Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca societatea s-a aflat si a declarat stare de somaj tehnic... sau similar atunci da.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

multumesc pt raspuns. acum mai am o intrebare... ma rog, mai multe. sotul are un termen limita in care trebuie sa depuna dosarul pt indemnizatia de crestere? si unde trebuie sa-l depuna? la el la firma sau la primarie?


35+cu Alexsandra-Elena
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La firma in nici un caz. La firma doar adresa de informare cand v-a intra in CIC. La primarie cred dar vezi ca este un subiect doar cu aceasta tema aici la legislative. Acte necesare...etc etc

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricata spune:

buna. Am si eu o intrebare, ar putea sa intre in concediu pentru cresterea copilului bunica acestuia?astept raspuns va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofica spune:

buna dimineata!
Daca se poate am si eu o intrebare legata de intrarea mea in concediu prenatal. Voi naste dupa spusele medicului ginecolog pe 4 aprilie si voiam sa stiu daca pot intra in concediu prenatal incepind cu data de maine 29.01? Am fost internata de mai multe ori pe perioada sarcinii cu diagnosticul de iminenta de avort(la 6 saptamani, la 11 saptamani si acum sunt internata de vreo 2 sapamani), de comcediu medical am beneficiat 30 de zile in total. Lucrez fara intrerupere de 3 ani jumatate. Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptul la un concediu prenatal de maxim 84 de zile anterior DPN. Dar asta teoretic. Practic sunt rezervat in acordarea acestui interval.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idenisa spune:

Buna ziua, as dori o lamurire cu privire la interpretarea art. 24 din ORDONANTA DE URGENTA nr. 148 din 3 noiembrie 2005, modificata de art. 1 punctul 15 din Legea 7/2007, si anume a paragrafului:

"2) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda si persoanelor care, pana la data de 31 octombrie 2006, au realizat in sistemul public de pensii perioade de stagiu de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului."

Daca nasterea are loc sa zicem in aprilie 2008, stagiul de cotizare trebuie sa fie de cel putin 12 sau 10 luni pana in aprilie?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cel putin 12.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Buna Marius!
Am rugamintea sa ma lamuresti in privinta unor probleme legislative...
Am nascut in aceasta luna...Sotul meu isi poate lua cele 5 zile de concediu paternal? Nu am facut acel curs de puiericultura, care probabil daca il faceam zilele de concediu erau mai multe.
In perioada in care sotul meu figureaza in concediu paternal, i se suspenda contractul de munca???????? Asta nu prea inteleg!!! El e medic si lucreaza intr-un spital, deci ma gandesc ca are CCM.
Multumesc mult!!!

Mergi la inceput