Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Da, i s eacorda cele 5 zile, dar cum ramane cu suspendarea? Asta nu inteleg...

Alina, o mamica fericita!!
"http://good-times.webshots.com/photo/2399957720103352376dUTSIw"Printesa nostra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaLuiMih spune:

Ma intereseaza daca tatal poate lua cic de 2ani in conditiile in care nu are carte de munca dar plateste asigurari de sanatate,sociale si cotizeza la fondul de pensii.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Buna, ma numesc Geta si am o intrebare. Sotul sia luat cele 5 zile de concediu acordate pt nasterea unui copil. Copilul are maine 8 saptamani, el mai poate sa faca acum cursul de puericultura si sa isi scoata si celelalte 10 zile ? Care e termenul in care trebuie sa faca cursul, si poate sa isi ia cele 10 zile altcandva decat cele 5 zile, adica s fie inpartite ? Multumesc.

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Legea 210/1999 privind concediul paternal
Art. 2 alin (2)
Concediul paternal se acord#259; la cerere, īn primele 8 s#259;pt#259;māni de la na#351;terea copilului, justificat cu certificatul de na#351;tere al acestuia, din care rezult#259; calitatea de tat#259; a peti#355;ionarului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Noi tocmai recent am aflat ca vom fi parinti, probabil in martie 2009. Sotul meu este doctorand cu bursa si asistent universitar la medicina veterinara. El termina doctoratul in maxim oct 2008. Dupa, nu prea sunt locuri si sanse sa ramana la universitate si nici chiar nu-si doreste. Intrebarea mea ar fi: cursurile prenatale se fac obligatoriu doar incepand cu al 2lea trim de sarcina? (in acest caz acele zile libere pt el s-ar suprapune cu vacanta lor de vara si/sau sfarsitul doctoratului), iar pt cresterea copilului -> 2 ani, in eventualitatea in care el se angajeaza din oct 2008 cel tarziu, mai indeplineste conditiile sa poata beneficia de acel CO?
Credeti ca daca s-ar angaja si fie din august, oare e mai bine sa nu specifice inca faptul ca e tatic? (posibilitatea sa nu-l angajeze oare...)

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

revin cu o intrebare:

am gasit in TM o scola de mame, e privat, sedinta e de 20 ron pe diferite lectii ce de fapt sunt cuprinse si-tr-un curs de puericultura. cumulul acestor sedinte urmate de sotul meu pot constitui baza pt atestatul de absolvire a cursului de puericultura, sau trebuie urmat neaparat in incinta unui spital public la planning familial?
poate fac multe comfuzii, dar chiar nu stiu...

multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dragi gravidute si mamici, poate stiti ca noi am initiat pe forumul aspirantelor o campanie pt sprijinul reproducerii asistate si in prezent suntem la faza de strangere semnaturi prin petitia on line Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa ne ajutati, semnand petitia si inaintand link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.htmlVa multumim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

am gasit in TM o scola de mame, e privat, sedinta e de 20 ron pe diferite lectii ce de fapt sunt cuprinse si-tr-un curs de puericultura. cumulul acestor sedinte urmate de sotul meu pot constitui baza pt atestatul de absolvire a cursului de puericultura, sau trebuie urmat neaparat in incinta unui spital public la planning familial?

Inainte de a da bani, mergi intai la medicul de familie. Poate tine el cursurile... da si atestat... cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

cursurile prenatale se fac obligatoriu doar incepand cu al 2lea trim de sarcina? (in acest caz acele zile libere pt el s-ar suprapune cu vacanta lor de vara si/sau sfarsitul doctoratului)

Din cate imi amintesc eu, nu exista, in lege, prevazuta perioada cand se pot face cursurile (apropos, de ce nu citesti pe prima pagina?), deci le poate face oricand.
Cele 5 + 10 zile libere, acordate pentru nasterea unui copil, nu sunt zilele in care face cursul de puericultura. Sunt zile ulterioare obtinerii atestatului, ulterioare nasterii copilului (dar doar primele 8 saptamani!), in care tati sta acasa si o ajuta pe mami sa ingrijeasca pe bebe mic.

Mergi la inceput