Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

1. da, tatal opate lua concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, daca indeplineste EL insusi conditiile cerute de lege (stagiu);
2. ii trebuie o adeverinta ca mama nu beneficiaza de acest drept;
3. cerere la serv, copie dupa certif de nastere al copilului si adev de mai sus.

Toate astea in situatia in care tatal are un loc de munca. Daca nu, ne mai trebuie detalii.

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Buna!
merci mult ptr raspuns.
Am intrat abia azi pe forum dar am fost placut surprinsa sa am un raspuns la intrebarea mea.
Mai am niste nelamuriri daca ai putea sa ma mai ajuti:
1. Cine elibereaza adeverinta ptr mama; sau de cine trebuie sa fie eliberata?
2. in cite zile de la nasterea copilului trebuie depusa cererea?
3. mai e nevoie de apelat la vre-un organism ptr rezolvare, sau e suficient de depus actele necesare la serviciu?
merci mult


Lilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

1. Ok, in cazul de fata e suficienta si o declaratie pe propria raspundere care sa spuna acelasi lucru.
2. Cererea se poate depune oricand pana impilneste copilul varsta de 2 ani.
3. Nu mai e nevoie de nimic altceva. Oricum, o sa verifice si cei de la personal actele si va vor spune, pt ca ei poarta raspunderea acordarii acestui concediu si a platii lui.

Numai bine!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Salutari,
am si eu o intrebare legata de concediu de ingrijirea copilului pentru tata.

Situatia este:
-sotul lucreaza din octombrie 2002
-pe 3 iulie 2003 om nascut un bebe dulce
-am beneficiat de concediu de ingrijire a copilului pana la 1 ianuarie 2004 cand a trebuit sa revin la lucru.Am revenit cu program de 6 ore cum sunt si in prezent

Intrebarea este:
-poate sotul sa intre in concediu de crestere a copilului?(de la data cand s-a angajat si pana s-a nascut copilul sunt doar 9 luni...)
-in cazul in care poate ,intra cu 85% dau cu 6 mil si ceva?In acest caz presupun ca eu va trebui sa revin la program normal de lucru, nu?


Multumesc mult pentru un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poate sa intre din motivul precizat cele 9 luni. Daca ar putea intr-adevar ar trebui sa reveniti la program normal de 8 ore banii care i-ar reveni sunt identici cu cei pe care ii incasati dvs. in prezent nu ar fi modificari. Dar raspunsul este negativ pt cazul dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

mersi de raspuns Marius
O zi buna la toata lumea,
Alexa00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

In noiembrie ac voi deveni mamica. Momentan beneficiez de concediu prenatal (din 20 oct). In concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani nu voi putea sta decat pana cel mult in luna aprilie 2005 - colega care-mi tine locul va naste si ea.
Intrebarea mea : Daca sotul meu este titularul unui contract de asigurare de 3 ani ( fiind asociat unic la o firma nu poate avea contract de munca) poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilul pana la 2 ani incepand cu mai 2005.
Daca da; in ce conditii? ( firma trebuie sa nu inreg profit? sa nu i se repartizeze dividende la sf. anului? sa faca dovada ca nu are alte venituri indiferent de surse?... etc)

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by hena

In noiembrie ac voi deveni mamica. Momentan beneficiez de concediu prenatal (din 20 oct). In concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani nu voi putea sta decat pana cel mult in luna aprilie 2005 - colega care-mi tine locul va naste si ea.
Intrebarea mea : Daca sotul meu este titularul unui contract de asigurare de 3 ani ( fiind asociat unic la o firma nu poate avea contract de munca) poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilul pana la 2 ani incepand cu mai 2005.
Daca da; in ce conditii? ( firma trebuie sa nu inreg profit? sa nu i se repartizeze dividende la sf. anului? sa faca dovada ca nu are alte venituri indiferent de surse?... etc)

Multumesc!


Daca a platit contributia la asigurarile de stat in minim 10 luni din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului si nu va avea la momentul cererii pentru CIC venituri din activitati remunerate (deci nu din dividende), poate beneficia de CIC. Oricum, daca ai citit atent mesajul de pe pagina 1, ai vazut ca acest concediu paternal este distinct de concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

Ai dreptate!!! Mesajul a fost postat oarecum eronat la subiectul acesta, dar am fost incurajata de intrebari asemanatoare. Oricum, am primit raspunsul care ma interesa.
Multumesc mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

quote:
Initial creeata de liviu`s


În cazul în care tatăl copilui nou născut a obținut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal se majorează cu 10 zile lucrătoare.

Model de atestat de absolvire a cursului de puericultura:

Cabinet medical individual de familie
.......................................................



ATESTAT
de absolvire a cursului de puericultură


Dl./dna .........................................., posesor al B.I./C.I. seria ....... nr....................., eliberată de ......................................... la data
bla bla bla bla



Intrebare:
A obtinut cineva acest atestat? Cum? Intreb pt ca doctorul meu de familie nu stia nimic despre acest subiect - nici despre cum ar trebui sa tina cursul, nici despre cum ar trebui sa arate formularul, nici cine ar trebui sa semneze si stampileze pe el (fiind vorba de o policlinica mai mare din care face parte) si fiind convins ca el nu poate semna o asemenea hartie intrucat nu a facut in facultate pediatrie; altminteri fiind cat se poate de amabil si dornic de a ma ajuta. Stie cineva amanunte? Ca_cat de priceputi sunt ministeriabilii nostri la elaborat norme de aplicare... o stim cu totii! Si problema este si cat se poate de urgenta! Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

Mergi la inceput