Retete rapide

Retete rapide | Autor: Marianar

Link direct la acest mesaj

OMLETA CU CARTOFI PRAJITI

Ingrediente: 6 oua, 2 linguri de lapte, 300g cartofi, ulei, sare, piper.
Se curata cartofii, se condimenteaza, se taie in felii subtiri si se prajesc in ulei. Separat se bat ouale impreuna cu laptele, se condimenteaza si se toarna peste cartofii prajiti (imediat ce au fost scosi de la prajit). Se serveste cald cu branza sau sunca.
Pofta buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonab

OMLETA CU ROSII/ARDEI

Fetelor dragelor,

Eu una nu sunt prea priceputa in bucatarie dar fac o omleta de se ling toti de buna ce este:

Pai iau vreo 2 rosii si le decojesc de piele (cateodata nu le mai decojesc cand ma grabesc!) si un ardei gras maaare sau doi mai mici. Pun ardeiul taiat la prajit cu putin ulei, adaug apoi rosiile cubulete. Intre timp iau vreo 3 oua si le amestec cu bucati de branza si pus totul in tigaie, peste rosii/ardei. Si mai amestec din cand in cand (de se face "terci" cum zice sotul - el o compara cu o omleta englezeasca dar eu nu stiu ce-i aia!) si gata. Si e buuuuuuna ....

Sper ca m-am exprimat cum trebuie si m-am facut inteleasa ...

Simonab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:


La cele mentionate de tine eu mai pun feliute de ciuperci, cabanos-rondele foarte subtiri, un pic de ceapa tocata marunt si marar verde. E suuuuuuuuper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial posta de alba

reteta rapida si f.gustoasa!
Deci:

Se fierbe orezul.
Se amesteca fierbinte cu multa grija cu ulei si un pachet de alune prajite,faramitate si condimente putin iuti (de exemplu sofran sau boia iute, ca se coloreaza).
E tareee bun,merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de marianar

PAPARA DE PAINE
Ingrediente: 12 felii de paine, 2 cesti de lapte, 4 linguri branza de oi, 2 linguri de unt, 2 oua, o lingura de branza de vaci, sare.
Feliile de paine se taie cam de grosimea degetului si se pun in lapte pentru cateva minute, apoi intr-o tava unsa cu unt se pune un rand de felii de paine, se presara branza de oi, apoi iarasi paine si branza, avand grija sa nu fie forma prea plina deoarece papara creste la cuptor. Se adauga o lingura de unt si se toarne cele 2 oua batute impreuna cu o ceasca de lapte si putina sare. Apoi se presara branza rasa si se introduce la cuptor si se lasa sa se rumeneasca incet cam 45 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de salmida

am fiert buchetele de broccoli in apä cu sare si le-am läsat sä se scurgä. Dupä aceasta le-am amestecat cu maionezä si cu usturoi pisat; maioneza am fäcut-o insä ceva mai acrisoarä, asa o preferäm noi. Se adaugä, verdeatä si eventual piper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de joanna

Se iau citeva buchetele de brocoli si se pun in tigaia cu ulei ,se mai adauga o ceapa(e mai bine daca e ceapa verde)taiata marunt si se unduieste acolo.Separat se bat oua 4 oua ca pentru omleta si se adauga putin lapte.Se toarna peste ceapa si brocoli ,dupa ce s-a aruncat o mare parte din uleiul in care s-au prajit ele.
Se prajeste bine baza pe aragaz si apoi se pune sub flacara grilului (pentru cine are).Asta pentru ca se umfla foarte frumos omleta si se coace frumos.Daca nu aveti grill pur si simplu se intoarce obisnuit.
Se adauga sare piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

galusti cu usturoi

6 linguri unt se bat cu 3 galbenuse pina pasta devine spumoasa.se adauga 150g gris, 6 linguri pesmet, un praf de copt,500g brinza de vaci( quark), sare si se framinta bine.se pun albusele batute spuma si usturoi tocat fin.se fac galusti mici care se fierb in apa sarata 15 min si apoi se scurg.se dau prin unt incins.se servesc imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de rainbow

Uite..una repida de felul 2 pot sa-ti spun eu acu : cantitatile...le apreciezi tu...depinde cit vrei sa faci...
-pui apa la fiert cu sare, vegeta, putin ulei
-pui in apa cind aceasta clocoteste orezul, mazarea, porumbul din conserva si ardeiul rosu taiat
-le lasi la fiert doar 10 min...sa nu se sparga orezul..dupa care le torni in strecurator ca sa se scurga apa
-o ridiche neagra o cureti si o tai fisii subtiri ca pe niste taietei, o pui intr-0 farfurioara cu sare si putin otzet
-poti face si un mujdei cu smintina...mmmm....e tare bun
-desfaci 1-2 conserve de ton bucati
-pe farfurii asezi frumos orezul, linga orez tonul bucati, presari deasupra ridichea taiata fisii si torni mujdeiul cu smintina
MUJDEIUL ...daca iti place...ii da un gust mai bun..mmmmm
SI GATA :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de mamasilvia

Omleta pizza
_o faci din cate oua crezi tu ca merge in tigaia ta (eu la a mea pun 5).
-faci o omleta obisnuita ( la foc mic sa nu se arda)si cand este aproape gata pui deasupra salam taiat bucatele , sau costita , carnati sau pui din toate cate putin.Peste salam poti taia felii de rosii si ardei dupa care adaugi branza sau cascaval, acoperi tigaia si mai lasi pe foc cam cat crezi tu ca este gata (5-10 min)tot la foc mic.
-iarna cand nu prea sunt rosii pun doar salamul si branza iar cand se serveste fiecare isi pune sos de rosii deasupra .
-o poti diversifica cum vrei , trebuie doar sa-ti folosesti imaginatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:


legume cu cascaval

250g ciuperci din conserva
o ceapa mare sau 2 mai mici
250g rosii mici
4 oua
4linguri smantana
200g cascaval
sare,piper,vegeta
o lingura de unt
1 ardei taiat cuburi fine(daca vreti)

ceapa si ciupercile se taie marunt si se pun la calit.rosiile se taie in 2 sau in 4 si se adauga si ele.ouale se amesteca cu smantana ,condimente.se toarna peste legume si se lasa vreo 10min la foc foarte mic acoperite cu un capac.
dupa vreo 5 min se pune si cascavalul taiat felii subtiri si se lasa sa se topesca.

Mergi la inceput