Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Eu am cautat pe google legea 250/2007 si am gasit legea 19/2000 actualizata astfel:
ART. 98*)
(1) Asigura#355;ii sistemului public au dreptul, în afar#259; de pensie, la:
a) concediu #351;i indemniza#355;ie pentru incapacitate temporar#259; de munc#259;, cauzat#259; de boli obi#351;nuite sau de accidente în afara muncii, boli profesionale #351;i accidente de munc#259;;
b) presta#355;ii pentru prevenirea îmboln#259;virilor #351;i recuperarea capacit#259;#355;ii de munc#259;;
c) concediu #351;i indemniza#355;ie pentru maternitate;
d) concediu #351;i indemniza#355;ie pentru cre#351;terea copilului;
e) concediu #351;i indemniza#355;ie pentru îngrijirea copilului bolnav;
f) ajutor de deces.
.......
(4) Beneficiaz#259; de drepturile prev#259;zute la alin. (1) lit. d) asigura#355;ii sistemului public care au realizat, în condi#355;iile art. 37 #351;i/sau în una sau mai multe dintre situa#355;iile prev#259;zute la art. 38, un stagiu de cotizare de cel pu#355;in 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei na#351;terii copilului.

Am interpretat eu gresit ca sunt 10 luni,si nu 12?macar sa nu-mi fac sperante degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

iully, nu vreau sa fiu rea sau sa iti spulber sperantele, dar sincer nu cred ca s-a revenit la cele 10 luni lucrate in ultimele 12 luni. pt mai multe detalii citeste aici:

http://www.romleas.ro/legi/OG148-3.11.2005/index07.html

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 32+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 8 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OwiWan spune:

Buna ziua. Am o mare nedumerire: Mamicile studente beneficiaza de indemnizatii ca si mamicile salariate??? Eu nu am gasit nici o lege pe aceasta tema si nici pe forum nu am gasit discutii. Daca exista experti in legislatie si stiu articole de lege referitoare la aceasta problema, ii rog sa-mi raspunda si le multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorel spune:

Am si eu o nelamurire: Adica 2 - cer sfaturi:
1. Am fost in CIC pana pe 04.07.2007. Am reinceput serviciul din 05.07.2007, cu carte de munca binenteles, dar la o alta firma decat cea la care lucrasem anterior CIC-ului. In prezent sunt insarcinata (eram si la data angajarii) urmeaza sa nasc pe 08 ianuarie 2008. Beneficiez de inca un CIC?
2. Concediul sa sarcina si lauzie de 126 de zile cum se repartizeaza?
Dupa nastere sunt obligatorii doar 42 zile? Restul de 84 de zile se poate lua inainte de nastere? Mentionez ca am o sarcina cu risc si as prefera (si la indicatiile medicului) mai multe zile inainte de nastere. Cum se plateste acest concediu? 85% din media ultimele 6 luni - 4 luni lucrate - deci salariul realizat si restul de 2 luni - ce venit imi i-a in calcul? Cei 600 lei din indemnizatie sau min pe economie de 390 lei? Va rog lamuriti-ma. Multumec anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by OwiWan

Buna ziua. Am o mare nedumerire: Mamicile studente beneficiaza de indemnizatii ca si mamicile salariate??? Eu nu am gasit nici o lege pe aceasta tema si nici pe forum nu am gasit discutii. Daca exista experti in legislatie si stiu articole de lege referitoare la aceasta problema, ii rog sa-mi raspunda si le multumesc anticipat.

Ovidiu Dima


Raspunsul este NU.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

am si eu o intrebare legata de concediul de paternitate.

ce inseamna mai exact ca i se suspenda contractul de munca pe cele 5 (sau 15) zile? ce implicatii are o asemenea suspendare?
e analog si la mamici, deci si mie mi se suspenda contractul dupa ce nasc?

http://sheknows.com/pregnancy/ticker/pregnancy/pregtickers13-27-1194940800-0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

dpop iti suspenda contractul de munca pe perioada concediului de crestere a copilului. Tocmai am facut cererea la mine la serviciu si mi-a spus ca locul de munca este asigurat cind te intorci la munca si ca merge si vechimea. Asta inseamna ca serviciul tau nu-ti mai plateste salariul si ca vei incepe sa iei cele 6 milionae date de stat.
Pentru tatici nu stiu . Sotul meu a avut cele 15 zile dar cred ca a semnat nimic in sensul asta. oricum salariul a fost integral.


Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

ok, dar mai precis ce inseamna suspendarea asta?

ce inseamna statusul acesta de suspendat? e un fel de indicator ca nu mai platesc impozit, mi se revoca anumite drepturi?

http://sheknows.com/pregnancy/ticker/pregnancy/pregtickers13-27-1194940800-0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:



quote:
Originally posted by bb_yasmi

(2) Dreptul la majorarea duratei concediului paternal în condițiile alin. (1) se acordă numai o singură dată, indiferent de numărul copiilor titularului.



Incerc si aici pentru ca la subiectul "certificat curs de puericultura" n-a raspuns nimeni

Daca la primul copil, desi a depus cererea de concediu insotita de certificatul de la medicul de familie, nu i s-a operat nicio intrerupere(suspendare) a contractului de munca, poate beneficia acum de cele 10 zile in plus?


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Buna, la sfarsitul lunii il asteptam pe beeb 2. Daca la primul copil sotul meu nu a depus cerere si nu a benefiaciat de suplimentul de 10 zile de concediu paternal acum ar putea? Daca obtinem adeverinta de la medicul de afmilie poate beneficia acum sau este valabil doar la primul copil?
Multumesc si sanatate tuturor.

Mergi la inceput