Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Contractele partiale (de 2 ore, de 4 ore)cum se iau in calcul pentru CIC?

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CIC NU se calculeaza dupa venitul realizat este in suma fixa indiferent de nuymarul sau valoarea salariilor realizate.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Scuze Marius(ti-am mai spus eu ca un neuron mai am si ala doarme) altceva vroiam sa intreb:cele 10 luni cotizatie la CAS trebuie obligatoriu sa fie pe un contract de munca de 8 ore ca sa poti intra in CIC?Daca ai contract partial de 2 ore la o firma, de 2 ore la alta firma poti beneficia de CIC?

multumesc mult

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

NU e obligattoriu, pot sa fie si norme partiale de munca insa cumulate acestea sa atinga norma completa de 8 ore munca pentru a luan in considerare cele 10 luni minime necesare. Pot sa fie 4 contracte de 2 ore sau 2 de 4 ore sau orice combinatie multiplu de 2 ore (minim acceptat legal) dar cumulate sa fie 8 ore pe acel interval de 10 luni.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Am inteles, Marius, multumesc frumos.

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_elisabeta spune:

Salutare am o mica intrebare sotul meu este in somaj din octombrie 2004 ,iar eu nu am lucrat cu carte de munca de 2 ani ,exista posibilitatea ca sotul sa beneficieze de concediul paternal el fiind inca in somaj shi avind toate darile platite (a lucrat la o regie autonoma si este in ordonanta + somaj)? Va multumesc pentr-u raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca indeplineste conditiile legii pt CIC raspunsul este pozitiv. Somajul intra in calculul celor 10 luni minim asigurate din ultimele 12 anterioare datei nasterii copilului.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Buna

Cit este indemnizatia pe care o primesc tatzii pentru CIC?
Este o suma fixa pentru toata lumea (cei 8,5 mil) sau depinde de ce salariu are tatal?


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Suma fixa - 7,8 mil lei net/luna

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Multumesc frumos pentru raspuns

Mergi la inceput