foloseste raspunsul de mai sus.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

mercic...
ma refeream daca practic, angajatorul are dreptul sa-i incheie contractul de munca, adica sa-i desfaca contractul de munca, eu stiu din ce motiv inchipuit...nu stiu daca eset valabila protejarea taticului de astfel de manevre

Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delioru spune:

Am si eu o intrebare care necesita un raspuns urgent, va rog frumos!Mai am vreo 2 saptamani pana nasc si as vrea sa stiu daca eu fiind angajata doar de la 1 ianuarie 2005 sunt obligata sa-mi iau cele 42 de zile de concediu de lauzie, avand in vedere ca sotul meu va intra in CIC(se incadreaza in conditiile stagiului de cotizare).Ideea e ca noi am vrea ca el sa intre imediat dupa nasterea copilului in CIC fara sa mai asteptam cele 42 de zile.Sunt medic stagiar si imi pot permite sa nu merg la serviciu dar sa-mi iau salariu intreg si bonuri de masa.Ce prevede legea?Sunt obligatorii cele 42 de zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da sunt obligatorii cele 42 de zile, dupa acestea aveti dreptul la CIC fie mama fie tata.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

Buna Liviu!

Nici nu stiu cum sa incep. Am mai scris acest subiect lui Marius. Abia acum observ ca aici este subiectul care ma intereseaza.
Am o gramada de intrebari. Poate ai sa citesti si mesajul care l-am trimis lu Marius, nu stiu, dar vreau sa aflu si eu cite ceva.

Sunt o -dutza de 28 de saptamini care asteapta o pe care o va chema Maia. Sunt absolventa 2004, angajata doar din Februarie, deci nu beneficiez de indemnizatie pentru ca nu am cele 10 luni min lucrate. Stiu ca beneficiez doar 4 luni de vreo 2,5 mil de lei sau 3 doar atit.
Dar vreau sa ma axez pe alta latura a problemei.
Sotul mei este absolvent iulie 2005. Vreau sa stiu, poate beneficia el de indemnizatia de copil? Daca da, trebuie luat si cei doi ani de crestere a copilului tot de el? sau pot sa-i iau eu? Aici ma refer la impartirea acestor doua componente legislative. Adica al indemnizatia de copil eu cei 2 ani de crestere? Eu una el alta.
Mai am o intrebare. Sotul meu a fost chemat sa mearga in Sua pentru 6 luni cu un grup sa cinte. deci nu va fi aici pentru si nici dupa nastere. Dar cum nu beneficiam de indemnizatie, vreau sa lamuresc si partea asta.
sau explica-mi cum stau lucrurile. sau ce trebuie sa fac.

eu tot astept sa fie ceva din toata chestia asta.
Multumesc tare mult pentru orice lamurire.

simona8004+Maia 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

Buna Marius sau Liviu,

Acum chiar nu mai stiu cu cine vorbesc. Oricum, mai am o varianta la situatia mea.
cineva mi-a spus sa ma interesez despre: Sunt absolventa 2004, nu am fost angajata pina acum, nu am intrat in somaj in ideea ca imi gasesc ceva de lucru si cind mi-am gasit a fost in februarie.Eu acum beneficiez de platirea salariului din partea statului pe un an sau pe 2, nu mai stiu sigur, la fundatia unde lucrez. Ce vreau sa stiu este faptul ca sunt absolventa fara angajare anterioara de data februarie, tot nu pot beneficia de indemnizatie si concediu de crestere a copilului de 2 ani? As figura totusi ca si beneficiar al acestei indemnizatii pe baza celui de-al doilea criteriu din acordarea indemnizatie. Primul este sa ai un stagiu de cotizare de minim 10 luni din cele 12 anterioare nasterii, iar al doilea este urmarea cursurilor la zi cu absolvirea lor. Aici nu se specifica cit de repede ma angajez sau cind ramin insarcinata.
Asta VREAU SA STIUpot beneficia in aceste conditii? daca da, ce trebuie sa fac.


Multumesc mult ca ma mai suportati cu atitea intrebari.Sincer sunt asa de bucuroasa ca totusi am unde sa lansez intrebarile si poate si primesc raspunsuri.

Simona8004 + Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca este o confuzie. Raspunsul este negativ. Conditia pt CIC era si este sa fi fost platit cu cel putin 10 luni anterior nasterii copilului asigurarile sociale. Partea cu studentia se refera stabilirea dreptului la pensie referinta este la perioada ceea ce candva se numea vechime in cartea de munca. Pt CIC nu are importanta. Imi pare rau ca nu am vesti bune pt voi.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

Buna Marius,

si mie imi pare rau, chiar ma gindeam ca poate am gasit o portita. Dar ceea ce nu inteleg este de ce totusi pun conditia ca sa fi urmat cursurile la zi. Adica sa fi facut si scoala si servici, pentru a plati asigurarile sociale?
Asta e, ce sa faci.
Putin dezamagita de raspuns, dar n-ai ce face.

Multumesc!
Simona8004 +Maia

Mergi la inceput