Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru tine raspunsu8l este Da ai dreptul la CIC chiar daca esti cu jumatate de norma daca pana la data nasterii copilului vei avea ultimele 12 luni asigurate (locul de munca + prenatal)
Pentru prietenul tau insa este si va fi o problema. Nefiind casatoriti nu exista nici un act juridic care sa ateste drepturile lui fata de un copil nascut fie el chiar si al tau fie el recunoscut sau nu. Daca se vor face demersurile pentru a fi tutore atunci dac se vor stabili legal drepturi si obligatii altfel... vei fi singura persoana cu obligatii si drepturi in ceea ce priveste copilul tau. El daca vrea sa face ceva bine daca nu vrea... e liber.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc, Marius. Ramane sa vedem ce facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Buna ziua,vreau sa pun si eu o intrebare desi nu e legata de concediul paternal.
Am contract de munca de la 01.01.2007 si DPN e 25 dec. 2007.Pot beneficia de indemnizatia de crestere?Am mai pus mai demult aceasta intrebare si mi-ati spus ca da,ca legea permite aceste lucru chiar daca cele 12 luni nu sunt complete(lipsa cateva zile).Eu am mers la jurista responsabila de acceptarea dosarelor si mi-a raspuns ca legea nu permite,trebuie sa nasc dupa 01.01.2008 ca sa benefiez.
Puteti sa ma ajutati exact cu vreun paragram din lege sau macar sa-mi spuneti daca situatia mea poate reprezenta o exceptie.(am avut licenta in sept 2006,rezidentiatul in noi 2006,iar in 1.01.2007 mi s-a intocmit contractul de munca:medic rezident.
In speranta ca m-am facut inteleasa astept raspunsul dumneavoastra si multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Nu mai e nevoie sa raspundeti,am gasit in lege ca sunt suficiente 10 luni de cotizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza-al spune:

Domnule Marius as avea si eu o intrebare, daca sunt angajata cu arte de muna de la data de 1 septembrie, urmand sa nasc la sfarsitul lunii februarie sau jumatatea acestei luni, intentionand sa merg la serviciu pana in ultima luna, care sunt drepturile mele, beneficiez de indemnizatie de maternitate in cuantum de 85% a salariilor cotizate. Va rog ajutati-ma, oferindu-mi un raspuns cu privire la drepturile mele, adik nu am cotizat 12 luni nu am cotizat dar eu nu beneficiez de absolut nimic pt faptul ca nu indeplinescstagiul de cotizare ci unul inferior?
multumesc anticipat.Am indraznit sa va contactez dat fiind faptul ca dumneavoastra sunteti avizat si aveti bunavointa de ai ajuta pe cei lipsiti de informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by iully

Nu mai e nevoie sa raspundeti,am gasit in lege ca sunt suficiente 10 luni de cotizatie.



din cate stiu eu, e nevoie de 12 luni de cotizare inaintea datei nasterii pt a beneficia de CIC. si tot din cate stiu eu poti sa ia cateva zile lipsa din cele 12 luni!! pt mai multe informatii las persoanele autorizate sa raspunda!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 32+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 8 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Buna,referitor la perioada de cotizare necesare ca sa poti benefcia de indemnizatie de crestere... sunt suficiente 10 luni.S-a modificat in iulie 2007.Am o prietena jurist care s-a interesat pt mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

iully, eu nu am auzit nimik despre asta!! cred ca s-ar fi auzit si facut un pic de tam-tam daca era asa, plus ca anunta si marius. daca mai stie cineva sa ne spuna!!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 32+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 8 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

bb_yasmi,probabil ca urmeaza sa anunte,nu stiu,mi-a mai confirmat cineva care cunoaste cum sa caute legile,ordonantele...modificarile de lege,ca eu nu ma pricep deloc si eram cam disperata...mai ales ca nici pt primul copil n-am primit ca eram studenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am auzit, daca aud... in mod sigur va spun. Deocamdata insa 12 luni.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput