Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 9

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Multumim Ingeras!

super-tare dr T, uite aici:
http://www.magazin-naturist.ro/suplimente-alimentare-nutritive/bio-marin-plus,-30-capsule--175



Madalina, asta "Eficient in reducerea homocisteinei plasmatice" vroiai sa vedem?

Fetelor, am lesinat de ras cand am citit mesajul lui T, stiti ce mi-a scris? eu mi-am inceput mailul cu "sper ca ma mai tineti minte", ca de, n-am mai fost la el de 2-3 luni. Si rasp lui T:
"n-as putea sa te uit vreodata... :)) doar si pentru ca te-ai oparit pe burta"

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

deci si taratam lui tutu include B-urile.si in cantitati serioase.tratam se incepe de la confirmarea sarcinii?recomnda si ceva inainte?preventiv?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

aaaaaaaaa,multumim, ingeras..cand am fost in spital,o tipa mi-a spus ca are trombofilie.nu i-am dat importanta.nu-mi cunosteam bubele.cate intrebari as avea acu.......avea contractii in luna 5.ii faceau perfuzii.in sf.lua magne b6.mie mi se pare ca tratamlui tutu acopera tocmai asemenea probl.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

fetelor, da, tratamentul se face de la confirmarea ecografica a sarcinii, daca sunt cazuri de pierderi inainte, chiar de la obtinerea celor 2 liniute.
Prima schema se face de la inceput, apoi se continua cu ce v-am spus incepand din saptamana pe care am scris-o.
Acum, poate sa tina, sa fie ok, cum a fost la mii de fete, sau poate sa se puna organismul de-a curmezisul, cum s-a pus la mine la sarcinile urmatoare si "n-a vrut" nici cu tratament, nici fara.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ingerash vit E se ia doar 10 zile/luna din zi 1 (vit E forte) nu mai mult. Dr T la prima sarcina ti-a dat fara sa stie ca ai MTHFR vit B12 1 gr si acizi grasi, aici e raspunsul la intrebarea ta "De ce prima sarcina a decurs bine".
Cat despre faptul ca ti-a scris ca dc ai MTHFR heterozigot pt C677T ai pb doar spre sf sarcinii nu sunt de acord. MTHFR duce la lipsa folatilor care e f imp sa-i ai in organism de la inc sarcinii.... E f bine sa iei Medyn Forte de acum.
Pregnyl..... hm... dai cu tunul si nu gasesti Si dc gasesc f greu e cu transportul lui pt ca tb la rece.
Goldi mi-a priit vacanta





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

da,Ingeras, asta am vrut sa zic!
In plus e o descoperire noua, pt mine, Bio-Marine-ul asta pt ca are omega 3 fara vitam E. Exista un alt omega3 pe piata fara Vit. E? ca eu nu am gasit.
Insa, B12 are foarte mult: 1gr(probabil ca la gravidute merge ca e consumul mare dar la aspirante?
Oricum e bine sa stim de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki-adica nu este pregnyl pe piata?sa nu ziciiiiii.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

da,Ingeras, asta am vrut sa zic!
In plus e o descoperire noua, pt mine, Bio-Marine-ul asta pt ca are omega 3 fara vitam E. Exista un alt omega3 pe piata fara Vit. E? ca eu nu am gasit.
Insa, B12 are foarte mult: 1gr(probabil ca la gravidute merge ca e consumul mare dar la aspirante?
Oricum e bine sa stim de el.



Dr. T. nu mai recomanda Bio Marine, ci Omega 3 pana la nastere si dupa, daca se alapteaza c sa treaca la bb. In 2006 si mie mi-a recomandat Bio Marine iar la sarcina asta Omega 3 direct.

Iar la ce a scris Ingeras, cu riscul de a ma repeta, o sa subliniez ca cine face Pregnyl este obligatoriu sa ia aspenter tocmai pentru ca exista riscul formarii de tromboze. Sursa: Simona Avram.

Mcrissa, sarcina usoara si la termen!

Va pup pe toate si va doresc multa bafta.


Raducu (11.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

miki-adica nu este pregnyl pe piata?sa nu ziciiiiii.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


Pregnyl din cate stiu nu se mai gasste demult pe piata, decat unde se face FIV (la Giulesti de exemplu). Si eu m-am chinuit sa fac rost pentru sustinerea sarcinii.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Miki, da, nu m-am gandit, poate fi adevarat ceea ce ai spus tu...
Bubulina, asa este, acum recomanda Omega3, atunci cand eram insarcinata eu nu era pe piata inca.

Uitati la ce m-am gandit eu:

Schema de tratament pe care o sa o fac eu
Incep de dinainte sa raman insarcinatam cu:
Medyn Forte – 1 pastila / zi
Vitamina E – 1 pastila / zi zilele 1-10 ale CM

Cand raman insarcinata: Doamne ajuta!
Medyn Forte – 1 pastila / zi
Vitamina E – 1 pastila / zi
Pregnyl 5000 ui / 1 injectie la 4 zile
Aspenter 1 pastila / zi
Utrogestan 6/zi sau Arefam 3/zi
No-Spa – 2 / zi – 1 dimineata si 1 seara

Vedeti neconcordante in tratamentul meu?

Sau
Pregnyl 5000 ui / 1 injectie la 4 zile
Aspenter 1 pastila / zi
Utrogestan 6/zi sau Arefam 3/zi
No-Spa – 2 / zi – 1 dimineata si 1 seara
Magne B6 – 4 / zi – 2 dimineata si 2 seara
Acid folic 2/zi
Omega 3 – 1 capsula / zi


Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput