Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Salutari tuturor! Am si eu vreo 2 interbari si le multumesc anticipat celor care ma pot ajuta:

1)La ora actuala se cunoaste cuantumul indemnizatiei de care va

beneficia tatal (stabilire drept in 2004), in conditiile in care face schimb de CIC cu mama( drept stabilit in 2003)
2)Tatalbb-ului a fost in somaj 11 din cele 12 luni anterioare nasterii copilului;
De unde va solicita CIC, cum trebuie procedat si ce acte doveditoare sunt necesare???



danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

1. Este discutabil, dupa parerea mea, daca indemnizatia pt CIC in cazul tau va fi cea aferenta CIC care se constituie in 2004. Avand in vedere ca dreptul sotiei tale s-a constituit in 2003, iar tu vei solicita CIC in continuarea CIC-ului sotiei, chiar daca soliciti in 2004, nu consider ca ai dreptul la indemnizatia de 6.040.000 lei.
2. Parintele sau sustinatorul legal, care beneficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului, are obligatia sa depuna lunar platitorului de drepturi (in cazul tau agentia judeteana de somaj):
a) declaratie pe propria raspundere, care sa ateste ca celalalt parinte nu exercita concomitent acelasi drept;
b) declaratie pe propria raspundere ca nu desfasoara activitati din care sa obtina venituri.
Indemnizatia se plateste pe baza cererii-tip privind solicitarea dreptului de asigurari sociale, a livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

quote:
Originally posted by liviu`s

1. Este discutabil, dupa parerea mea, b)


In aceste conditii, persoanele abilitate au stabilit clar acest aspect? Cu alte cuvinte exista noutati...legilative nediscutabile privind acest subiect?
Multumiri.
lu' Sparky

danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

HELLOU,ARE CINEVA IDEE DESPRE CELE DE MAI SUS?????
Va rog mult, cine poate(si stiu cel putin 2 persoane) !!!!!!sa se indure si de noi!!!!! Nu vreau sa abuzez de banii statului, ci doar sa linistita noaptea ca am inteles(chiar si partial) mecanismul de functionare al OG9, Lg 577, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Celor care-mi vor raspunde,dar si celor care nu,
MULTUMIRI.

siaferent,
adica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Dana, eu imi mentin afirmatiile de mai sus. Nu stiu sa existe un raspuns de la institutiile abilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Hmm...daca ei(institutiile abilitate) nu au habar cum se aplica, eu ashi putea sa ma prezint la "ghisheu" cu varianta mea???? Cum se intimpla in astfel de cazuri, te amana pina la noi ordine ,aplica legea dupa ureche sau ... cum??? Aveti idee????
Multumesc mult LIVIU, pentru intelegere si pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Avem si noi o mica pb. si apelam la sfaturile celor care se pricep...
Sotul meu este in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani, incepand din luna martie. Indemnizatia pe care ar trebui sa i-o plateasca se deduce din datoriile pe care le plateste la stat firma (CAS, CASS, somaj)...sau gresesc???
Numai ca din luna aprilie patronul refuza sa ii acorde aceasta indemnizatie pe motiv ca "nu-l obliga nimeni..."
Trebuie sa ii dea banii pe aprilie, mai.
Ce putem face noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by liliac1

Avem si noi o mica pb. si apelam la sfaturile celor care se pricep...
Sotul meu este in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani, incepand din luna martie. Indemnizatia pe care ar trebui sa i-o plateasca se deduce din datoriile pe care le plateste la stat firma (CAS, CASS, somaj)...sau gresesc???
Da, este deductibila din CAS datorat de firma
Numai ca din luna aprilie patronul refuza sa ii acorde aceasta indemnizatie pe motiv ca "nu-l obliga nimeni..."
Trebuie sa ii dea banii pe aprilie, mai.
Ce putem face noi?
Ati putea sa faceti o plangere la Casa de pensii teritoriala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare!
eu mai am o nelamurire in privinta concediului de ingrijire a copilului de catre tata: ar putea sa isi ia tatal acest concediu chiar daca mama nu lucreaza?
trebuie sa demonstreze tatal ca mama nu poate sau nu vrea sa ia acest concediu?
Si care ar fi pasii ptr ca tatal sa isi poata lua acest concediu
Merci

Lilia

Mergi la inceput