Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

am si o nelamurire, desi am cetit tot subiectul>neuronii mei sunt varza acum si de la caldura si de la sarcina:

1. sotul meu a luat concediul de 5+10 zile la nasterea primul copil, deoarece a avut atestatul necesar.

2. la al doilea copil mai beneficiaza de acest concediu de 10 zile?daca da, mai este valabil atestatul vechi sau trebuie unul nou?

Ile 35 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 05 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Marius, Liviu sau cine stie, va rog, am si eu aceeasi nelamurire si m-am trezit in ultimul moment...
Luni nasc si colegii de la R.U, din firma la care lucreaza sotul meu sustin ca ar fi necesar un nou atestat... Noi il avem pe cel de acum 5 ani, cand am fost impreuna la curs. Dupa 5 ani de crestere a unui copil chiar n-am mai considerat necesar din nou sa mergem la curs...
Ne trebuie un nou atestat?

Multumesc frumos,

Florina +38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Florina, deci au spus ca are dreptul dar ii trebuie un alt atestat?

Io am unul original nedatat de randul trecut!

Ne raspunde si noua cineva????Ca si io mai am putin si nasc!!!

Ile 35 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 05 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Da, i-au spus ca trebuie sa aduca atestatul si np... 5 zile + 10 zile...
Dar as fi vrut sa stiu daca au suport legal pentru a ridica astfel de pretentii...
Pentru ca medicul de familie "nu are timp sa tina cursuri de puericultura" (si in consecinta nu vrea sa semneze adeverinta) iar la asociatia moaselor, daca mergem, cu siguranta ni se va spune ca trebuie sa faca din nou cursul daca vrea atestatul (normal). Iar cursul dureaza 4-5 saptamani - n-ar fi nici asta o problema, pentru ca are timp 2 luni de la nastere sa ceara concediul... Doar ca acest curs este la mijlocul zilei lui de lucru...
Eu trebuia sa ma internez azi si m-au amanat pe vineri... pana atunci sper sa gasesc o solutie si sa obtin o noua stampila pe vechiul atestat sau un atestat nou...
Ma intreb, daca ai 5 copii, te duci la 5 ori la cursul de puericultura? Ce valabilitate are cursul asta? Chiar nu conteaza ca l-ai mai facut o data si cresti deja cu succes un copil?

Multumesc,

quote:
Originally posted by ilenutza

Florina, deci au spus ca are dreptul dar ii trebuie un alt atestat?

Io am unul original nedatat de randul trecut!

Ne raspunde si noua cineva????Ca si io mai am putin si nasc!!!

Ile 35 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 05 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007





Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha.claudia spune:

sunt angajata din 23.10.2006 si vreau sa stiu dk a dreptul la concediul de aternitate si de cand. a 15 sapt

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sunt angajata din 11.09.2006 si acuma am intrat in saptamana 26 de sarcina. daca se intampla sa nasc mai repede de 11.009.2007 (la 7 luni) si nu am ink anul implinit mai beneficiez de indemnizatie??

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 26+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Marius, multumesc frumos de raspuns!!
o zi placuta in continuare!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 26+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buna ziua la toata lumea!

Am si eu cateva nelamuriri.

Desi nu sunt inca insarcinata, si eu, si iubitul meu ne dorim foarte mult un copil si vrem sa rezolvam "problema" cat mai repede, adica pana la sfarsitul anului (desigur, bebele se va naste in 2008).

Ceea ce as vrea sa stiu este daca se poate beneficia de indemnizatia si de concediul de crestere a copilului - luat de catre tata - atunci cand parintii nu sunt casatoriti.

Eu am carte de munca de cel putin doi ani, insa nu lucrez cu norma intreaga, ci cu jumatate de norma. Ce prevede legislatia in acest caz? Stiu ca, in cazul normei intregi, trebuie ca solicitanta / solicitantul sa fi lucrat minim 12 luni inainte de intrarea in concediul de sarcina si lauzie (cel de 126 zile, cu sau fara cumulare). Ce se intampla insa cand e vorba de jumatate de norma? Se dubleaza cumva ante-perioada (24 luni in loc de 12)?

Iubitul meu lucreaza de 4 ani cu norma intreaga. Daca eu nu reusesc sa obtin concediu si indemnizatie de crestere a copilului, poate el solicita acest lucru, chiar daca nu suntem casatoriti?

Exista vreun impediment in ceea ce priveste obtinerea, de catre mine, a concediului si a indemnizatiei de maternitate (ma refer din cauza normei reduse)? Este obligatoriu ca acest concediu sa fie efectuat de catre mine pentru ca tatal sa poate solicita concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput