Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Buna fetelor!
Va trimit si eu o reteta de foaie de placinta ieftina si rapid de preparat:
1 pachet margarina( Unirea eventual)
4 linguri apa
1 ingura otet
faina cat cuprinde a.i. aluatul sa aiba consistenta plastilinei
in faina se pune jumatate de lingurita bicarbonat nestins.
Se amesteca bine tot ce am scris mai sus, se imparte in doua, se intind doua foi si se umplu cu ce vreti voi ( mere, dovleac, carne,branza etc).
Nu este necesar sa se unga tava. Iese excelenta!

Pofta buuuuuuuuuuuna!!!!

Ionella si BB mic (de 7 saptamani)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

retete rapide de post aveti?tare mult as vrea sa diversific un pic dar nu stiu mai nika

LORI si SEBI(21 IAN 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

RULADA DIN PIEPT DE PUI


2 PIEPTI DE PUI, 1 legatura ceapa verde, 2 legaturi marar, 1 legatura patrunjel, 2- 3 oua, mirodenii .
se da totul prin masina de tocat , se amesteca bine si se condimenteaza dupa gust.
intr-o tava de chec se pune acea compozitie, mai intai la foc mic si dupa fro 15-20 de minte o idee mai maricel focusoru

secretul acestei rulade: ca sa nu iasa uscata se pune cat mai multa verdeata.....data prin masina de tocat sau robot, bineinteles.

va pupacesc

DUMNEZEU este acolo sus pentru fiecare dintre noi.

Cu dragoste
Andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


reteta foarte rapida.

ficatei de pui, pusi pe foc cu 1/2 cana lapte si 1/2 cana ulei, 1/4 ceapa si daca vreti 1/2 morcov si cind e aproape gata 2-3 catei de usturoi aruncati peste si- dupa preferinte- o conserva de ciuperci.
fiul meu e mare amator de ficat gatit in felul asta.

mincarica de piept de pui:

pieptul se taie bucatele si sa prajeste in ulei, se scoate deoparte si in uleiul respectiv se arunca un ameste de legume: ardei taiati patrate ( de preferinta 1/2 rosu, 1/2 galben si 1/2 verde), o 1/2 ceapa si usturoi, dupa gust. dupa ce se calesc putin se pune pieptul inapoi si 3-4 rosii curatate de pielita si taiate sau o conserva de pasta de rosii.
eu il servesc linga un piure. intr-o 1/2 ora este gata masa si foarte gustoasa.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

PIZZA CU FELII DE PAINE
Se aseaza intr-o tava unsa cu putin ulei sau margarina felii de paine(daca se poate gata feliata) peste care se pune cu o lingura suc de rosii,verdeturi pt. pizza.Apoi se pun:salam sau sunca taiate cuburi,ciuperci idem,cascaval ras si ouale batute bine cu putin lapte si se da la cuptor.E gata in10 min. max. 15 cu tot cu copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Numai si numai pentru c-am promis mamiciiluitheo ,(care m-o prins in una din rarele zile cand ma prefaceam ca gatesc )postez o reteta de PUI SPICY...sau cum vreti s-o numiti!Ingredientele nu-s batute-n cuie,pentru' ca eu le pun okiometric si asa ies pe gustul meu.
-1kg piept de pui dezosat
-pesmet
-400ml iaurt
-2 linguri boia de ardei dulce
-1 lingurita boia de ardei iute
-2 linguri praf de mustar
-4 linguri otet
-3 linguri miere de albine
-2 linguri usturoi pisat
Pieptul de pui se taie fasii de cca 5cm latime,se sareaza,se dau prin iaurt si pesmet si se baga la cuptor (infierbantat in prealabil) 15 minute,asezate pe o tava tapetata cu folie de aluminiu (eventual unsa cu putin ulei sa nu se prinda).Intre timp,intr-un castronel,se face un sos din restul ingredientelor.Dupa cele 15 minute la cuptor,se scoate tava,se intoarce puiul pe partea cealalta si se unge cu sos;se da la cuptor pentru 10 minute,apoi se scoate din nou,se intoarce puiul,se unge cu sos si se mai lasa 10 minute.
Noi le papam cu sos de blue cheese si tulpini de telina.
Daca doriti,omitand sosul sau ingrediente din el (dupa preferinta),puteti servi puiul si copilasilor mai mititei!
(Habar n-am daca reteta se-ncadreaza la "rapide"?! )



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Momoasa lu' mama sarumanaaa din tot sufletul. esti o dulceata ca de obicei.

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by Veve

Numai si numai pentru c-am promis mamiciiluitheo ,(care m-o prins in una din rarele zile cand ma prefaceam ca gatesc )postez o reteta de PUI SPICY...sau cum vreti s-o numiti!Ingredientele nu-s batute-n cuie,pentru' ca eu le pun okiometric si asa ies pe gustul meu.
-1kg piept de pui dezosat
-pesmet
-400ml iaurt
-2 linguri boia de ardei dulce
-1 lingurita boia de ardei iute
-2 linguri praf de mustar
-4 linguri otet
-3 linguri miere de albine
-2 linguri usturoi pisat
Pieptul de pui se taie fasii de cca 5cm latime,se sareaza,se dau prin iaurt si pesmet si se baga la cuptor (infierbantat in prealabil) 15 minute,asezate pe o tava tapetata cu folie de aluminiu (eventual unsa cu putin ulei sa nu se prinda).Intre timp,intr-un castronel,se face un sos din restul ingredientelor.Dupa cele 15 minute la cuptor,se scoate tava,se intoarce puiul pe partea cealalta si se unge cu sos;se da la cuptor pentru 10 minute,apoi se scoate din nou,se intoarce puiul,se unge cu sos si se mai lasa 10 minute.
Noi le papam cu sos de blue cheese si tulpini de telina.
Daca doriti,omitand sosul sau ingrediente din el (dupa preferinta),puteti servi puiul si copilasilor mai mititei!
(Habar n-am daca reteta se-ncadreaza la "rapide"?! )



Irina,veve & croko
pozici








delicios.. am sa-l incerc si eu in week-end

sosul blue chese il cumperi sau il prepari tu?? (cum? )

Ględelig Jul!!! Craciun fericit!!!

------------------------
poze noi cu Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Pollo Salmone:
1,6 kg piept de pui, 250 g creveti decorticati, 8 rondele de vinete, 12 felii cascaval, 400 ml smantana lichida, 100 g somon fume

Pieptul de pui se taie in jumatate, se bate putin si se pune la prajit in putin ulei. Jumatatile se prajesc pe ambele parti, se adauga crevetii, sare, piper, smantana si 4 felii de cascaval. Se lasa la foc mic pana ce sosul se leaga si devine cremos.
Separat se prajesc feliile de vinete pe ambele parti, somonul se taie in fasii si se pune cate una pe fiecare rondea de vanata.
Se aseaza piptul de pui pe farfurii, rondeaua cu somon deasupra si o feliuta de cascaval peste care se toarna sosul.



dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

CURCAN

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput