Gravidute prin FIV (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Dragele mele, ma bucur ca sunteti bine, va urez gravidutelor sarcini usoare in continuare, respectiv proaspetelor mamici sa va bucurati de bebelasi.

Fiv-ul meu a deraiat la final, dupa o punctie superok, cu 11 ovocite dintre care 9 mature, si cea mai buna spermograma ever (dupa cateva luni de multimaca si napraznic) in ziua fecundarii, la 48 de ore aveam ...doar doi embrioni, de doua celule. Am transferat pe loc un embrionas (din cauza interventiilor chirurgicale succesive pe uter tebuie sa evit sarcina gemelara).

Si ca si cum nu era de ajuns ca am un singur embrionas de doar doua celule, dupa ET am inceput sa am dureri. Puternice. Adica, asa, ca la CM, dar asta in conditiile in care eram sub spasfon si dolipran (un calmant permis in sarcina). Si dureri de spate, intepaturi in zona lombara. Dupa primul ET nu am simtit NIMIC, nu inteleg ce se intampla acum (et-ul in sine pare a se fi desfasurat ok). Et-ul a fost vineri, am avut dureri vineri dupa-amiaza, noaptea, sambata, azi doar sporadic, cate o intepatura, ba in ovare, ba in zona lombara.

Mentionez ca am avut estradiolul "cam mare" (3200) inainte de declansare, am fost avertizata ca as putea avea o usoara hiperstimulare. Dar dupa punctie nu am avut dureri, ci doar dupa ET.

Voiam sa va inteb daca voi ati avut dureri ca de CM dupa ET. ...Va rog mult sa imi raspundeti.



---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luca, eu dupa ET am avut vreo 3 tipuri de dureri: intepaturi in zona ovarelor, de CM si inca un fel ce nu-l pot descrie. Imi spuneam permanent ca cele de CM snt pt ca se intampla ceva acolo, lucreaza puiutii la endometru si din cauza aceasta. Cand ma durea mai tare luam un no-spa (max 3/zi).
Estradiolul 3200 e f. bun pentru 9 ovocite mature.
Imi pare rau ca v-ati blocat la 48 ore. Dar exista o sansa si trebuie sa crezi in ea.

La mine primul semn ca sunt insracinata a fost expresia fetei. Parca eram alta, ma uitam in oglinda si imi dadeam seama ca ceva ceva se intampla. Bineinteles ca nu m-am gandit ca sarcina face sa fiu schimbata la fata. Oricum in sens bun . Dar mi-a trecut dupa ~ 1 luna si acum am mutra dintotdeauna.

33+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Moni, deci si tu ai avut dureri dupa ET? Sunt "normale", ca sa zic asa? Ca eu la primul fiv nu am simtit nimic, zero, nada - iar acum m-am panicat! Eu am tot citit ca transferul e un act complet indolor si am luat-o ca atare.

Citat:
Imi pare rau ca v-ati blocat la 48 ore. Dar exista o sansa si trebuie sa crezi in ea.


Embrionasul, THE ONE, avea doar doua celule, dar era evolutiv in principiu si "frumos". Embriologii m-au asigurat ca e o dimensiune normala pentru <48h (icsi-ul s-a aplicat miercuri dupa pranz, iar transferul a fost vineri pe la 11h dimineata) - mi-au zis ca la Z2 au 2 sau 4 celule, deci suntem in grafic. Dar ma asteptam sa am cel putin sase embrioni (asta e media de fecundare: 2/3 din nr. ovocite), mai ales ca am avut o spermograma foarte buna. Iar durerile astea m-au dat peste cap. Nu le-am anticipat si m-au destabilizat psihic (fizic au fost absolut suportabile).

Bineinteles ca o sa cred in sansa mea, dar din instinct de autoconservare prefer sa nu incerc sa o cifrez.

Girls, daca ati mai fost cu dureri dupa ET, spuneti-mi, rogu-va, sa ma vindec la cap! :)

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

Luca Dureri cu siguranta am avut ca nici nu stiam ce ma mai doare si erau si ca de menstruatie si intepaturi de ovare si mergeam de parca eram de sticla. Stiu ca eram foarte inceata in miscari pentru ca simteam orice denivelare din asfalt. Primul simptom de sarcina la mine a fost durerea de mijloc. Dr mi-a spus ca duminica spre luni se vor prinde si luni dimineata m-am trezit cu durerea de mijloc care m-a tinut cam pana acum vreo saptamana doua, si tot nu mi-a trecut definitiv. sa vii cu beta mare!

pishko +20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Fetelor, postez si eu aici, ca ma gandesc ca sunteti mai informate...
(as fi vrut eu sa scriu pt ca sunt gravi, dar... mai asteptam pana atunci...)
O prietena urmeaza sa nasca la Elias, cezariana si ar fi ajutat-o niste "preturi", pe PM, fireste... pt dr, si eventual restul (anestezist, neonatalog,etc.)

Multumesc anticipat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

oauuuuu nascusi nusy?????ete ca ratai..dehhh de vina sunt coliciiFelicitariiiiiiiii mamicutzoooo!!!bun venit pe lume printzesei!!!!ei acu vazusi cum fusa..deaia nu spusai io nimik ca la cum te stiu io pe tine intrai in panicava pupam,

felicitariiii noilor mamici!!!

va pup pe toatee..
Miky imi prin bine sfaturile tale..te cetesc ..te cetescte pup

www.babygalerie.at/index.php?bl=1&baby=21822" target="_blank"> oltencutza mea iubita

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">"Port in suflet povestea licuriciului Emma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Unele motive pentru care plang copii:

- laptele nu este destul de hranitor (de exemplu fata facuse de ceva zile 3.500g iar eu nu o trecusem pe lapte cu nr. 1, pana atunci folosisem formula "pre") (iar fata mea murea de foame si plangea, iar eu nu stiam de ce si nici prin cap nu imi trecea);
- nu este schimbata;
- nu a scos tot aerul (si asa se formeaza colicii); Cea mai buna metoda este ca bebelusii sa fie tinuti in brate cu fata in jos si batuta usor pe spate;

Daca mai imi aduc aminte de ceva, mai scriu.

La baieti sa nu se ude din cap pana in picioare (pe body, pe pantalonasi) va recomand sa ii puneti putzica in jos in pampers. Pana sa ma gandesc sa fac lucrul asta, il schimbam de 10 ori pe zi cred.

Liana
Va pup



Micky fericita mamica de 2 minuni Beatrice Anamaria + David Cristian



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Liana: da,nascui,draga mea!!! Nici mie nu-mi vine sa cred....iar cu operatia a fost chiar ok!

Fireeyes: iti trimit eu niste date...

Micky: multumim mult pentru sfaturi!

Mami fericita de Ingrid Cristiana - 09.06.2009





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Miky bun sfatul despre cum sa avem grija de baietei. Am mai invatat ceva. Bag la cap ca acusica schimb si eu scutece.
Azi iar a fost agitatie mare acolo jos. Cred ca se bat care sa fie primul. Ma doare jos ca si cum m-ar durea ovarele. Bine ca nu ma tine tot timpul durerea si ca nu am contractii ca altfel imi faceam idei. Maine mergem la control. Sper sa fie bine si sa mai stea piticiii macar putin.

elena +32 Ana Maria & Matei Stefan AMR 6 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Elena, copilasii tai sunt rezistenti si vor sta acolo cumnintei!

Nusy, ma rog sa am un copilas cum povestesti tu! Daca ai timp m-ar interesa si pe mine tarifele de la Elias


Happy Hepilica, iar ai disparut?:)

Raluca



27+ Natalia

Mergi la inceput