Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enik spune:

FASOLE USCATA CON CILLI

SE IAU CATEVA CONSERVE DE FASOLE ROSIE(GATA FIARTA), O JUMATATE DE KG CARNE TOCATA SE CALESTE CU CEAPA SI DIVERSE CONDIMENTE DUPA GUST. CAND CARNEA E GATA SE AMESTECA, CU FASOLEA SI PORUMB DIN CONSERVA(BOABE) SE ADAUGA CURY SI NEAPARAT PRAF DE CILLI SA FIE CAT MAI IUTE SI SE PUNE PE FOC SA SE PATRUNDA TOATE . E FFF BUN!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

MINCARE RAPIDA CU OREZ

INGREDIENTE:
OREZ -la cerinta fiecaruia
SUNCA sau PARIZER -la fel dupa dorinta
UNT CONDIMENTAT
PREPARARE:
Intr-o tigaie se incinge putin ulei in care se prajeste sunca sau parizerul,dupa aceea se amestena cu orezul deja fiert si dupa ce totul s-a incins bine se pune untul condimentat si mult patrunjel.
Se serveste cu salata.
TIPP:
Cine doreste si are timp poate praji ceapa (verde) si usturoi pisat este f.bun.


Aceasta reteta nu stiu daca exista undeva,mie mi-sa intimplat de multe ori sa fierb orez prea mult si mi-a parut rau sa-l arunc si asa in urmatoarea zi m-am gindit la aceasta metoda sa-l ptegatesc.
Sper sa v-a placa si celor care probeaza v-a urez;
POFTA BUNA!



schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Daca nu am postat corect,pentru ca sint mai multe salate si nu am timp sa caut,rog moderatorii sa puna retetele acolo unde le e locul,cu scuzele de rigoare!!!
Oricum sint si usoare si rapide!!!

SALATA DE FASOLE
Pentru 6 persoane
timp de gatit:2 ore

1/2 kg fasole boabe
2 cepe
2 morcovi
patrunjel
masline verzi si negre
Ulei(de masline de preferat)
otet
sare si piper

Punem la inmuiat fasolea 12 ore in apa rece.
O fierbem la foc mic (apa cit sa acopere fasolea si adaugam daca e nevoie!) si sare o punem spre sfirsit.
Cind s-a fiert o strecuram,o clatim cu apa de la robinet si o punem intr-un castron.
Taiem marunt patrunjelul,morcovii si ceapa si maslinele.
Adaugam componentele peste fasole,in castron.
Intr-un borcan cu capac puneti uleiul,otetul(1 pahar de ulei si 2 linguri de otet) si piperul si amestecam bine pina obtinem un fel de sos.Turnam peste fasole,amestecam si servim!

PASTE CU LEGUME
Pentru 4 persoane
Timp de gatit:1 ora

400 gr macaroane mici,scurte,nu spagetti
2 vinete
2 dovlecei
100 ml ulei
2 linguri de patrunjel tocat
1 lingura de menta tocata
oregano(nu sint sigura de denumire) uscat sau proaspat daca aveti
50 gr paine
sare si piper

Spalam dovleceii si vinetele,le curatam si le taiem in felii groase.
Coacem legumele la grill sau gratar si apoi le taiem in mici patrate.
La fel si painea(la grill) taiata in felii apoi o punem in blender si o facem galeta.
Fierbem macaroanele in apa sarata cu o lingura de ulei.
Le punem(macaroanele) intr-un castron si mai punem 4 linguri de ulei de masline.
Adaugam verdeturile,amestecam,piperam si punem deasupra galeta.Daca se gaseste,ca aici galeta de cumparat e mult mai rapid si cred ca putem renunta la ea daca nu avem sau nu ne place!!! Amestecam si servim separat macaroanele adaugind in fiecare farfurie legumele coapte.

SALATA DE CARTOFI
Pentru 8 persoane
Timp de gatit: 90 minute

4 cartofi mari fierti
8 oua fierte tari
2 castraveti
2 mere acre
2 cepe
2 felii de jambon
8 castraveti murati
8 linguri de ulei
8 linguri de otet
sare si piper

Ca sa nu ma lungesc cu descrierea din carte,o fac in putine cuvinte...
Taiem toate ingredientele in cubulete,adaugam uleiul.otetul.sare si piperul,amestecam bine si apoi o punem pe un platou.Putem decora cu foi de salata si rosii...

SALATA DE PASHTE...si nu numai!
Pentru 6-8 persoane
Timp de gatit:40 min

4 castraveti
8 foi de spanac
4 foi de salata verde
2 ardei grasi,unul rosu(gogosar) si unul verde

PENTRU SOS
1 ceasca de smantana
1/2 ceasca de iaurt gros
1/2 ceasca maioneza
o ceapa verde(numai partea verde!)
menta
3 linguri de ulei
sare si piper rosu

Curatam legumele si le scuturam bine de apa.Taiem felii castravetii si ardeiul gras in bastonase subtiri.Taiem gros salata verde si spanacul.
Pregatirea sosului:Taiem marunt foile de ceapa verde. Intr-un castron punem smantana,iaurtul,maioneza,uleiul, foile de ceapasarea si piperul rosu.Cu o furculita amestecam sosul,il acoperim si il punem in frigider timp de o ora.
Punem apoi toate legumele(castravetii,salata,spanacul) pe un platou adinc sau intr-un castron mai deschis,punem sosul si servim!

SALATA CU FRUCTE DE MARE

1 ceasca maioneza
1 lingurita de mustar
1 lingura capares
patrunjel tocat marunt
1 salata verde taiata marunt
diferite fructe de mare...rac,creveti s.a

Amestecam maioneza,mustarul,capares si putin patrunjel si taiem salata verde,pe care o punem intr-un castron si adaugam pe deasupra fructele de mare,fierte in prealabil Deasupra punem maioneza.
Putem adauga dupa preferinta oua fierte taiate in felii.




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

currywurst
pt 2 pers:
6 cremvursti,200ml ketchup(se poate folosi si suc de rosii,dar atunci mai trebuie pus zahar si un pic de amidon,ca sa fie mai grosut),un praf de boia de ardei iute,curry din belsug,piper
Se prajesc cremvurstii taiati feliute in putin ulei,dupa care se pune ketchu-ul si condimentele.Se serveste cu paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Sandwich deosebit de bun pt seri in care nu-ti pasa de greutate a la slakje:

Se ung doua felii de paine una cu maioneza alta cu ketchup.
Se taie feliutze subtziri carnitza de pui prajita inainte in cuptor sau in tigaie si se pune pe una dintre feliile de paine.Se pune putzin oregano si ceapa tocata marunt sau mujdei de usturoi dupa gust.
Separat se prajesc in ulei catziva cartofiori care apoi se pun si el in sandwich.Daca mai este loc inghesuitzi si niste feliutze de castravecior murat.

...

Pofta buna!!!

Alina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuella spune:

Ciorba de papara

se pune apa la fiert cu 3-4 catei de usturoi si sare dupa gust. Intre timp se bat 2-3 oua cu sare, piper, boia de ardei si putin gris. Se prajeste in ulei si cand este gata se portioneaza. Cand fierbe apa se pun bucatile de papara,otet (dupa gust)si se drege cu un chem (la alegere). Eu o prefer mai consistenta. Este f. buna si o fac cand merg de la serviciu si nu am mancare gatita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by emanuella

Cand fierbe apa se pun bucatile de papara, otet (dupa gust) si se drege cu un chem (la alegere).



Te rog, daca vrei, sa detaliezi partea cu "chem". Nu stiu ce inseamna. Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Nu mai rezist, mor de foame,
ma duc sa-mi fac niste sandwich-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Doua cutii de salmon ,o ceapa taiata marunt,doua linguri cu margarina,sare,piper se dau la mixer.
Se servesc pe felii de piine prajite cu castraveti proaspeti.
Pofta buna!

Joanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Nu stiu daca a mai scris cineva asta ...

Eu pun intr-o farfurie plata niste frunze de salata verde apoi iau piersici (jumatati de piersici) din sirop (la conserva) si pun peste piersici salata de ton cu maioneza. Asez pirsicile cu salata ton pe farfurie si le mai las vreo ora la frigider.
Pofta buna


Mergi la inceput