Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

LEGE nr.210 din 31 decembrie 1999
Legea concediului paternal


Textul actului publicat în M.Of. nr. 654/31 dec. 1999




Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.
ART. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.
ART. 3
(1) Tatal care satisface serviciul militar obligatoriu are dreptul, la nasterea propriului copil, la o permisie de 7 zile calendaristice, acordata in conditiile prevazute la art. 2 alin. (2).
(2) Permisia prevazuta la alin. (1) se acorda si tatalui care satisface serviciul militar obligatoriu, in vederea recunoasterii paternitatii, in conditiile legii. Permisia solicitata va fi justificata cu certificatul de nastere al noului-nascut, din care sa rezulte calitatea de tata a militarului, respectiv cu declaratia de recunoastere a paternitatii, intocmita in conditiile legii.
ART. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.
ART. 5
(1) In cazul decesului mamei copilului in timpul nasterii sau in perioada concediului de lauzie, tatal copilului beneficiaza de restul concediului neefectuat de catre mama.
(2) Pe perioada concediului acordat in conditiile alin. (1) tatal copilului beneficiaza de o indemnizatie egala cu ajutorul pentru sarcina si lauzie cuvenit mamei sau de o indemnizatie calculata dupa salariul de baza si vechimea in munca ale acestuia, acordata de unitatea la care tatal isi desfasoara activitatea, la alegere.
ART. 6
In termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a prezentei legi, Guvernul va aproba prin hotarare normele metodologice de aplicare, la propunerea comuna a Ministerului Sanatatii si a Ministerului Muncii si Protectiei Sociale.
ART. 7
Prezenta lege intra in vigoare la 45 de zile de la publicarea acesteia in Monitorul Oficial al Romaniei.

Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor si de Senat in sedinta comuna din 15 decembrie 1999, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) si 74 alin. (1) din Constitutia Romaniei.
p. PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR,
ANDREI IOAN CHILIMAN
p. PRESEDINTELE SENATULUI,
ULM NICOLAE SPINEANU



Asta e legea dupa care pot sta taticii acasa 15 zile!!!!
Si e valabila pt. 1 sg copil,nu conteaza ca-i primul sau al 2-lea;daca la primul nu si-a luat,poate lua linistit acum!


Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
http://b1.lilypie.com/nGgbp2.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bau spune:

Buna, sunt noua aici...imi spune cineva ce inseamna CIC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipselion spune:

am si eu o rugaminte si v-as fi tare recunoscator dk imi raspundeti.
logodnica mea urmeaza sa nasca in martie 2008, as vrea sa iau eu indemnizatia pt copil dar e o problema.
daca eu am anii necasari pe cartea de munca dar am schimbat locul de munca cu inchidere de contract la data 30 noiembrie si sunt reangajat din data de 1 decembrie (transfer cica nu se mai face), exista continuitate? mai pot lua banii pt copil?
va rog tare mult sa imi raspundeti ca sunt tare pus pe gandurii.
patronul, cand am descoperit ca nu imi achita darile la stat si nu imi completase in cartea de munca am amenintat ca il dau in judecata. stia de faptul ca urma sa am un copil si cu toate astea a decis concedierea mea.va rog fffff mult sa ma ajutati cu un raspuns
adresa mea este: www.ipselion@yahoo.com" target="_blank">www.ipselion@yahoo.com
cu multumiri un tatic de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

buna seara. am si eu o intrebare. sotul meu poate beneficia de indemnizatia pt ingrijirea copilului pana la 2 ani daca eu nu lucrez? tin sa mentionez ca indeplineste conditiile pt acordare dar la el la birou iau spus ca nu ar beneficia pt ca eu nu lucrez. astept raspuns, multumesc


30+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by ipselion

am si eu o rugaminte si v-as fi tare recunoscator dk imi raspundeti.
logodnica mea urmeaza sa nasca in martie 2008, as vrea sa iau eu indemnizatia pt copil dar e o problema.
daca eu am anii necasari pe cartea de munca dar am schimbat locul de munca cu inchidere de contract la data 30 noiembrie si sunt reangajat din data de 1 decembrie (transfer cica nu se mai face), exista continuitate? mai pot lua banii pt copil?
va rog tare mult sa imi raspundeti ca sunt tare pus pe gandurii.
patronul, cand am descoperit ca nu imi achita darile la stat si nu imi completase in cartea de munca am amenintat ca il dau in judecata. stia de faptul ca urma sa am un copil si cu toate astea a decis concedierea mea.va rog fffff mult sa ma ajutati cu un raspuns
adresa mea este: www.ipselion@yahoo.com" target="_blank">www.ipselion@yahoo.com
cu multumiri un tatic de printesa


Poti sa beneficiezi daca in perioada de 12 luni anterioare datei nasterii copilului (martie 2007 - martie 2008) ai fost incadrat(asigurat). Aceasta este conditia.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by remiclea

buna seara. am si eu o intrebare. sotul meu poate beneficia de indemnizatia pt ingrijirea copilului pana la 2 ani daca eu nu lucrez? tin sa mentionez ca indeplineste conditiile pt acordare dar la el la birou iau spus ca nu ar beneficia pt ca eu nu lucrez. astept raspuns, multumesc


30+
poze



Daca indeplneste conditia de asigurare (12 luni) atunci poate beneficia. Nu are nici o legatura daca celalalt(sotul/sotia) lucreaza sau nu lucreaza. Poate sa fie ori mama ori tata dar doar unul si daca bineinteles indeplineste conditia legala. Cei de la birou vorbesc prostii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipselion spune:

buna ziua
multumesc de raspuns marius.
sunt asigurat mi-sa platit toate darile la zi dar am intrerupere pe cartea de munca o zi.
continuitate ar fi (incetare activitate pe 30 noiembrie- reincepere activitate pe 1 decembrie)practic sunt platite darile in fiecare zi.
cu toate astea imi este teama ca nu voi pute intra in concediu pt crestere copil (cel de 2 ani).
sper sa fie bn si bb-ita mea sa fie sanatoasasi sa nu-i lipseasca nimic.
va multumesc mult si mai astept mesajele voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandutza spune:

sunt angajata cu contract de munca din 2004, in contractul de munca scrie ca pe perioada vacantelor scoalare sunt in concediu fara plata si asta din cauza ca firma nu are activitate in acele perioade
de la inceputul lui 2007 lucrez doar cu jumatate de norma(din cauza legii in care spune ca cei cu facultate nu pot avea salariul mai mic de 880 pe cartea de munca)
in august am plecat din tara la sotul meu, copilul se va naste la sfarsitul lui mai 2008 in alta tara, dar ma intorc definitiv in tara dupa nasterea copilului.
am platite darile la stat pt ianuarie-iunie 2007
intre iulie si septembrie nu am platit nimic pentru ca firma nu a avut activitate

am vreo sansa sa primesc acea indemnizatie doar cu jumatate de norma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Chesia aia cu cei cu facutate nu pot primi mai putin de 880 Ron nu este adevarata. Nu pot sa primeasca mai putin de 440. Este adevarat doar daca postul pe care sunt angajati presupune studii superioare. Exemplu: Nimeni nu ma opreste sa ma angajez portar. Nu este obligatoriu sa primesc minim 880 ron.
2. Nu vei beneficia de concediu in imprejurarile descrise de tine.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandutza spune:

LEGE nr.7 din 9 ianuarie 2007
pentru aprobarea Ordonan#355;ei de urgen#355;#259; a Guvernului nr. 148/2005 privind sus#355;inerea familiei în vederea cre#351;terii copilului


nu pot sa intru in categoria asta?

1. La articolul 1, alineatul (2) va avea urm#259;torul cuprins:

"(2) Cele 12 luni prev#259;zute la alin. (1) pot fi constituite integral #351;i din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre urm#259;toarele situa#355;ii:

k) se afl#259; în perioada de întrerupere temporar#259; a activit#259;#355;ii, din ini#355;iativa angajatorului, f#259;r#259; încetarea raportului de munc#259;, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

Mergi la inceput