Gravidute prin FIV (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Multumesc pt urari fetelor. Sa dea Dumnezeu sa ajung macar pana la 36 de sapt.
Optimismul mi-a revenit asa ca sanse sunt.

Apropo de miscari la mine in burta e razboi. Zici ca sunt pe arcuri piticii asa imi sare burta in sus. Nu mai zic cum scot cate un picior si il plimba de colo colo. POt juca in filmele SF cu alien




elena +32 Ana Maria & Matei Stefan AMR 6 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dragele mele, in primul rand va multumesc tuturor pentru frumoasele urari pe care ni le-ati facut!M-au emotionat foarte tare

Am ajuns si noi acasa vineri seara si deja ne-am acomodat.
Ingrid este o fetita frumoasa,dragalasa si cuminte,asa cum ne-am dorit.Doarme mult, papa deja numai de la san,sta cuminte si la baita si ne lasa si pe noi sa dormim noaptea(cel putin pana acum),caci se trezeste doar o data sa pape si apoi iar somn....asadar nu sunt obosita deloc,sunt chiar in forma.

Eu sunt bine, a fost mai greu in primele 24 ore dupa operatie,insa daca te mobilizezi iti revii destul de rapid...va dati seama ca dupa 3 zile de la operatie am plecat acasa,cu Ingrid in brate tot drumul,fara probleme.

Mai greu este cand ma dau jos din pat,atunci doare,dar in rest n-am nici o treaba...asadar si recuperarea e ok, Dumnezeu ne-a ajutat sa iasa totul cu bine pana la urma, desi am fost shokata cand,luni, la controlul de rutina fiind(aveam 36 sapt.si 6 zile si urma sa programam cezariana cam peste 2 saptamani),doctorul mi-a spus ca nu mai plec acasa pentru ca aveam contractii destul de dese(fiind nedureroase eu nu le luasem in seama),iar colul era deschis deja 2 cm. Nu va spun prin ce emotii am putut sa trec in acel moment...ne-a si trimis cu rezidentul lui la spital sa ma internez pentru monitorizarea fetitei si perfuzii pentru mentinerea sarcinii inca 3-4 zile macar(ca sa treaca de 37 sapt.).

M-am internat,inimioara fetei batea bine,m-au pus pe perfuzii pentru incetarea contractiilor,incepand de pe la ora 14 si pana a doua zi,mi-au facut si 2 doze de Dexametazona la interval de 12 ore. Insa,cu tot Gynipralul eu tot aveam contractii,iar in noaptea care a urmat m-a durut foarte tare si mijlocul...marti dimineata,pe la ora 9,mi-a verificat iar doctorul colul,era tot la 2 cm,insa Ingrid era foarte coborata,jos de tot,de acum incepea sa se angajeze pentru nasterea naturala...asa incat vrand-nevrand m-a bagat la ora 12 in operatie...iar la 12.15 a venit printesa noastra pe lume,la fix 37 saptamani,sanatoasa,3130 gr, 50 cm, scor Apgar 9.

Ulterior mi-a spus dr. ca asta era caz de nascut natural,insa daca eu am vrut musai cezariana mi-a facut pe plac...probabil as fi nascut usor,insa nu regret decizia...

Cam asta a fost,pe scurt...

Va dulce pe toate si promit sa va pun poze cu prima ocazie (dupa ce mai fac cateva,caci deocamdata nu i-am facut deloc poze acasa,abia azi sa-i facem).

Ayda_M: multumesc,inca o data pentru vizita!
De asemenea,le multumesc si tuturor fetelor care mi-au telefonat. si lui Pen ca a dat vestea aici!
Moni: te rog mult de tot,modifica numele Christiana in Cristiana.

Va urez sa aveti sarcini usoare in continuare,nasteri si mai usoare si bebei sanatosi,frumosi,destepti,sa va bucure intreaga viata!

Nusymami fericita de Ingrid Cristiana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Nusy, bravo! Ma bucur ca sunteti acasa in familie si totul merge bine. De abia astept sa vad poze.
Elena, sa vezi ca ajungi la 37 sapt si trebuie sa-ti programezi cezariana. Asta iti doresc !

33+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Nusy ma bucur tare mult ca sunteti bine si aveti asa o comoara cumintica.Ne era dor de tine si asteptam vesti
Abia asteptam pozici cu printesa voastra!

Ayda 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Nusy inca o data iti doresc felicitari si sa fiti sanatoase si fericite. Pupici dulci printesei tale.

Moni cine stie ce o fi. Mai vedem marti cand merg la control. Poate patesc ca Nusy. Tare groaza imi este de cezariana. Asa bine ar fi sa pot naste natural.

elena +32 Ana Maria & Matei Stefan AMR 6 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FELICITARI PROASPETELOR MAMICI: NUSY,RALOUCOUTZA,ANA PSA VA TRAIASCA BEBELUSII SI SA VA BUCURATI DE EI. MICKIINK NU STIU SA DESCARC POZE,DAR VOI PUNE ,INK NU AM TIMP NICI SA RESPIR,MA OMOARA OBOSEALA DIN TIMPUL NOPTII,se trezesc la 2-3 ore,dar dureaza f mult hranitul cam o ora ,si cand adorm ,abea mai apuc si eu sa dorm o ora. AI mei nu vor sa traga din san,sunt puturosi si nu mananca decat biberon,m-am mai muls,tot in speranta sa nu pierd laptele,dar din pacate este din ce in ce mai putin,pt ca mai mult de doua ori pe zi nu am timp sa ma mulg.IMI pare rau ca lapte as fi avut,dar cand ii pun la san se enerveaza f tare ,si renunta,le dau supliment,am ajuns la 60ml odata,au luat in greutate bine,au 2660 si 2600gr.Noroc ca este mama cu mine,si cand se trezesc amandoi odata(de cele mai multe ori) eu il hranesc pe unu si mama pe unu. LA tine sau mai rarit mesele,sau se trezesc tot la 2-3 ore,tu cum te descurci cand plang amandoi de foame? VA pup pe toate,astept sa mi mai revin putin si mai intru,poate reusesc sa pun cateva poze,dar nu stiu cum se procedeaza,vad eu.AAA,ce folosesti pt desfundarea nasului,pompita obisnuita sau aspirator nazal electric,eu vreau sa cumpar BEBE SOUNDS,ca mi-se pare ca ii chinui f tare cu pompita.

MAMI de     REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Of, Kineta nu e bine cu atat oboseala. Dar bine ca sunt sanatosi si iau in greutate.
Cred ca isi vor mai rari mesele noaptea cand vor creste mai mari.
Astept si eu sfaturile lui Miki ca-mi vor fi utile.
Referitor la poze poti sa-ti faci cont pe flickr.com , le incarci si apoi ne dai link-ul si-ti vedem comorile. De abia astept .
Cu cate kg au lasat copilasii acasa?

33+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raloucoutza spune:

as vrea sa pun poze cu strumfita mea, dar mami e cam neindemanatica...
habar n-am cum sa fac

multumesc pt urarile de bine , Kineta
pupici, ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raloucoutza spune:

http://picasaweb.google.com/raloucoutza/PrimeleZileAleIlincai?authkey=Gv1sRgCI713uz6x-kf#5347150464310570962

aici ar trebui sa fie pozele cu strumfita mea. daca nu am reusit, o sa mai incerc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Kineta eu nu te sfatuiesc sa pui nimic in nas copiilor decat ser fiziologic.
Stii ce am patit eu? Copii mei nu puteau respira si asa am luat batista bebelusului, si tot felul de prostii. Trageam cu aspiratorul la mucisori saracilor copii incat ei faceau incontinuu. Asa ca a sunat mama o doctorita de la Ploiesti de vre-o 70 de ani care toata viata a fost pediatra si ne-a zis ca exclus la copii asa mici de pana la 3 luni sa folosim ceva ca vor face mereu mucisori. Ne-a spus sa ridicam copii cu o perna ceva cu 10-15 grade mai sus decat corpul si atunci o sa respire bine si o sa isi revina. Seara dupa baie ne-a zis sa ii scoatem mucisorii cu un pic de vata rasucita sa se faca ca un betigas (sper ca intelegi). Dupa baie ei sunt moi si se scot cu aceasta vata. Asa am scapat noi dat nu definitiv de ei. Si ne-a mai spus ca ei se formeaza la aceasta varsta (sa nu ne speriem ca nu sunt raciti) pentru a nu intra fel de fel de scame si alte alea prin nasuc. A spus ca este normal. Vezi ca iti las numarul meu de mobil pe PM pentru momente cand vei avea nevoie de sfaturi.
Si eu sunam tot o fata dupa forum care avea gemeni pentru sfaturi (pe Marush).

Referitor la trezit si noi aveam un program total dezordonat si ne termina, tot aceasta doctorita ne-a spus ca trebuie program in primul rand pentru ei si in al doilea rand pentru noi (trebuie sa mai traim si noi). Asa ca ne-a calculat in functie de kg cat trebuie sa manance si la ce ore. Asa ca noi acum mancam la 3 ore fix, iar noaptea deloc decat ceai (baiatul la 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 (aici ne-a spus ca ultima masa sa manance cand vor), fata la 6.30, 9.30, 12.30 si asa mai departe). Asa ca noaptea nu avem masa intre 12 si 6 dimineata iar daca intre mese mai chitaie, le dam ceai.

Cu aceste mese ordonate am scapat 80% si de colici . Avem acest program de cateva zile.
Iar pentru colici tot doctorita ne-a invatat sa o tinem pe burtica in brate, in pozitia asta va si ragaii.
Fetita mea deja a inceput sa fie atenta, vede si rade cand vorbim cu ea. Sunt topita dupa ea.


Cand am fost la doctor i-am si cantarit si fata are deja 3.700g iar baiatul 4.500g. Cica au luat in kg ca pentru 2 luni (iar ei au 5 saptamani). Si a mai zis ca sunt beton (de sanatosi).

Am citit pe sarite, asa ca nu am timp sa va scriu in parte.
Oricum va pup pe toate fara exceptie.





Micky fericita mamica de 2 minuni Beatrice Anamaria + David Cristian



POZE

Mergi la inceput