Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by liviu`s

Gresit:
ART. 138 din Legea nr.19/2000:
(1) Plata indemnizatiilor de asigurari sociale inceteaza incepand cu ziua urmatoare celei in care:
b) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile legale pentru acordarea indemnizatiilor;

In cazul CIC, aceasta zi este cea in care copilul implineste 2 ani. Prin urmare, de a doua zi trebuie sa mergi la servici.




buna,

am si eu o intrebare
daca nu poti intra in CIC decat dupa efectuarea celor 42 de zile obligatorii dupa ce ai nascut, de ce nu se considera 2 ani impliniti abia dupa ce copilul a implinit 2 ani si cele 42 de zile? de ce se ia ziua cand copilul a implinit 2 ani?
nu stiu daca am fost destul de clara.

multumesc.

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si cele 42 de zile sunt suportate din asigurari integral deci exista cei 2 ani acoperiti 100% de catre asigurator.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by marius

Si cele 42 de zile sunt suportate din asigurari integral deci exista cei 2 ani acoperiti 100% de catre asigurator.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



... iar concediul se numeste "concediul pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani", nu "concediul de 2 ani".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by liviu`s

quote:
Originally posted by marius

Si cele 42 de zile sunt suportate din asigurari integral deci exista cei 2 ani acoperiti 100% de catre asigurator.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



... iar concediul se numeste "concediul pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani", nu "concediul de 2 ani".



Multumesc mult de lamuriri.
aici aveam eu nelamuriri: cu concediu de 2 ani sau pana la 2 ani ai copilului.
Cateodata pricep mai greu. dar pana la urma pricep

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

salutare.
am o intrebare din parte lui Bobita.
dupa cele 42 zile de postnatal, mama isi poate continua postnatalul, iar tata poate intra in CIC?

cu scuzele de rigoare daca a mai fost postata asemenaea intrebare, astept raspuns.
merci frumos in numele lui bobita

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Cu scuzele de rigoare,dar am vazut ca raspunsurile sint foarte pertinente,va pun si eu una.Sint tatalCosminei si sint in concediu pentru ingrijirea copilului, datorita incadrarii fetei in grad grav de handicap perioada de 2 ani s-a prelungit la 3.Pina aici toate bune, avind un pic de treaba la asistenta sociala,am fost intrebat ce statut are asistentul personal pt. fata.Am raspuns ca nu are asistent personal,doamna de acolo a concluzionat ca inseamna ca boala nu prevede asa ceva dar cind s-a uitat pe certificat a spus ca boala prevede as. personal.Intrebare: faptul ca eu sint in c.i.c.exclude asistentul personal al Cosminei?nedumerirea vine din faptul ca atunci cind s-a stabilit gr. de handicap noi am intrebat si ni s-a spus ca una o exclude pe cealalta.Pe linga alocatia dubla se mai prevede vreun ajutor suplimentar?Inca odata scuze ca m-am intins mult.
Va multumesc.Sanatate maxima !!

http://www.ana-design.ch/cosmina/cosmina.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Vai, Dan, cat de rau imi pare ca tocmai tie nu stiu sa-ti raspund! Dar uite, maine o sun pe asistenta sociala si o intreb, poate stie ea, si-ti scriu imediat. Sper sa am un raspuns!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

salutare.
am o intrebare din parte lui Bobita.
dupa cele 42 zile de postnatal, mama isi poate continua postnatalul, iar tata poate intra in CIC?

cu scuzele de rigoare daca a mai fost postata asemenaea intrebare, astept raspuns.
merci frumos in numele lui bobita

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225



Nu, nu se poate. Exista un singur risc asigurat, iar prestatia de asigurari sociale este una singura: ori concediu postnatal, ori CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

vin si eu cu o intrebare : daca sotul este angajat cu carte de munca de aproape 4 ani si ea este studenta si nu lucreaza (deci nu poate beneficia de acea indemnizatie),sotul poate intra in concediu paternal si beneficia de acel CIC (daca are salariul minim pe economie) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da are dreptul si chiar este indicat, valoarea fiind de 7.8 milioane lei net/luna timp de 2 ani.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput