Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Byl spune:

Multumesc! am inteles, de cind ne-am batut cu guvernantii acum 2 ani jumatate nu am mai intrat pe forum. sper sa nu mai fie nevoie si anul viitor desi dupa unele zvonuri s-ar putea sa intervina unele modificari.
multumesc inca odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizica spune:

salut!!!
Am si eu o problema si sper sa ma poata lamuri cineva.
Eu am nascut la sfarsitul lu` octombrie 2003, am bebeficiat de cei 2 ani platiti in care am luat 6 500 000 lei/luna. Cei 2 ani s-au termint pe 27 oct. Cum pot face sa bebeficiez de somaj? Ce sa-i spun contabilului de la firma la care am lucrat (ma refer la o lege care sa nu ma dezavantajeze pe viitor) Locul l-a care am lucrat este ocupat adica nu ma mai pot intoarce situatie care-mi convine pt faptul ca nu am cu cine s-o las
Va multumesc si sper sa primesc niste lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Luizica, pai contabilul ar trebui sa iti spuna tie cum sa intri in somaj!
Ii poti spune sa studieze Codul Muncii, Legea 76/2002 si OU144/18.10.2005.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizica spune:

Prefer sa ma duc cu tema facuta .... am motivele mele ...
Oricum iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Inteleg de ce!
Dar nu inteleg ce vrei tu? Eu ti-am zis ce trebuie studiat. Din acel "oricum multumesc" inteleg ca nu esti prea multumita. Zi-mi ce vrei si studiez, iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizica spune:

Eu trebuie sa ma duc la el si sa-i spun: Domnule ma dai afara cu legea x art. y si trebuiesc urmatoarele acte sa le pregatesti.
Am inteles ca am si eu un termen in care-mi pot pregati dosarul pt somaj asta zic pt mine lol.
Nu as dori sa pierd banii de somaj.
Multumesc ( chiar multumesc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Luizica, problema este ca acum nu se mai poate trimite asa usor un om la somaj.
Te poate "da afara" cu trimitere la somaj in urmatoarele cazuri :
- art.65(1) din Codul Muncii care inseamna desfiintarea postului si care trebuie sa aiba o cauza reala si serioasa; pe acest post desfiintat nu mai pot angaja pe nimeni o perioada de timp(parca 6 luni erau)
- art.61 c) si d) adica daca se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a ta de a face fata cerintelor postului respectiv nu mai corespunzi profesional locului de munca pe care esti incadrata; in aceste cazuri angajatorul are obigatia de a iti propune alte posturi si daca nu are trebuie sa apeleze la agentia de ocupare a fortei de munca pentru a-ti gasi un post si numai daca nu iti gaseste intri in somaj
Alege tu!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizica spune:

Ambele variante nu se potrivesc nici pt mine nici pt firma. :(
Nu stiu ce am sa fac.... vin si sarbatorile ... nu stiu.
Iti multumesc mult pt ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

ajutor!

am tot citit pe-aici insa nu am gasit raspunsuri la intrebarile mele..sau dupa ce ca am un neuron si ala doarme!
am cautat si pe pagina recomandata la acest subiect...dar mi-am prins urechile



despre ce e vorba:
vreau sa stiu daca sotul meu care nu lucreaza in tara (dar lucreaza cu carte de munca de mai mult de 12luni anterioare nasterii copilului)
poate lua banii in locul meu in cazul in care eu nu lucrez cu carte de munca de 3 ani de zile...
daca da, ce anume trebuie sa fac,el nefiind in tara....
inca ceva:copiluta noastra s-a nascut in Septembrie anul trecut si am luat atunci acea suma de 1milion si ceva dupa care lunar alocatia....
pana acum nu am depus declaratia...nu stiu ce sa fac...

spune-ti-mi si mie! iertare ca va rapesc timpul....

Multumesc!
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Sotul tau a platit asigurari sociale in tara?

Mergi la inceput