Pepenasi iulie-august 2008- IN SARBATOARE (137)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Am vazut si eu filmul cu bona. Sunt nauca, cum naiba poate o femeie platita sa se poarte asa cu niste copii?? Daca nu stai bine cu nervi du-te si spala geamuri, asa consumi din energie. So, concluzia mea de f mult timp, atata timp cat in Romania meseria de bona nu exista, nu exista scoli speciale si orice pensionara sau somera tinde spre astfeld e meserie, stie nu stie cum se creste un copil ... eu nu ma bag la bona. Inca o data, sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei mele, in rest, eu as alege gradinita, de stat sau particulara, au mai multe cunostinte de psihologie si educatia copilului.
Ma rog, eu sunt mai nebuna si zic ca orice viitor parinte ar trebui sa faca un curs (gratuit si obligatoriu) in care sa fie invatat de la schimbatul scutecelor pana la psihologia si dezvoltarea copilului. Cei care nu citesc din carti, nu gugalesc, cum naiba stiu cum sa trateze o situatie de criza cu copilul??
Cu asta termin teoria bonelor.

In alta ordine de idei, azi m-am simtit o mama fff rea, again. Fii-mea nu a mancat dimineata, am inceput cu rugaminti, cu jocuri cu ridicat tonul. Dupa vreo fix 3 guri de ou a zis ca se da jos, ma rog in final am lasat-o dar i-am zis ca nu se mai uita la desene daca nu mananca (E OK DACA PEDEPSESC NEMANCATUL, ma gandesc ca e ceva fiziologic si daca nu ii trebe ... dar ei nu i-ar trebui toata ziua ??).Si se duce in pat si plange ... eu mai eram inca cu Dav la bucatarie ca nu terminase masa. Dupa ce am terminat cu el, m-am dus la ea si ne-am jucat, am citit. Dar tot am ramas cu ideea ca nu cred ca am facut bine si nici nu stiu ce naiba sa ii mai fac sa o conving sa manance mai mult.
Unde se pot face cursuri de super nanny??? Acum vb f serios, vreau sa fac un curs in care sa invat cum sa imi cresc copilul, ce pedepse sa folosesc astfel incat sa invete din ele.
Momentan nu cred ca va confruntati cu problemele mele ... dar pe la 2-3 ani incep nebuniile.

Si mai am o problema de mama rea. Acum vreo cateva zile, fii-mea se intalneste cu o prietena de-a ei, care manca covrig. Ii cere Yvo bunicii covrig, nepoat-sa facea circ ca sa nu ii dea si Yvonnei si stimata doamna nu ii da. Am ramas cat de masca am putut. Cum naiba sa faci asa ceva??? Femeie de vreo 70 de ani ... zau daca am inteles-o. Si am plecat pt ca bunica continua sa se uite la fii-mea si sa nu ii dea. Nu ma spun ca fierbeam de nervi.

Asa si in seara asta am fost rea cu o fetita, barbatee-miu mi-a zis ca nu mi se pare ca sar calu?
Deci, noi gasca in parc ne plaimbam, vin 2 zgatii de fete sa se joace cu Alice, o alearga de-i iese asteaia sufletu (eu ii las pe toti copiii sa se joace cu ea, ca e cuminte si ff jucausa). Si mai vine o fetita cu tricicleta, si Yvo vroia sa se joace cu tricicleta putin. Eu intreb pe fata cu trici daca ne-o imprumuta putin (ea a zis cam da cu juma de gura), dar s-a bagat una din cele care s-a jucat cu Alice si zice NUUU (tipat la mine). Atunci m-am enervat si i-am zis ca sa ia mana dupa caine si pa si pusi Noi pai io imi invat copilul cu mari chinuri cum sa imparta cu altii si ma trezesc cu una de 5 ani care imi da peste nas, ete domne' atitudine.

Voi chiar credeti ca sar eu calul???

PS: Mai era sa bat o fetita in parc anu trecut, cand eram gravi si tot asa ma enervase ca s-a infipt in jucariile Yvonnei (asta nici nu mergea bine, io burtoasa alergam dupa ea) si nu vroia sa i le mai dea inapoi, ba a si tranti-o pe fii-mea jos. I-am smuls jucariile si i-am zis ca daca nu stie sa se joace frumos sa plece la jucariile ei. Atunci m-am simtit de kk,c a ma-sa a venit la mine sa ma apostrofeze ca e doar un copil. Dar ea statea la taclale pe banca si o durea in cur de ce facea fii-sa si proasta de mine m-am simtit si mi-am cerut scuze (ca asa m-a invatat pe mine mama, cu megabunsimt).

Ma rog, din aventurile in parc

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne
BLOG

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Salutare!
LA MULTI ANI tuturor pepenasilor care si-au serbat ziua de nastere!
Azi am venit de la mare.A fost foarte frumos dar destul de obositor pt noi deoarece tot timpul am fost cu ochii pe Ralu.Si-a schimbat programul:nu prea a mancat,dormea cand avea ea chef...
Am facut economie la pampersi pt ca domnisoara Ralu facea nevoile pe plaja.
Sunt la zi cu cititul.
Pe dinti nu o spal nci eu pe Ralu dar promit ca ii voi cumpara pasta pt ca periute are...
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpi spune:

Helou fete,



Capri multumesc muuult de tot pt. urare

De asemenea urez si eu La multi ani tuturor pepenasilor care s-au serbat si care vor urma. Sa cresteti mari minunilor si sa-i bucurati pe parinti [pup.

In alta ordine de idei, am lipsit cam multicel, nu am scris, dar v-am citit. Noi suntem bine, nu-mi vine sa cred cum ghindocul de acum 1 an e deja baietel . Pe la 12 ora de-aici (1 in Ro) au inceput contractiile si la 10.16 s-a nascut minunea mea, Sebastian. Nu a fost o nastere usoara, dar totul a trecut cand mi l-au pus pe piept, este o experienta unica si frumoasa. Hai ca deja devin melancolica...

Va pup pe toate si va doresc zile frumoase alaturi de minuni si de familie


Sebastian, minune mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Salutare!Eu pazesc oala cu ciorba care fierbe pe foc, asa ca am timp de stat la povesti
Abia mi-am revenit, aseara n-am mai avut puterea sa va povestesc, duminica noaptea a fost un cosmar pentru mine,toata noaptea am vomat si am avut diaree, ameteli si dureri de cap,mai aveam putin si ajungeam la urgenta.Sotul si el a avut diaree si ameteli,el n-a vomat insa.Nu ma dumiresc de la ce,am mancat sambata pe la 15 la gratar cate o pulpa si un mic,sa fie de la asta?Si abia duminica seara isi faceau efectul?In fine bine ca a trecut,am zis ca mor,a fost groaznic,noroc ca alexandra parca a simtit ca e ceva in neregula cu mine si s-a trezit doar de vreo trei ori toata noaptea ca daca ma foia si ea nu stiu cum rezistam.
Si de aseara ca tot ne-am revenit noi,Alexandra a inceput sa aiba diaree,iese apa,de iese prin pampers,si e si urat mirositor.Initial am zis ca o fi d ela masele, dar stiu si eu?I-am dat in seara asta mucilagiu de orez,sper sa se reglementeze situatia, maine oricum sun la doctorita poate ma duc sa o vada si ea.Cel mai tare ma ingrijoreaza ca nu mai mananca.Am tot zis lasa ca-i de la caldura, lasa ca-i de la masele,dar uite ca deja de doua zile nu mai mananca aproape nimic.Cu greu o pacalesc cu cereale,in schimb ar sta la san intr-una.Pana acum chiar daca nu mancare fructe nu refuza nicicum, ei de doua zile nici pe alea sa nu le mai vada.
Si ca sa-mi faca si o bucurie astazi a inceput sa mearga,cam timid ce-i drept, zici ca paseste pe coji de ouae foarte grijulie,dar merge, si uimitor, pe toata talpa.In schimb afara, incaltata nu merge decat daca o tin eu de o manuta, daca o tin de amandoua deja o ia pe varfuri.
DIDI,,lasa ca ies maselutele si trec si nervii
ANA_A, inca nu ne-am apucat de pat,cel mai probabil o sa-l facem cand mergem la tara, acolo avem loc mai mult sa ne desfasuram,chiar mi-ar prinde bine ceva idei.Si noi ne gandisem sa facem singuri aparatoarea .Felicitari pentru Mateiutul cel mergaret
MONI_OR, si noi am avut aceeasi problema cu Hidrasecul.Nu vad cum i l-as putea da,caci i l-am pus in apa ,i l-am dat cu seringa si in cateva secunde l-a vomat pe tot.Intr-un final i-am facut mucilagiu d eorez si i l-am amestecat in cereale caci in stare pure,evident, mi-a dat cu flit.Caca, nici a mea nu presteaza carnatei, face destul de moale.diaree e asa cum face acum adica apa de intra in pampers.
Pe dinti eu nu o clatesc, oricum ii pun pasta putin de tot,deci nu mi s epare asa o tragedie ca o mananca.Chiar nu vad cum as putea s-o clatesc.
BOTI, Alexandrei ii este frica de zgomotul facut de bormasina, robot de bucatarie, aspirator, mixer etcIn rest este atat de tupeista ca ar baga mana si-n foc sa vada ce-i acolo.Felicitari pntru gargarita mergareata
CAPRIOARA, imi pare rau ca treci printr-o situatie mai delicata, pupici ca sa treaca
OOKA, sa va fie de bine mutatul
TEKY, sa va fie de bine concediul
IRISS, cu pedepsitul nemancatului chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau, in principiu, la prima vedere as zice ca nu e bine, dar cum una e teoria ,una e practica, prefer sa ma abtin,caci deocamdata sunt in necunostinta de cauza
Despre comportamentul acelei bunici,o doamne de cand mergem mai des in parc, cate mi-a fost dat sa vad, ca nu ma mai mira nimic.Intr-o zi o fetita, de vreo doi ani cred, a luat mingiuta alexandrei.Nu m-a deranjat,chiar imi place s-o invat sa-si imparta jucariile cu alti copii.Faza tare a fost cand noi am vrut sa plecam acasa ,si ne-am dus s-a recuperam mingiuta.Ei bine,fetita aceea nu a vrut sa o dea si pace, iar mamica ei cum credeti ca a reactionat?A scos portofelul din buzunar si m-a intrebat cat sa-i dau pe ea ca mi-o platesteBineinteles ca nu am fost de acord, i-am spus femeii ca e jucaria ei preferata si ca nu o pot da.Cu credeti ca a reactionat individa?A smuls nervoasa mingiuta din mana fiica-sii care a inceput sa urle si mi-a trantit-o in mana si mi-a intors dosulHalal educatie da asemenea parinte unui copil.Si bunica aia de ziceai tu cu covrigul la fel.Pai o s-o transforme intr-o persoana rea si egoista cu un asemenea comportament
Si ca sa povestesc si ceva de bine ,apropo de triciclete, m-a impresionat foarte tare in parc cum fac schimb copiii intre ei de biciclete, role, trotinete,etc.La faza de ai povestit-o tu, ce sa zic, acuma depinde si pe ce ton i-ai spus-o.Daca i-ai explicat frumos ca daca nu-ti imprumuta tricicleta nu o vei lasa nici tu sa se joace cu catelul,e ok,daca ai fost raspicata si te-ai rastit la ea , nu ai facut bine, ai fost chiar un exemplu negativ pentru ea.Poate gresesc, asta gandesc eu acum.

Si fiindca e trecut de miezul noptii sa fac si urarile de rigoare pentru sarbatoritii de 29:



LA MULTI ANI ,SA FITI FERICITI, SA AVETI O COPILARIE PLINA DE ZAMBETE

-Sebastian de scumpi
-Tudor Milan de sursula
-Darius Gabriel de Anilansa




povestea nasterii nazdravanei

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Sebastian
sa aveti o viata lina plina de impliniri!
Tudor


Dariusica ,iesean de-al meu, sa fi sanatos si sa cresti mare si voinic blondutule!
Petrecere frumoasa si doar ganduri bune iti doresc Anilansa in ziua asta mare pentru voi!

Moni sanatate puiutului!
Violeta sanatate si voua si puiutei.Alexandra cred ca a facut diaree pentru ca o alaptezi si ai fost deranjata la burtica. Treci si tu pe regim nu numai ea. Eu am patit sa ma deranjez rau si fata la fel si am tinut regim cateva zile doar cu gratar si orez, fara cartof si alte lucruri care fermenteaza.

Ooka, tecky bine ati revenit.

Eu m-am ingrozit cu filmuletul ala. Si ma gandeam sa angajez si eu pe cineva dar tot imi doresc sa fie dintre cunoastinte desi fiecare are treaba lui.

Iriss nu ai fost o mama rea. Asa fac si eu si apoi imi pare rau dar si parintii astia sunt ....... cateodata.
Edit: ma refeream la parintii care vin cu copilasii in parc si nu se uita nici o clipa la ei. La subiectul mancare nu ma bag ca si noi suntem la categoria usoara si fugaresc copilul prin casa cu mancarea, nici nu vreau sa stiu ce ma astepata.


O zi buna la toata lumea!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

neata

am revenit si eu prin zona...am terminat cu nuntile, acomodarile, plimbarile, etc. acu inca doarme baby si am intrat sa urez la multi ani sanatosi si frumosi sarbatoritilor din zilele trecute si de astazi, cu scuzele ca nu am reusit intra la timp

noi am tras ieri o fuga pana la mare, eucu baby si nasii ei ca tati era la serviciu, si nu va spun ce chiuiala era pe plaja s-a bagat singura in apa, a fugit toata plaja, i-a cules lui tati scoici (azi avem 4 ani de la nunta si au prins bine ca cadaou ), a lins dopuri, a adunat doze de bere...treaba multa a avut. surprinzotor n-a gustat nisipul deja stia ce gust are dupa ce a manacatjumate din nisipul din tei

incerc sa mai intru

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

'neatza!

am ramas fara cuvinte....citind despre bona cu pricina...

Dar pe de alta parte, dat fiind ca nu sunt scoli de bone, ca orice individa care nu are ocupatie se gandeste ca poate/se pricepe sa creasca copilul altuia... nu mai zic nimic...
In plus, eu personal nu am incredere nici daca mi-ar zice ca a lucrat in sistemul de invatamant si acum e in pensie. Eu l-am dus pe Stefan la cresa de stat incepand cu un an si 9 luni fara sa ma gandesc de 2 ori, nu as fi acceptat vreo bona in jurul lui. Macar la cresa/gradinita sunt altfel supravegheati, nu indraznesc sa-i loveasca, si chiar daca se mai ridica tonul la ei (nu ca ar fi normal asa ceva) sunt multi copilasi, multe bone, o directoare si au tot felul de controale, riscul fiind mult mai mic sa fie supusi la asemenea chinuri. Incredibil cata rautate se citea din tonul si gesturile acelei femei, cata frustrare si cand ma gandesc ca toate astea pe atat de multi bani....mai ca m-as face de profesie bona daca ar exista cu adevarat asa profesie in Romania.

Iriss draga mea....greu cu mancatul. Eu te inteleg perfect!Asa este si Stefan... cand era de varsta Ivvonei cu amaraciune spun ca manca in fata Tv-ului la desene animate Stiam si la vremea aceea ca nu procedez bine, insa era pur si simplu hipnotizat de desene, astfel incat eu puteam sa-l hranesc linistita fara nici o cearta. Problemele la noi au aparut mult mai tarziu, undeva dupa 4 ani cand desenele nu mai aveau nici un efect, cand a inceput sa-mi zica clar si raspicat "nu imi este foame!"
Ce am facut? L-am lasat flamand cu orele....l-am trimis la joaca, am ascuns biscuitii si alte dulciuri, lasand pe masa numai fructe. O vreme traia cu banane, apoi cand am vazut ca este capabil sa manance 3-4 banane pe zi si atat...am scos si bananele, stiind ca alt fruct nu vrea. Apoi a inceput scandalul... ma pandea cand nu-s pe faza, se urca pe scaun si "fura" paine goala din dulap. Il luam pe ocolite cu "hai sa mananci daca iti este foame" si el o tinea pe a lui ca nu-i este foame dar vrea paine ca-i place painea... Au fost zile in care ne-am certat, nu l-am lovit niciodata pentru ca nu mananca, cu amaraciune spun ca o singura data l-am amenintat cu coada de la lingura de lemn ca-l bat...chestie auzita de la altii insa nu l-am atins niciodata, a fost un moment de epuizare pentru mine, eram gravida cu Matei si nu ma puteam intelege deloc cu el... nu caut nici o scuza, insa trebuie sa recunosc ca am avut si eu momente in care l-am amenintat cu diverse chestii spre disperarea mea nu au functionat, in schimb au adancit si mai mult problema. We pentru mine erau ingrozitor de dificile la masa, imi spune si acum ca nu mananca pentru ca mancarea de la camin este mai buna si el vrea mancare de la camin....
I-am facut analize, au iesit super super bune, giardia si alti viermisori negativ, anemie nu, si am ajuns la concluzia ca este ceva psihologic si nu stiu eu cum sa gestionez situatia. Este ingrozitor acest lucru, dat fiind ca la gradinita mananca, acuma, asta daca nu mint cei de acolo....desi nu cred ca mint, nu au nici un interes sa o faca. Mai ales ca in vremea cand eram gravida cu Matei, la ceva vreme dupa ce a constientizat si el ca o sa mai apara un membru in casa doamnele de la gradi m-au oprit sa-mi spunca ca Stefan nu prea mananca sa-l duc la niste analize... si-a revenit dupa lungi discutii cu el despre noul pui ce avea sa apara in viata noastra, a fost momentul in care dupa lungi cugetari din partea lui mi-a zis ca ar fi bine ca bebelusul sa-si caute alta mamica ca eu sunt mamica lui si nu pot fi si mamica altui copil....si multe alte de genul asta.
Nu stiu ce sa zic... poate nu-s coerenta, imi vin in cap toate asa....valma, uite, majoritatea "certurilor" dintre mine si sotul meu sunt legate de faptul ca Stefan nu mananca Eu il cert, tati ma cearta pe mine ca-l conditionez cu mancarea si din aceasta cauza nu mananca.... si tot asa...
Eu am tot zis ca mi-ar prinde bine o consiliere psihologica, si mie, si lui, sa vedem de unde si cum au aparut aceste probleme, sunt sigura ca am putea sa ne "intelegem" daca as fi invatata cum, insa am tot amanant din lipsa de bani. Motiv pentru care, eu 2-3 zile pe saptamana il duc la soacra "sa manance" Este incredibil....la ea are 3 mese sanatoase, doarme la amiaza, si acasa nu-l pot convinge sa manance decat un ou dimineatza si o cana de cacao seara Mai mananca cate un sandwici cu snitel sau "supa crema" care este ciorba de fasole verde data in blender...

s-au trezit baietii....revin.

proud mummy
Ratustele lui Stefan :www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">aa1 si aa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


Sebastian de Scumpi
Darius Gabriel de Anilansa
Tudor Milan de sursula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

salutare
La multi ani pepenasilor!

noi suntem in pregatiri pentru ziua Sofiei. incet incet rezolv cate ceva :)

ANA, in ceea ce priveste mancatul...pana la urma tind sa cred ca face figuri in fata ta. nu ar fi de la mancare.... eu ma uit la nepotul meu care acum sta la mine ca sor'mea are treburi. pai poate fi vorba de aceeasi mancare, daca este si sora mea pe aici, lui nu ii este foame sau nu-i place. daca ea nu este, apoi sa vezi ce infuleca si nu comenteaza nimic. La fel si daca ii zic sa faca ceva. Sormea tre sa zbiere de 10000 de ori ca el sa execute. ei bine, cand este doar cu mine, e suficient sa zic doar o data

VIOLETA, daca banuiesti ca ar fi carnea vinovata, pai eu stiu ca isi face efectul cam pana in 48 de ore...asa ca nu e exclus...


---------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata fetele!
Aveti mare dreptate cu cursurile care sa ne invete cum sa fim parinti, eu deja simt ca intru in niste situatii in care reactionez instinctiv, pe moment, fara sa stau sa cantaresc optiunile, si cu siguranta gresesc. Adica, sa dau un exemplu, cand Ioana face o prostioara, de genul dus picioarele incaltate la gura si lins talpile pantofilor (asta mi-a venit acum in minte ca a facut-o ieri) eu am tendinta sa strig la ea ca nu are voie, folosind evident negatia la inceputul propozitiei, lucru neindicat, stiu din teorie. Practic insa asta imi iesie pe gura. Iar ea ce credeti ca face? Rade si continua sa faca exact acelasi lucru. sau se trage de cercei, dar tare, de ajunge sa-i desfaca de multe ori, si daca ii iau mana de la ureche si ii spun ca nu e voie, ea la fel, rade, se uita fix in ochii mei si continua. E clar ca intelege ca e ceva rau dar ma ignora. Cel putin asta e impresia mea. pe taica-su il mai asculta, uneori, nici pe el intotdeauna, dar la el tot se mai opreste din activitatea respectiva. Pe mine nu ma baga in seama. Stiu din teorie ca in astfel de momente ar trebui sa incerc sa-i atrag atentia spre altceva astfel incat sa uite de activitatea respectiva, dar uite ca de putine ori chiar reusesc sa pun teoria in practica...

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

www.arbointeractive.ro/concurs-nokia/take-vote.php?pic=42" target="_blank">un vot va rugam

Mergi la inceput