Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doris.S spune:

PUI CU SMANTANA:

Se dezoseaza carnea de pe pulpe si piepr si se prajeste in ulei pana se rumenesc un pic. Se toarna smantana, delicat, sare. Eventual ceapa rumenita. Foarte bun si simplu de realizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Gris cu lapte

initial postat de angi_gemeni

500 ml lapte
30 g. gris fin
2 linguri de zahar
jumatate de pachetel de zahar vanilat


Se fierbe grisul in 300 ml lapte timp de 15 minute, apoi se adauga restul de lapte(200 ml), zaharul si zaharul vanilat. Se lasa sa se fiarba 10 minute amestecand continuu.

Asta e reteta cu cantitati pe care o am eu.

Angi si gemenii

initial postat de Milia
Eu am o cana de 100 ml cu care masor grisul: la 1 l de lapte umplu cana cu gris cam doua treimi sau trei sferturi. Pun 1 litru de lapte la fiert cu un strop de sare si 4 linguri de zahar. Cand clocoteste, adaug grisul in ploaie, amestecand usor. Niciodata nu mi s-au facut cocoloase. Daca are lapte destul si amesteci din cand in cand, nu e nici o problema cu grisul. Nu se fierbe grisul mai mult de 10 minute. Intre timp, el "se umfla" si vei obtine un gris cu lapte exact de consistenta dorita. Il pui in castronele, adaugi dulceata sau un sirop dulce. Succes!

initial postat de Marianar
Pt. 2 portii:
600ml lapte
4 linguri cu gris (rase)
1 lingura cu zahar
1 plic zahar vanilat
Laptele fiert in prealabil, se incalzeste un pic dupa care se adauga zaharul si grisul. Se ameststeca pana se omogenizeaza apoi se lasa sa clocoteasca la foc mic cca.5 min. Se amesteca din cand in cand sa nu se lipeasca. Se acopera vasul cu un capac si se lasa sa se raceasca. Daca ti se pare prea gros adaugi un pic de lapte cald si mai dai un clocot.
Vladut papa in fiecare dimineata gris cu lapte. Reteta asta o fac aproape zilnic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Cotlete de porc cu ciuperci (2 portii):

4 cotlete, o cutie ciuperci in conserva feliate, o cutie de rosii conservate, o ceapa taiata solzisori, 150 ml smantana lichida (medie- daca e f subtire se face apa, iar daca e f groasa nu iese sosul bine), sare, piper

se pun cotletele spalate si uscate intr-o tava de yena, deasupra ciupercile scurse de zeama din conserva, clatite si uscurse f bine de apa, ceapa, sare, piper, iar peste tot se toarne smantana. se da la cuptor 45-60 min. la 180-200C.
ca garnitura puteti face cartofi la microunde..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

FRIGANELE

initial postat de adda
Friganelele pe care le stiu eu sunt asa: bati ouale ca pentru omleta (adaugi si putin lapte sau smantana, sare, piper, marar tocat sau ce mai vrei tu), inmoi feliile de paine in oua si le prajesti in ulei incins. Nu stiu daca asta e ceea ce cauti (habar n-am daca se mananca alaturi de mazare...noi le mancam cu cascaval ras deasupra)

initial postat de acina
bati ouale capt omleta, dai feliile de paine
prin lapte apoi prin ou apoi se prajesc in ulei
se presara zahar la sfarsit.

Anca

initial postat de Milia
Friganele cu mazare
Mazarea se face sote. Din mazare verde (primavara) sau din cea congelata.

Intr-un vas se pune o lingura de unt, se adauga boabele de mazare si putina apa fierbinte, sare si o lingurita de zahar. Se lasa vasul acoperit, la foc mic, pana cand mazarea este fiarta (daca mai e nevoie, se mai completeaza cu apa). Cand e gata mazarea, se pune marar tocat marunt.

Separat se fac friganelele: se taie painea felii, se da prin lapte si ou si se prajeste in unt sau ulei. Cand e gata, pe fiecare felie se presara putin zahar tos. Se servesc cu mazarea preparata ca mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona12373 spune:

Pentru cine nu are timp sa gateasca si pregateste friptura iata cateva retete de garnituri:
GARNITURA DE CIUPERCI
Aveti nevoie de:- ciuperci( proaspete sau conservate)4-500g.
-bulion sau rosii in bulion 100g
-ceapa 2-3 buc
-condimente(piper,boia dulce si pt.cei care prefera mancarea condimentata boia iute dupa dorinta)
Se caleste ceapa in ulei cu putina apa,se adauga ciupercile cand sunt gata se adauga bulionul si condimentele.Cand caliti puneti si putina sare in cazul in care nu au condimentele(delicat).Mai lasati 5-10 min. si gata.
CARTOFI TARANESTI
Aveti nevoie de:-cartofi 1,5 Kg.
-ceapa 4 buc.
-boia dulce 1 lingura
-usturoi 4-5 catei
-piper
-ulei sau margarina sau chiar unt
Se curata cartofii si se fierb.In alt vas se caleste ceapa cu (in ulei sau unt)sare si condimente.Dupa ce au fiert ,cartofii se rastoarna peste ceapa,se adauga usturoiul si se prajesc putin cca5 min.Daca doriti puneti in final si verdeata(marar sau patrunjel)
Salutare tuturor!Voi reveni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

gratare cu cartofi prajiti:

ceafa de porc se taie felii, se bate putin. se pune sare, boia, vegeta, piper , curry. se prajeste putin in unt la foc mare pe o parte si pe alta si la sfarsit se adauga o lingura de vin.se scoate cu tot cu sosul obtinut pe o farfurie.

se mananca cu cartofi prajiti si cu mujdei de usturoi :))) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de moka

Carne cu mazare si porumb
Carne de porc 300g, la microunde 15 min. apoi in tigaie cu putin ulei, sos soia, boia dulce, piper pana se rumeneste. Se adauga o cutie de mazare, una de porumb, se leaga (optional) cu o lingura de faina.

Moka si Mokutza (11 sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna,
O reteta care o am de la sotul meu olandez la inceput am spus ca eu n u mananc asa ceva pana la urma a inceput sa-mi placa iar acum m,or dupa ea.
Se prajeste in tigaie sunca presata si apoi se pune coca de clatite cu cascaval in ea .Gata!
Rapid nu daca ai pofta mai poti praji la inceput si ciuperci sau ardei.
Pofta buna!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

Cand n-am timp sa gatesc si nu mai e nimic de mancare prin frigider, cumpar ficatei de pui (proaspeti, nu congelati), si in jumatate de ora masa este gata: pun ficateii intr-un vas cu capac, in ulei incins, si ii las sa se patrunda in sos propriu (daca scad prea mult, adaug apa), amestecand din cand in cand. Adaug si putina sare, dar nu chiar de la inceput. Separat, pregatesc un sos gros (cam o cana) din bulion dizolvat in apa calda, cu 1-2 linguri de zahar, sare dupa gust si o lingurita rasa de oregano.

Alta varianta la reteta Miliei:
Tai o ceapa(sau mai multe,daca va place)solzisori si o pun impreuna cu ficateii in ulei incins, pana ceapa se inmoaie iar ficateii ii tot intorc pe toate partile sa se albeasca si sa se rumeneasca foarte putin.Apoi torn apa(cam o canita de cafea mare)si acopar tigaia pana se fierb bine ficateii.La sfarsit pun o lingura sau doua de mustar pe care le amestec in zeama care s-a lasat.Mai las sa dea doua-trei clocote,eventual mai adaug un pic de apa daca e nevoie ca sosul sa fie mai subtire si gata!

mstef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arlekyn spune:

Mere impanate

Reteta personala, de dieta

1 mar de persoana, scobit
carne tocata dupa preferinta (prefer pasare sau peste)
condimente, in care predomina verdeata aromata

Mere se spala, se scobesc cu lingurita. Se face o pasta ca de chiftele cu care se umplu merele, apoi se dau la cuptor 360*F/30-40'

Se servesc cu frisca lichida sau iaurt/smintina etc si vin Demisec sau rosu.

Pot fi garnitura sau gustare, functie de umplutura.

Ptr. desert folositi ca umplutura: stafide, nuca de cocos, miere, nuci, alune, etc...

Crede si nu cerceta!...

Mergi la inceput