Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (164)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Ce credeti pastilele pt tantari afeacteaza bebele daca sta in camera cand ele sunt bagate la aparat ca as baga o pastila si trebuie sa il si culc ca e ora de somnic(pt el)

Luca-Daniel printul lu mama:http://s822.photobucket.com/albums/zz143/valy22/?action=view¤t=470020e4.pbw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

hello

Eu sunt rupta de oboseala..de dimineata muncim la greu..curatenie in toata casa....scos covoare in curte si spalat..si vreau sa spun ca m-a ajutat si Radu...``unde era balta cea mai mare...hop si el

Ramona sa-mi spui daca i-a placut andei salaul..eu acum am luat cod..insa n-am apucat sa-i dau..azi am facut ciorbita de gaina.
Pestele ala cu miros puternic..era pastrav.
Vad ca ai o soacra pe cinste acolo

Cristina , mamica implinita de Raducu (7.10.2008)

Spune intotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Jose Garcia Marguez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

vali eu nu suport pstilele alea si am rugat pe cineva sa-mi faca plase. :)

cris te anunt, l-am fript cu al nostru si i l-as da asa nativ.Nu e ars nici prajit, ma gandesc ca e ok. Pastrav n-am mai mancat de mult, dar salaul e o minunatie, se topeste in gura. Vrea u sa ii mai fac in folie de aluminiu, la cuptor, cu o felie de lamaie, una de rosie si ierburi. Se fierbe in suc propriu.

A venit bebelina

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Salutare si de la noi. Suntem inca in vacanta, acum la munte. Maine o luam spre casa si gata vacanta noastra pe vara asta. Cred ca Dimitri este campion la cazaturi. Statea pe parchet, in picioare si se tinea de pat, pat cu cadru din lemn, a vrut sa faca nu stiu exact ce si a dat cu putere cu gura de rama de la pat. Si-a spart buza, s-a zgariat pana la nas si si-a ciobit si dintele proaspat iesit. La nici zece minute dupa asta vroia iarasi sa stea in acelasi loc aceiasi pozitie. Dupa doua zile, de abia i se inchisese rana si ii mai trecuse zgarietura a sarit pe ALexei, care a facut manevra de eschiva si i-a pocnit din nou buza. Acum ranile au trecut, dintele ramane belit dar suntem bine si veseli nevoie mare in rest.
babytza felicitari si la mai multi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Buna seara!

Am revenit de la padure. A fost frumos insa ne-au cam ciupit tantarii.

Valy, nu cred ca are nimic daca sta bvebe in camera cu pastila dar nici prea indicat nu cred ca e. Pastilele degaja insecticid baniesc eu si nu mi-ar placea ideea.

Muuh, mamaaa ce de cazaturi pe voi! lui Dimitri! Poate mai trece.

BabyBoy, ce-ai mai muncit!

Nerantula, intr-adevar Alice a fost mereu grasuta insa nu de speriat. Poate ai vazut filmuletul si deci si pe ea; nu pare grasa. Este insa f inalta pt varsta ei (are 1 m) si cred ca ii atarna greu oasele de-i asa grea. De mancat, nu ma pot plange ; mananca bine dar nu de speriat. Mai degraba ma sperie Anna ca ea nu mananca pana se satura ci pana se termina mancarea. Cred ca Alice seamana cu mine: de cate ori ne cantareau la scoala, pe mine ma puneau sa ma urc de 5-6 ori pe cantar ca eram aproape slabanoaga insa cantaream mult. Si acum daca ajung piele si os nu scad sub 70.

Fug la nani ca altfel o fi vai de mine dimineata. Oare v-am spus vreodata ca d-rele mele se scoala la 5 dimineata!? Nu-i misto!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Vai Muuh cate cazaturi, imi venea sa strang ochii in timp ce citeam. Dintisorul ciobit nu il va zgaria?

Anda a papat peste gol zdrobit intre degete, la inceput mai geu, apoi i-a dat de gust. Auch imi trage de laptop!

A, bebe inca nu se taraste de niciun fel, in schimb merge chiar repejor tinuta de manute si incepe sa se tina si ngura la verticala. In ciuda faptului ca mai merge in premergator, nu merge pe varfue si ri... Cere singura sa mearga, cand e in brate se lasa in jos cat poate de mult. Are si jocuri preferate, de departe cel mai misto e sperie-ma tati venind dupa colt, chiuie anticipand momentul.



de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Seara buna fete,

Incepe sa ma sperie intoarcerea noastra maine la Bucuresti dupa apx o luna...cred ca nu mai stiu cum e sa stau cu ea atat in casa, sa o distrez sa nu se plictiseasca plus sa nu se loveasca de toate obstacolele din cale.
Apropo de colturi, sertare, prize...m-am uitat in Ikea la aparatori si personal le-am gasit foarte scumpe.
De unde ati cumparat protectii?

Yo Miss Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Miruna, pup eroul Dimitri.

Noi azi am facut prima "buba": a intrat cu premergatorul sub masa cea mare din living si a dat cu capul de nu'sh ce mecanism de acolo, un colt de lemn. Primul cucui, deci.

Tot astazi a facut primii 3-4 pasi singura. Stateam la ea in camera si o vad ca se tine de fotoliu si apoi o ia spre mine. Mi-au dat lacrimile instantaneu, apoi am inceput sa urlu dupa ta-su.
S-a repetat figura in sufragerie, mai tirziu.

Babytza, La multi ani zic si eu, la spartul tirgului. Many happy returns of the day!

Nicole, si mie mi s-au parut scumpe protectiile de la Ikea, mai ales cele pt sertare si usi, care mie imi trebuiau cel mai tare. Acum imi pare rau ca n-am luat din acelea pentru colturi. Eu trag nadejde sa-mi aduca prietena mea ceva din America, vine saptamina viitoare, daca nu, pe site-urile romanesti o sa caut.
Pentru mine e important sa nu poata deschida sertarul deloc, pt ca sertarele noastre aluneca tare si mi-e ca si le inchide apoi peste degete. Pe de alta parte, vreau sa fie simplu pentru mine sa deschid sertarul, adica nu vreau sa umblu cu surubelnita de cite ori am nevoie de-o furculita.



Nausica si Ania
poze


"(...)It is probably better not to sin at all, but if some kind of sin you must be pursuing,
Well, remember to do it by doing rather than by not doing." (Ogden Nash)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ramona, in ce spui tu de buni a voastra eu o recunosc pe mama, si ea e ingrozita ca i se poate intampla ceva lui Gruia cat e cu ea si, culmea, azi chiar s-a intamplat, imi era mai mila de ea cat se consuma, decat de copil, caruia i-a trecut durerea dupa cateva secunde: a tras de firul de la telefonul fix de la ea de acasa, care era pus undeva la inaltime, si i-a venit peste degetel, facandu-i o julitura de toata frumusetea (adica destul de uratica, piele grosuta luata pe o suprafata cam cat o unghiuta de-a lui). Saraca, nu stia cum sa se mai scuze si sa se mai justifice, desi nu am invinovatot-o cu nimic, se putea intampla oricui, nu putem sa ne gandim chiar la toate cate ar face un copil curios la varsta asta .. cazaturi si la greu si la noi, una chiar azi, sub ochii nostri, de pe canapea pe covor, urlaturi cat cuprinde mai bine de 5 min. Capete de mobila nu mai spun, in fiecare zi cate 2-3, ne prefacem toti ca nu s-a intamplat si trec mai repejor. Asta e, macar sa nu ramana urme pe termen lung, pana si dintisorul lui Dimitri va fi inlocuit natural, la un moment dat, pana atunci poate sa se toceasca putin sa nu-l zgarie, micutul!
Cristina, mult spor la curatenie! Cand terminati, veniti si la noi? Raducu papacios!
Lala, somn usor! Te compatimesc cu trezitul la 5 .. dupa aceea nu mai adorm, macar dupa vreo ora-doua?
Nikolici, eu am luat niste protectii de la Primii Pasi, le-am gasit la Auchan, dar nu-s prea incantata. Cele de colturi deja le-a scos Gruia de la masuta, iar celelalte sunt destul de .. greu de pus si manevrat apoi. Cele de colturi din Ikea sunt destul de dure, nu e mare diferenta fata de coltul mobilei in sine, nu le-am mai pus de loc. Ma intereseaza si pe mine protectii de dulap cum vrea Nausica, avem si noi niste sertare care se duc singure inapoi, numai bune de frant degetele ... acum sunt inchide cu banda adeziva.
Nausica, felicitari Aniei pentru primii pasi! Bravo, curajoasa mica!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=7" target="_blank">Votati leusorul Iedi! (giu1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Eu am un fel de viroza, a inaintat pe sustache si am o tuse seaca, de fapt mai mult o senzatie de nod in gat, ma tratez cu bromhexim si tinctura de propolis. Nu m-a durut in gat, doar o data acum cateva zile am simtit ca m-ar sageta ceva vag de tot si rar m-am blegit un pic, ca si cum ar urma sa fac febra. In rest uneori ma doare partea superioara a pieptului, ceea ce ma face sa cred ca e un virusache sau un bacil ceva mama lui.

Tot timpul am impresia ca o aud pe anda tusind sec, dar e ft greu sa imi dau seama, pentru ca ea m-a si imitat si mai tuseste sa ne atraga atentia dar uneori pare prea spontana tusea asta, uscata si scurta. Insa azi m-a lovit cu lipsa asta de pofta de mancare, in gatul ei nu ma pot uita... si i-am dat 2,.5 ml de eurespal cu mare greu. Nu sunt adepta a tone de medicamente profilactice dar, daca se simte ca mine cu ceva in gat tot timpul, as vrea s-o crut. Am stat foarte mult in cumpana daca sa ii dau sau nu medicament, avand in vedere ca eu am optat pentru 2 tablete de bromhexim de 3 ori pe zi. Clorura de bromhexin se da si bebelusilor, e un mucolitic, si daca trece in lapte nu cred ca e asa mare problema.


de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...



Mie imi pare ca ai aproape aceleasi simptome pe care le-am avut si noi (desi teoretic nu ne-am intilnit in perioada cind am fost bolnavi..deci nu puteam sa ti-l dam noi)...eu ..Stefan..izabella ..tati...si toti ne-am tratat foarte bine cu tratament homeopat (PHOSPHORUS CH200)

nu sunt adepta tratamentului homeopat dupa ureche..dar daca pe aceleasi simptome a dat rezultate la toti patru..desi la izabella am jonglat cu alte 3 remedii..asta e singurul care a avut efect destul de rapid

Asa ca iti recomand fie sa ma suni..fie sa dai o fuga la o farmacie unde se gasesc homeopate de la PLANTEXTRAKT..si sa iti iei remediu asta ..PHOSPHORUS CH200...si apoi iei cite 2 bilutze.. intr-o prima faza.. la 4 ore ...in functie de evolutie poti sa ma suni si mai raresti intervalul..

merita sa incerci ..pina nu se complica..dar decizia e a ta

si sanatate multa

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cu SUPERDIETA... in curind sirena

Mergi la inceput