Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Iei o chifla taiata in doua, ungi feliile cu putin unt, pui dupa gust ketchup sau maioneza sau alte sosuri, cite o felie de cascaval subtire, putina ceapa, o fripturica din frigider, sau sunca - 2 min la microunde si ai un fel de hamburger facut de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

OMLETA CU VINETE
INGREDIENTE:
pentru 2 pers.
-1 vinata,
-2-3 ls.ulei,
-2oua mari s-au 3-4 mici,
-2ls. smintina,
-sare,piper.nucsoara de muscat
MOD PREPARARE:
Se curata vinata de coaja se taie felii se sareaza si se lasa ca.10-15 minute deoparte.
Dupa aceea se pun feliile intr-un servet si le zvintam bine.
Intr-o tigaie se pune uleiul la incins se pun feliile de vinete la prajit si dupa ce se intorc se toarna peste ouale batute in prealabil cu smintina,sare,piper si nucsoara de muscat.
Se lasa sa se omogenizeze dupa preferinta si se serveste fierbinte cu salata de sezon.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Salata de ton cu porumb
Se iau doua conserve,una de porumb si una de ton maruntit.Se desfac si se amesteca continutul.Se pune piper dupa gust,lamaie stoarsa sau helas.Pofta buna!

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Conserva de mazare cu baby carrots (se gasesc la orice supermarket) - Marco Polo sau Maxim am luat eu - se pune ton din conserva de ton (maruntit) - lamaie, patrunjel si GATA!!!!! 10 minute? Cred ca e mult!
Spor,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizeta spune:

Pui fiert (eu pun puiul care-l fierb in supa) taiat buc mici, boabe de porumb fiert sau conserva, 100 gr. smantana 150 gr. iaurt, 1-2 leg de marar, sare si piper.

Se serveste rece.

E super. (parerea mea)

Lizi si Ana mica (10.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

quote:
Originally posted by schuster laura

MINCARE RAPIDA CU OREZ

INGREDIENTE:
OREZ -la cerinta fiecaruia
SUNCA sau PARIZER -la fel dupa dorinta
UNT CONDIMENTAT
PREPARARE:
Intr-o tigaie se incinge putin ulei in care se prajeste sunca sau parizerul,dupa aceea se amestena cu orezul deja fiert si dupa ce totul s-a incins bine se pune untul condimentat si mult patrunjel.
Se serveste cu salata.
TIPP:
Cine doreste si are timp poate praji ceapa (verde) si usturoi pisat este f.bun.


Aceasta reteta nu stiu daca exista undeva,mie mi-sa intimplat de multe ori sa fierb orez prea mult si mi-a parut rau sa-l arunc si asa in urmatoarea zi m-am gindit la aceasta metoda sa-l ptegatesc.
Sper sa v-a placa si celor care probeaza v-a urez;
POFTA BUNA!



schuster laura



Si eu fac o varianta a retetei tale, in sensul ca in loc de sunca sau parizer folosesc carne conservata (luncheon meat), pe cre o amestec cu orezul cald, cu putin unt si cu pasta de rosii. Copiilor le place enorm chestia asta

Cu bine,
Elena


http://community.webshots.com/user/emarusceac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizeta spune:


Salata de pui

piept de pui - se fierbe si se taie fin;
cartofi - se taie cubulete si se fierb;
2,3 mere - se decojesc si se razuie;
ciuperci - ideale sunt ghebele;
porumb;
telina - se razuie fin;
castraveciori murati - se taie cubulete mici;
maioneza si smantana in parti egale;
sare, piper.

Se amesteca toate intr-un bol mare si se lasa putin la frigider. Delicios!



http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lizeta

Lizi si Ana mica (10.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nordy spune:

Vreau sa contribui si eu cu o reteta "OREZ CU SOS DE SPANAC"
ce trebuie:
orez,(500g)
spanac (ideal la borcan 400g)
cateva cepe,
ardei gras (2 bucati)
2 linguri de bulion,
un macrou (potrivit) afumat se gaseste la orice alimentara (atentie nu marinat ci afumat)
delikat piper si sare.Orezul si sosul se fac separat
Se spala orezul (intr-o singura)si se pune la fert, atentie dupa fiert orezul trebuie sa se desprinta bob cu bob (de aceea trebuie cumparat un orez bun de la fourmi sau carrefour)si pentru a nu se pistosi dupa ce il puneti in oala apa de deasupra nu trebuie sa depaseasca 2 degete, si foarte important nu amestecati in el in timp ce fierbe acoperiti si lasati-il, din momentul in care puneti orezul in oala dati focul mai incet altfel se arde la fund si nu se face.
Sosul:
Se taie ceapa si ardeiul gras marunt si se calesc in ulei, apoi se pune bulionul se caleste si el putin si dupa aceea puneti spanacul si pestele dezosat in prealabil si facut bucatele ( el da gustul acela bun de afumatura)apoi se mai lasa aproximativ 5 min timp in care se amesteca ( foc potrivit)apoi se pune aproximativ 400 ml de apa se adauga sare piper si delikat dupa gust selasa la fiert 30 de min.Sosul trebuie sa fie gros ( nu ca ciorba)el practic dupa fiert asa ramane.
Mod de Servire
Se pune cateva linguri de orez intr-o farfurie si si cateva linguri de sos langa oreas in aceeasi farfurie ( sau peste orez depinde de preferinte)se amesteca orez sisos si se duce la gurita....HMMMMM daca ati sti ce bune e, incercati sa vedeti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizeta spune:

Salata pt zile caniculare

1 salata
250 gr branza
150 gr. salam uscat
1 castravete mare sau 2-3 mici
2 rosii mari
1 ceapa
3 lingurite otet
1 lingurita mustar
1 lingurita zahar
marar, patrunjel, sare, piper.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lizeta

Lizi si Ana mica (10.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizeta spune:

Salate bune!

1. 5 morcovi, 3 mere, 1 lamaie, 1 portocala, 100 gr. miez de nuca.

Morcovii, merele se dau pe razatoare, se amesteca cu coaja rasa de lamiae si portocala, cu zeama de la lamiae si portocala si miezul de nuca taiat sau pisat.


2. 300 gr. paste scurte (fundulite sau ce aveti), 3 morcovi, 2-3 dovlecei, 2 ardei grasi, 2 rosii mari, 200 gr. sunca, 150 gr. masline, zeama de lamiae, frunze de busuioc, verde, sare, piper.
Morcovii si dovleceii se curate de coaja, taiati fideluta ( sau se dau pe razatoarea mare) se calesc ~ 5 minute. Se amesteca toate si e nemaipomenita cu vin alb demisec.




http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lizeta

Lizi si Ana mica (10.07.2002)

Mergi la inceput