Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Va voi scrie acum o retzeta rapida olandeza, asa cum obisnuieste sotul meu sa gatesca in zilele friguroase mai ales:

Se face rapid un piure de cartofi care se amesteca cu varza murata si slanina(sunca) afumata prajita bine.
Nu arata foarte aspectuos dar este foarte bun la gust si "tipic" olandez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

RULADA DE CARNE CU CIUPERCI
Se bate carnea, ca pentru snitele, apoi se iau ciupercile dintr-o conserva si, eventual o felie de morcov (fiert inainte),usturoi taiat marunt, se ruleaza si se "prinde" cu o scobitoare, sa nu se desfaca. Se pune in tava de cuptor (unsa cu ulei), impreuna cu cartofii taiati cum doriti (eu ii tai cuburi). Se mai poate pune: felii de ardei gras (rosu, verde, galben), felii de ceapa, legume date intr-un clocot; se pune putina apa (de preferat minerala), se acopara tava cu folie de aluminiu. Se da la cuptor; cand cartofii sunt cam pe jumatate moi se inlatura folia de aluminiu si se lasa la cuptor pana se rumenesc cartofii si credeti ca carnea e gata. Nu e chiar RAPIDA, dar e prefetata sotului meu (canadian); e, de fapt, pe locul 2, dupa ciorba de fasole cu afumatura... Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

MANCARE CHINEZEASCA
Ce va trebuie:
500gr. carne vita
legume congelate, cam 450gr.
orez
sos de soya(eu am mai folosit si sos "teriyaki", dar e mai bune cel de soya)
Cantitatile variaza in functie de pentru cate persoane gatiti. Eu pentru trei persoane.
Carnea se taie felii (cam un cm. latime si lungimea care este...) sau cuburi (dupa preferinte);
Se prajeste carnea intr-o tigaie adanca; cand carnea e prajita bine, se adauga legumele si se acopera si se lasa la foc pana legumele s-au fiert. Daca nu folositi carne de vita (care lasa apa), atunci inainte de a pune legumele, se adauga cam jumate de cana de apa. Cand legumele s-au fiert, se adauga orezul fiert separat, se adauga sos de soya, se mai lasa vreo 5 minute si POFTA BUNA!!! E rapid si simplu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

SALATA DE CARTOFI

cartofi fierti,ciuperci din conserva,sunca taiata felii subtiri si masline+maioneza

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Va dau si eu o reteta de salata sa spunem pe care o stiu de la o colega. Luati o punga de orez prefiert (Uncle Ben's sau altul mai ieftin) din acela care se fierbe in punga. Il fierbeti conform instructiunilor in apa clocotita cu sare la foc mic cca 20 min. Cand e gata, scurgeti punga de apa, si puneti orezul intr-un castron si amestecati cu o cutie de amestec mexican cu porumb,ardei, morcovi si mazare. Dupa gust, puteti sa faceti ca mine si sa mai adaugati inca o conserva care e doar cu porumb (imi place sa fie mai mult, si in cea de amestec predomina mazarea). Puteti pune si verdeata si daca doriti, carne de pui fiarta. este foarte gustoasa, usoara si dietetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Wok (mincare chinezeasca)

Un piept de pui taiat cubulete se prajeste citeva minute in 2-3 linguri de ulei, de preferat de masline.
Se adauga brocoli sau conopida rupte bucatele, o conserva mica de ciuperci, o conserva mica porumb, amestec de legume congelate. Daca folositi legume proaspete, le dati mai intii intr-un clocot separat si apoi le adaugati la mincare.
Carnea se patrunde repede, iar legumele sint deja preparate.
Se adauga putina smintina si un virf de lingurita de curry. Se gusta de sare.
In 20 de minute este gata mincarea. Se serveste cu orez fiert separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uka spune:

incercati mai una :se amesteca o conserva ton,1 ling.margarina,1 cutie frischkäse si ceapa(de preferinta verde)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Ton cu avocado
1 conserva ton in ulei
1-2 avocado depinde de marime
1 conserva porumb
2 castraveciori murati
Se paseaza miezul de la un avocado, se amesteca cu o conserva de ton bine scursa, cu prorumb si castraveciorii taiati marunt si scursi. Se orneaza cu feliute de ardei galbeni.

Porc cu ananas
300g carne de porc
1 ardei rosu,
1 ardei galben
1/2 conserva de ananas
1/2 ceapa taiata feliute
Se pun in tigaia inalta unsa cu f putin ulei ingredintele de mai sus si se prajesc pina devin crocante. Se serveste cu pilaf simplu amestecat cu o legatura de ceapa verde taiata marunt sau ciuperci cu maioneza si usturoi.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Rapid si bun , Paste cu ton.

Se fierb pastele (preferabil spiralate, da' nu neaparat), se scurg bine, se amesteca cu un baton de branza topita, se mai pune o cutie de ton in ulei si condimente (oregano, cimbru, sare si piper). Se servesc calde.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flor spune:

Ficatei pe salata
500 gr ficat (curcan, rata sau vita)
100 gr bacon
1 ceapa
salata verde
5-6 rosii mici (cokteil tomate)
sare,piper, ulei de masline

Se taie ceapa rondele si se pune la prajit in putin ulei de masline. Dupa ce s-a inmuiat putin se dauga bacon-ul taiat cubulete mici si apoi ficatul tait felii subtiri.
Se lasa 5-10 minute sa se rumeneasca bine, se pune, sare piper dupa gust.
Salata se taie, se stopeste cu putina lamaie, se pun rosiile si deasupra ficatul.
Pofta buna
flo

Mergi la inceput