Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Am si eu o nelamurire.
Sotul meu are un copil dintr-o relatie anterioara, copil nascut in 02.12.2006. Mama naturala a copilului l-a dat spre ingrijire si educare tatalui natural, adica sotului meu.
Problema este urmatoarea. Sotul meu lucreaza de mult dar are incetata activitatea in octombrie 2005. Urmeaza o pauza de 3 luni, si reincepe activitatea in 01.02.2006. Banuim ca nu poate intra in concediu de paternitate. Va rog sa ne spuneti daca am inteles corect legea sau nu.
Pe de alta parte, eu asi putea intra in ingrijirea copilului, sau nu am nici un drept asupra lui??? Sau este posibil ca vreauna din bunici sa intre??? Bunica copilului din partea tatalui este pensionara de boala...si efectiv locuieste la noi si ne ajuta sa-l crestem...
Este vreo sansa sa nu pierdem banutii??
Multumesc de ajutor.

poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru a beneficia de CIC trebuie sa fie indeplinita urmatoarea conditie.
Ori tatal ori mama adoptiva in acest caz trebuie sa aiba venituri din salarii sau asimilate acestora pe perioada 02.12.2005 - 02.12.2006. Daca este indeplinita aceasta conditie de oricare dintre dvs. atunci acea persoana poate sa depuna dosarul si sa beneficieze de CIC fara a mai merge insa la serviciu. Lona (pe www.desprecopii.com) va poate ajuta informational mult mai bine decat mine pe partea raporturilor juridice dintre minor si dvs in calitate de sotie legitima cu tatal natural al acestui copil. Cred ca trebuie reglementata tutela intre dvs. si copilul minor al sotului dvs. Aproape sigur.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Multumesc pentru raspunsul prompt Marius.

poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simogeo spune:

Am si eu cateva nelamuriri in ceea ce priveste CIC. Noi (parintii) nu suntem casatoriti, domiciliile noastre sunt diferite (cel putin in acte), copilul este recunoscut si poarta numele tatalui. La expirarea concediului de maternitate de 126 de zile eu as dori sa ma intorc la serviciu, iar tatal isi va lua acel concediu de 2 ani pentru cresterea copilului.

Poate sa-mi spuna cineva ce acte sunt necesare si unde trebuie depuse? Faptul ca nu suntem casatoriti si ca avem domicilii diferite va reprezenta o dificultate? A mai fost cineva in aceasta situatie?

Va multumesc mult, mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Buna!Am si eu o intrebare:Cum se plateste perioada de postnatal(cele 42 zile)?De la serviciu iau banii?Si atunci de cand incep sa iau indemnizatia de 6 mil+2 mil?Practic ele se cam suparapun!
Sper ca m-am facut inteleasa!
Multam mult!

27+


Alyna
http://new.photos.yahoo.com/alinafobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Bine bine ,aici vb despre tatici.....dar despre mamicile care au ramas in ultimul an de postliceala insarcinate si nu au lucrat pe perioada scolii....ce stiti, ce drepturi banesti-daca pot spune asa- au? MULTUMESC

ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Buna,

Am si eu o intrebare (in caz ca s-a mai discutat v-as ruga sa-mi dati un link catre subiect):

s-a modificat cumva legea despre concediul paternal? Am auzit ca acum toti proaspetii tatici primesc 15 zile libere in loc de 5, fara sa mai fie nevoie de cursul de puericultura. Este adevarat?

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Cu aceeasi intrebare vin si eu...
Liviu, Marius... cine stie legea... imi mai chinui sotul cu acel curs de puericultura?:)...L-am facut impreuna inainte de nasterea primului copil.
Mai e cazul sa-l trimit sau concediul e acelasi pt toti? Sunt 10 sau 15 zile?

Multumesc,
Florina 25+ si Tudor (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Alyna24

Buna!Am si eu o intrebare:Cum se plateste perioada de postnatal(cele 42 zile)?De la serviciu iau banii?Si atunci de cand incep sa iau indemnizatia de 6 mil+2 mil?Practic ele se cam suparapun!


Postnatalul este parte componenta a aceluiasi concediu din care face parte si prenatalul = concediu de maternitate. Deci se plateste la fel, firma iti da banii (si-i recupereaza de la casa de sanatate).
Indemnizatia pentru cresterea copilului nu se poate lua mai devreme de a 43-a zi de la nastere, dar mai tarziu se poate; sau poti sa nu iei deloc, daca vrei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgianinanic spune:

Aceeasi intrebare: daca parintii nu sunt casatoriti tatal poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pentru cei 2 ani? Vad ca nu sunt singura in aceasta situatie! Va multumesc!

Mergi la inceput