Sezatoarea canadiana (147)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Daiopri mult curaj in continuare. Te admir mult.

Oana si Dana drum bun si vacante frumoase! Si vorba lui ange, de abia asteptam sa vedem poze frumoase!

Denisam cum e in Rom? Copiii s-au acomodat bine? Tu cand te intorci sa-i iei? Vacanta frumoasa si voua!

Ktrinel un pentru Julie sa-i fie mai bine si sa nu mai planga. Si tie o si mult curaj.

Simo Seba nu prea mi-a dat el multe detalii despre petrecere dar mi-a zis ca s-a simtit foarte bine! Ca mai intrau in psicina, mai se jucau la calculator... actvitatile lui preferate!

mQQm multumim de pontul cu DVD-urile.

Pucku si Olga foarte frumoase pozele! Si cele ale lui Daisy, dar asta cred ca am mai zis-o... numai ca a inceput sa ma mai lase memoria!

Bucurati-va de soare!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Olga primit, ma duc acum sa-ngras contu' !

ana, deci ai si tu musafiri ?? cum se simte sora ta ? ii place? ce face toata ziua ??

daiopri, wow ce activa esti ...super!!!

ange, io tot o cautam pe mama ta in poze...abia acum am inteles despre cine e vorba....eram sigura ca este o prietena !

oanagabriela, ne dezvalui destinatia abia la intoarcere ??

m-ati zapacit cu dvd-urile alea...musai sa mai uit si eu ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

OanaGabriela ne vedem azi !
(ieri i-am ratat pe Seba si bunica)

Si eu votez pentru o intalnire de duminica cu mic cu mare, ca in timpul saptamanii, seara, n-as putea decat lunea la o ora rezonabila.

Presupun ca DVD-urile despre care vorbiti se mai reediteaza in cativa ani, noi suntem inca la Mighty Machines. Poate mijlocu o fi mai interesat de asemenea subiecte, ca Victor promite in alte domenii.
Nici la desene animate nu se uita deocamdata, am incercat cu un cd imprumutat, cu Aladin, s-a uitat vreo cinci minute timp in care ii explicam ce si cum, dupa care ma intreaba "tractoras ?" Pai n-are mama Aladin tractoras ! Si s-a dus la ale lui.
Ieri i-am facut o mare bucurie, l-am dus la gradi cu autobuzul (adica cu doua ca a trebuit sa si schimb, o ora dus, o ora intors ). A fost foarte incantat si n-a mai facut nici un moft la mancat si imbracat inainte de plecare, ca i-am spus ca vine autobuzul in statie si trebuie sa fim acolo.

Dupa amiaza a avut iar activitate, l-au chemat fetitele vecinilor (2 si patru ani) sa manance cu ele. A fost foarte manierat, nu s-a saturat cu ce i s-a dat, a cerut si lapte in plus si i-a spus mamei fetitelor ca "e bun" ce a mancat. Dupa care fetele in chemau si la baie cu ele ... deja ?

Cine ia initiativa cu intalnirea ? Repede ca trece vara !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Mai ce inseamna sa vrei sa faci bine si sa iasa pe dos...

Tipa de la agentia de bilete de unde i-am cumparat biletul lui Seba ne-a rugat daca nu poate mama sa mai ia o fetita cu ea pana la Bucuresti ca sa nu mai plateasca taxa de insotitor. Si cum am zis ca facem o fapta buna, nu am refuzat. Am vorbit la telefon cu persoana respectiva, a si venit la noi sa se vada cu mama si Seba sa se poata recunoaste la aeroport. Totul a fost ok. Dar bine0nteles ca nu au facut schimb de mobile, doar telefoane fixe...

Ieri la aeroport, au asteptat-o mai bine de jumatate de ora si nu a aparut. Asa ca mama si Seba au plecat sa dea bagajele ca se facuse destul de traizu. Totul ok. Cand sa decoleze avionul o striga unul dintre insotitorii de bord pe mama ca sa vina s-o recunoasca pe fetita (deci va dati seama cand a ajuns la aeroport pana la urma). Mama spune ca-i ok, respectivul il roaga pe cel care statea langa Seba sa se mute pe alt loc si toate bune.

Numai ca se baga o alta stewardeza olandeza care incepe interogatoriul ca cine-i fata, ce legatura are cu ei, etc. Si nu ca nu o lasa. Mama i-a tot zis ca sunt parintii prieteni, avea si hartia notarizata cum ca o insoteste mama pe zborul respectiv, etc. Dar pana la urma a luat-o pe fetita din avion. Ce s-a intamplat pana la urma, nu am aflat inca. Avionul a fost intarziat o ora si mama si Seba nu au mai vazut-o pe fetita nici la Amsterdam. Tot sper ca pana la urma doar sa-i fi pus sa plateasca serviciul de insotire si atat totusi. Desi e foarte posibil ca pana la urma sa fi luat alt zbor.

Intarziase ca nu-si mai gasea pasaportul... Dar, Doamne iarta-ma, iti cauti pasaportul cu o ora inainte de zbor? Cum pot fi unii oameni asa? Ma rog, nu copila-i de vina.

Asta ca sa ma descarc si eu la voi ca va dati seama eu sunt de vina la toata povestea asta ca fac aranjamente si apoi plec si nu ma intereseaza. Si las pe altii sa le descurce... Asa e cand vrei sa faci un bine... si din cauza altora iese prost dar borcanele se sparg in capul tau.

Si sa va povestesc si voua din aventurile de inceput de vacanta a lui Seba, care am inteles ca s-a simtit rau, a si vomitat. Tot tacamul. Sper sa fie bine totusi pana la urma.

Sper ca ziua voastra sa fie mai buna!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Roxana, ma mancau degetele sa scriu, sa nu scriu, ca mie mi s-a parut tare bizara faza de ieri cu fetita, dar am considerat ca nu e treaba mea sa ma bag, voi stiti mai bine.

Sa-ti dau si varianta mea, adica cum s-au vazut lucrurile de la mine.

La inceputul zilei, am vazut ca ai tai nu aveau locuri impreuna, de fapt Seba avea 29H si mama ta nu avea nici un loc prealocat asa ca le dau 10AB.
Dupa care a inceput nebunia, nu-mi mergea imprimanta, am stat aproape tot timpul zborului la telefon cu help desk-ul, nu am mai ajuns pe la check-in dar am vazut undeva pe la jumatatea check-inului ca ai tai s-au inregistrat ca au trimis bagajele si tot. Zic deja un lucru bun !
La sfarsit de tot, cum se intampla de obicei pe klm, s-a bulucit o gramada la ticketing, cu diverse chestii de plata, era aproape ora 18,00 si avionul trebuie sa plece la 18,25. Pintre ei o mama cu o fata de 11 ani care trebuie sa plateasca serviciul de insotire, de altfel obligatoriu pentru toti copiii sub 12 ani neinsotiti. Am recunoscut accentul, dar n-am zis nimic, i-am incasat banii, si am intrebat-o daca fetita are toate documentele de minor neinsotit completate (le pune o poseta de gat, pe care fata nu o avea). Imi zice ca nu, dar ca trebuie sa se intoarca la check-in, eu zic bine, inseamna ca o sa le completeze acolo. Pleaca si eu imi vad de ale mele.

Ma intorc din pauza pe la opt si ceva si pe cine vad venind insotiti de supervizor, pe fata cu mama, amandoua foarte relaxate. Supervizorul imi explica de ce nu a mai calatorit: la check-in nu i-au dat sa completeze formularul de predare-primire (desi platise banii !!!) pentru ca mama fetei a spus ca fata va fi insotita de o doamna care este deja la bord. Ajunsa la bord, printre ultimii pasageri fata o recunoaste pe dna dar dna spune ca nu o cunoaste pe fata iar baiatul spune ca a vazut-o o data !!! La care supervizorul adauga, "A, si e vorba de prietenii tai de la 10AB" Eu nu inteleg nimic, ii spun ca trebuie sa fie o greseala, poate ca dna nu a inteles ce a intrebat-o la care supervizorul imi spune ca baiatul a tradus si ca insusi capitanul a fost personal sa o intrebe pe dna daca o cunoaste sau nu pe fata. Eu imi si inchipuiam pe capitan, care e unul din ala la 2 metri punand intrebari din astea bietei femei care nici nu mai stia ce sa zica.
Pana la urma, capitanul a decis ca este vorba de un minor neinsotit si dat fiind ca formularele nu au fost completate la check-in, nu a imbarcat fata.
Concluzia mea: Dna S nu are de ce sa se simta prost, la fel nici tu, nici altcineva, poate doar mama fetei care a venit in intarziere si la fel agentul de check-in care nu a respectat reglementarile si nu a dat formularele si documentele necesare pentru un minor neinsotit. Eu ii multumesc lui DD ca mama nu a plecat acasa dupa ce fata a trecut securitatea si a avut cine sa o preia. I-am schimbat biletul pentru azi si va calatori ca minor neinsotit. Asa ca totul e ok, don't worry, be happy !
Sanatate lui Seba, cred ca stresul drumului s-a acumulat, o sa se linisteasca si o sa fie bine.
O zi frumoasa in continuare,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Si Roxana sa-ti mai spun ca ieri am mai avut un cuplu de bunici sositi in intarziere si pe care nu i-am mai luat pe zbor, viza de Canada le expira astazi si nu sunt locuri pana pe 4 iulie ? Si ma intrebau pe mine daca trebuie sa ceara prelungirea vizei ...

Si apropo de mame "grijulii", am avut o data o mama care si-a trimis bebelusul de vreo trei luni cu o "cunostinta" care trecuse deja securitatea, dar "uitase" bebelusul la check-in

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Da, Diana, merci de clarificari ca asa inteleg si eu mai bine ce s-a intamplat. Pentru ca mama mi-a zis ca tipii au zis ca-i ok. Numai ca erau 2 tipe olandeze care au facut figuri si nu au mai lasat-o. Daca-i mai zic ce s-a inteles si ce-mi povestesti tu, cred ca mai rau se amaraste, ca si asa s-au agitat tot drumul din cauza asta.

Bine ca s-a rezolvat pana la urma.


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
nelia, meonicutza, pucku, nu mai stiu cine intreba, detaliile despre ce contine pachetul www.bbcamericashop.com/dvd/the-bbc-natural-history-collection-featuring-planet-earth-14615.html" target="_blank">aicia-nia. Am scris in prima postare ce volume are, da' asa mi-e de lene sa scriu chiar fiecare titlu de 17 dvd-uri. Really, really vreti? Ah, si aveti dreptate, l-am intrebat pe sefu-coleg, au fost 99, da io cu preturile nu prea le am de felul meu, ce am retinut sigur e ca au fost super ieftine. eh, ce e 80:17, ce-i 99:17. Cat un inchiriat la blockbuster.

monicutza, da, pai e fain chaptersu, da-i mai scump decat amazonul de obicei, atata noroc pe el ca are starbucks. E cel mai scump, de fapt pe-aci. Si singurul!
Acu'i drept ca la amazon platesti shipping, dar la valoarea de 150, sigur ship free. Incercati mai degraba walmart sau locuri de-astea mai ciposhe, poate-poate. Va descurcati voi de-aici, io mi-am facut datoria civica, ca stiu ce mult le plac copiilor...


MQQM thanks, asta cautam aseara si nu gaseam. Pe chapters sunt foarte scumpe, chiar si cu 30% reducere pe care o au acum.
Al meu om cica vrea Blu Ray, el este indragostit de natura si de tehnologie si asa zice ca le imbina pe amandoua. Numai ca colectia in format blu ray costa aproape $200.

oanagabriela drum bun si distractie placuta acasa. Am primit mailul tau, cum primesc, trimit.

Ange am vazut pozele de la party-ul lui Robert. Frumusica mamica ta, tinerica, toata lumea bine dispusa, tu arati foarte bine, cum ziceau si fetele radiezi. Iar contoarele tale arata ca in reviste .

Diana si eu vreau intalnire la iarba verde dar nu preiau initiativa ca nu sunt asa buna organizatoare (plus ca ma frustrez repede daca nu imi iese ceva ). Dar I'm in pt o iesire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Of, saraca fetita! De cind am citit eu nu ma gindesc decit ce a simtit fata cind a fost data jos din avion... stiu ca s-a rezolvat, dar am pus-o pe Agata in locul ei, cit isi doreste ea sa plece in Romania, sa ajunga in intirzierea din cauza maica-sii (tot ce e posibil si la noi, nu chiar sa nu gasim pasaportul, dar alt motiv de intirziere) si sa o dea jos ca nu poate calatori... ea neintelegind decit ca nu mai pleaca decit... inapoi acasa. Bine, vorba ta Diana, ca nu a plecat mama din aeroport sa se fi trezit fata si data din avion si singura pe-acolo. Si bine ca s-a rezolvat imediat si pleaca totusi... Totul e bine cind se termina cu bine!

Eu am intrat sa va spun ca am terminat si cu al doilea curs si de data asta ma simt printre premianti: A! Acum parca imi pare rau ca nu am mai mult si la celalalt, dar asta e!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, si fetelor care plecati in vacanta (Ina, Oana, Dana si care mai sint): sa aveti o calatorie fara peripetii, vreme buna si o vacanta de vis pe unde mergeti!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput