Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

quote:
vin si eu cu o intrebare : daca sotul este angajat cu carte de munca de aproape 4 ani si ea este studenta si nu lucreaza (deci nu poate beneficia de acea indemnizatie),sotul poate intra in concediu paternal si beneficia de acel CIC (daca are salariul minim pe economie) ?




...am uitat sa spun ca este inca student...dar totusi este angajat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu conteaza.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada cojocaru spune:

Am si eu o intrebare la care nu am gasit din pacate nici un raspuns pe aici : am carte de munca din decembrie 2004, pana atuci lucrand "la negru" cum se zice. cand voi naste o sa am platite catre stat doar 9 luni. Am inteles ca pot sa platesc din mana lunile de care mai am nevoie pentru a beneficia de aceasta indemnizatie, dar nu sunt sigura. Intrebarea mea este daca stiu bine ce stiu, si daca da unde se poate plati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se considera si nu se pot plati. Prin lege trebuia sa fii cu contract de munca si asigurarile platite cu cel putin 1 luna anterior sa fii insarcinata.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada cojocaru spune:

Asta inseamna ca nu voi primi de nici un ban?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by ada cojocaru

Asta inseamna ca nu voi primi de nici un ban?


Avand in vedere legislatia actuala, nu.
Totusi, in presa se tot anunta noi politici de protectie sociala:
http://www.revistapresei.ro/articol.php?a=14960

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada cojocaru spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Sunteti nemaipomeniti!
Sper sa gasesc o solutie pentru ca nu as vrea sa intrerup sarcina din cauza banilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaeliza spune:

As dorii sa stiu daca sotul meu poate beneficia de C.I.C. avand in vedere ca; -eu nu muncesc si nici nu am beneficiat de vre-un concediu platit iar copilul meu a implinit varsta de 1 an si 6 luni sotul meu indeplineste conditiile referitoare la plata c.a.s-ului copilul este operat pe cord si detine un certificat de handicap gradul 3- mediu- Se poate prelungii concediul,in cazul in care are dreptul sa-l ia,pana la trei ani? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da are dreptul la prelungire.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moneug spune:

Buna, am si eu o intrebare referitoare la urmatoarea situatie:
- copil nascut acum 3 saptamani, mama nu are dreptul la nici un fel de indemnizatie pentru ca nu a lucrat, tatal face cerere de intrare in CIC.
Firma este obligata sa-i achite indemnizatia, sau exista posibilitatea sa o ridice de la Casa de Pensii, in situatia in care nu se retine din CAS?
Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumiri anticipate

Mergi la inceput