Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Buna, Aisha!
1. Da, sotul poate intra in CIC. La locul de munca face o cerere de intrare in CIC. La Primaria de domiciliu depunde un dosar (daca nu se modifica ceva pana in sept, gasesti actele necesare aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65250
2. Daca intri in concediul prenatal intre 1 sept si data nasterii, ai si tu dreptul la CIC. Perioada de prenatal este stagiu, stai linistita (daca intri in prenatal pe 1 aug, in aceasta luna NU vei "aduce" venituri, nu vei plati impozit pe venit, dar toata perioada prenatalului se ia in considerare pt CIC).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aisha1 spune:

Multumesc mult de raspuns, insa ... ca tot romanul , vreau sa fiu pregatita si sa nu am surprize, de aceea mai am o intrebare ...
Daca intru in prenatal la 01 sept (in cazul nefericit ca nu voi ramane cu postul), unde ar trebui sa duc concediul medical, sau mai bine zis ... pe cine trebuie sa anunt ca vreau sa intru in prenatal, pt. ca eu ... nu mai figurez ca angajata nicaieri. La primarie? La ultimul angajator? Sau sa intru in prenatal cu cateva zile inainte de a mi se termina contractul de munca cu invatamantul?

Multumesc anticipat.
Aisha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludi_f spune:

Salut pe toata lumea
Am o intrebare: sotia mea va naste in curand si va beneficia de acel concediu de intretinere a copilului (de 2 ani). Intrebarea mea este daca este posibil ca 1 an sa benefieze ea de concediu iar 1 an eu. Precizez ca suntem angajati amandoi cu carte de munca cu o vechime mai mare de 1 an.
Multumesc si astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludi_f spune:

Chiar nu vrea sa imi raspunda nimeni? Un nr de lege, ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Puteti sa beneficiati de concediu exact asa cum ai scris mai sus!
Sotia ta un an,apoi va reincepe activitatea,apoi tu 1 an!
In momentul cind sotia ta depune dosarul de crestere copil pina la doi ani,va trebui sa intrebe ce acte trebuie depuse in momentul cind reincepe activitatea.In paralel tu iti vei face dosar de crestere copil pina la doia la care se va atasa adeverinta de la locul de munca al sotiei,in care se va specifica ca si-a reluat activitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna ziua!

va rog, ajutati-ma si pe mine cu un raspuns privind stimulentul!
am innebunit cautand peste tot un raspuns si parca nimeni nu mai e in situatia mea, desi mi se pare o situatie absolut banala!

deci: urmeaza sa nasc in cca. 2 sapt. eu nu lucrez, sotul da! ei bine, eu as vrea ca sotul meu sa depuna dosarul pt stimulent imediat dupa nasterea copilului! banuiesc ca el nu e obligat sa-si ia cele 42 zile de postnatal cum sunt obligate mamicile.
intrebare: ce acte sunt necesare pt dosarul respectiv, avand in vedere ca nu depune dosar pt cic, ci doar pt stimulent! la primarie se uita functionara la noi ca la extraterestrii cand i-am explicat situatia! dupa o privire luuuunga, mi-a zis ca nu stie ca ei nu au primit nimic!

va rog din suflet ajutati-ma cu niste informatii exacte, ca sa ma duc cu lectia facuta. daca am dosarul corect nici n-ar trb s-o mai intereseze pe ea, ci sa dea doar dosarul mai departe!

va multumesc!




raluca 36+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns un_tatic spune:

teoretic functionara ar trebui sa fie raspunzatoare pentru banii pe care-i primeste...am sa incerc sa-ti raspund in limita cunostiintelor, avand in vedere faptul ca am 2 copii:
- copie dupa certificatul de casatorie;
- copie dupa certificatul de nastere;
- copie dupa buletine/carti de identitate - ale ambilor parinti;
- formulare tip pe care ar trebui sa le dea "functionara";
Tatii nu pot intra in cele 42 de zile (sunt de fapt 64 de zile) de lauzie sau postnatale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine....Am nascut acum 7 saptamani iar sotul meu s-a dus inca de acum o luna la angajatorul sau (Universitatea Bucuresti) cu diploma de absolvire a cursului de puericultra de la Spitalul Filantropia pentru a-si cere dreptul la 15 zile de cocediu. Pana acum l-au tot dus cu vorba, ba ca sa aduca exact nr legii...a adus-o, ba ca cei de la juridic inca n-au dat nici un raspuns...Cert e ca pana acum nu am obtinut nimic iar vineri se fac cele 8 saptamani in care ar fi putut sa isi ia aceste zile. Intrebarea mea e daca mai poate sa isi ia acum sau cele 15 zile trebuiau incluse in cele 8 saptamani. Adica poate incepe concediul in cele 8 saptamani sau trebuie sa il si termine in cele 8 saptamani? Banditii de la Univ nu l-au pus sa faca nici o cerere, ca se intereseaza ei si il anunta....Daca merge acum sa faca cererea oare mai poate obtine ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

Oameni buni , am si eu o intrebare! Avem si noi bebe de 3 luni si eu ca mama, nu am vechimea necesara sa iau banutzii aceia lunari! Si asa ca ne am gandit sa intre sotul in concediu de paternitate! Problema e ca el are contract de mai mult de un an dinaintea nasterii copilului, dar cu juma de norma! Acum nu stim, avem dreptul la banutzii aia? Ca am inteles ca nu e stipulat in lege cate ore anume tre sa muncesti ca sa ai dreptul... deci ?? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai conteaza daca este cu jumatate de norma ci sa fie 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Are acest drept din cate am citit.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput