Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Laura ma bucur ca ti-ai gasit timp sa-mi raspunzi!

da angajatorul a platit totul pentru sotul meu!e la zi cum se spune....lucreaza cu carte de munca de mai mult de 3 ani inainte de nasterea fetitei....binenteles ca are concediul de odihna aferent, odata pe an


deci ce trebuie facut???

Alina
mamica de Diana 4luni si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

si am uitat sa precizez....e vb de cei 300RON pt ca nu vrea sa inceteze munca sa stea acasa...deci e vb de stimulent sau cum s-o numi!

pt asta ce trebuie sa fac ce acte si unde trebuie sa le duc???


Multumesc pentru ajutor!
Alina
mamica de Diana 4luni si 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Vezi ca mai sunt subiecte pe tema stimulentului, cu acte, depunere etc, chiar in sectiunea asta, dar nu am timp sa caut. Mergi si tu pe paginile mai din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

daca ai sti cat de ametita sunt dupa cautare!inarmata cu hartie si pix si cu multa rabdare.....si tot degeaba!n-a iesit nimic!


ce ma fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Buna !!!
As avea si eu rugamintea sa ma ajutati in lamurirea urmatoarelor :

1) Daca renunt la CIC si intra sotul meu pana la implinirea varstei de 2 ani , mai primesc cele 3 milioane lei ?

2) Care este procedura pentru a realiza cele spuse la punctul 1)( adica eu renunt la CIC si intra sotul ) ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Cezara,
1. Nu.
2. Te duci la primarie si depui declaratie cum ca realizezi venituri si ai iesit din cic(au ei acolo tipizat), apoi sotul tau isi face dosarul cu actele precizate in legislatie si il depune la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nina79 spune:

IN PRIMUL RAND SCUZE PT DERANJ SANT O BURTICA IN 12 SAPTAM EU NU LUCREZ CU, CARTE DE MUNCA DAR SOTUL DA AM INTELES CUM STA TREABA CU LUNILE DAR NU STI CARE SUNT ACTELE NECESARE SI UNDE TRBUIE SA NU ADRESAM.VA RUGAM DATINE UN RASPUNS MULTUMIM ANTICIPAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol30_ro spune:

mama fara asigurare , tatal a muncit in ultimile 12 luni cu:- cu norma intreaga 4,5 luni ,iar cu norma de 4 ore (jumatate de norma) a lucrat 7,5 luni. intrabare : tatal poate sa intre in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by nicol30_ro

mama fara asigurare , tatal a muncit in ultimile 12 luni cu:- cu norma intreaga 4,5 luni ,iar cu norma de 4 ore (jumatate de norma) a lucrat 7,5 luni. intrabare : tatal poate sa intre in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani?


Daca cele 7,5 luni cu norma partiala sunt din iulie 2005 incoace (inclusiv) - are dreptul. Daca nu - nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aisha1 spune:

Buna tuturor,
Inainte de va pune cele cateva intrebari trebuie sa va spun situatia de fapt:
- sunt angajata cu contract de munca incepand cu 01 sept. 2005 , pana la 31 august 2006, lucrez in invatamant ca institutor.
- sotul, incadrat in munca din mai 2005 pe perioada nedeterminata.
- sunt insarcinata in luna a 5-a, trebuie sa nasc la sfarsitul lunii septembrie 2006.
- locuim la tara (rural)
Intrebarile mele sunt:
1. sotul poate intra in CIC dupa ce nasc? , daca da, de cand si ce demersuri trebuie facute si unde (la firma si la primarie)? - pentru ca eu sper sa raman in continuare pe post, si sa-mi continui activitatea, dupa cele 42 zile de lauzie - obligatorii.
2 presupunand ca nu mai pot sa-mi continui activitatea - si contractul de munca se incheie la 31 august 2006, pot beneficia eu de CIC?, daca da, in ce conditii, pentru ca eu pot intra incepand cu 01 aug. 2006 in concediu prenatal, pana cand nasc, dar ... va exista o perioada de cca. 30 zile in care eu nu figurez ca aduc venituri ... si implicit ... nu am toata perioada de 12 luni de cotizatie .... CE TREBUIE SA FAC?
In speranta ca nu am fost prea incalcita in explicatii... astept un raspuns de la voi.
Multumesc anticipat,
Aisha

Mergi la inceput