Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

neatza.

LMA cu sanatate sarbatoritilor de azi

azi dimi ma trezira niste tunete. acu e inorat. aleluia, ca se mai racoreste putin ca prea muream de cald. ieri am fost ca pestii pe uscat
fetelor, vreau sa-i dau fata o zi mamei la tara, mi-e cam frica...nu ca n-as avea incredere in ea, ca stiu ca are grija, nu-i prima data cand o las cu ea si nu ii da nici macar o frimitura de paine inainte sa ma intrebe, insa n-am mai lasat-o la tara singurica. am nevoie de un weekend singura numai cu cornel, sa ne mai rasfatam si noi, sa mergem la piscina..nu stiu ce sa fac, parca vad ca o sa mergem noaptea dupa ea s-o luam zic totusi ca i-ar prinde bine si ei o mini vacanta departe de mine. adica, o ducem sambata si mergem s-o luam duminica, mai de dimi sa stam si la un gratarel...sunt in dubii. acum sunt curajoasa, dar parca vad ca o sa cedez si n-o sa i-o dau...

papanicolau...hmmm...nu l-a facut. il fac cand vin de la mare. mai bine sa nu aflu nimic rau inainte sa nu-mi stric farama de concediu. da e musai.

ieri i-0am dat fetii ca felul 2 cartofiori prajiti cu branzica. a devorat un cartof intreg..nu, nu-mi sariti in cap!!! cartofii i-am taiat pai mai gros, i-am fiert, apoi i-am rumenit putin in teflon cu o picatura de ulei de masline cat sa prinda fatza...nu i-am prajit cum prajesc pt noi..oricum, au fost deliciosi. azi ii dau ciorbita de tecute si felul 2 sunculita de pui cu telemea de vaca. nu mai am chef sa gatesc...i-am facut ghiveci aseara cu vinete, dovlecei si altele..a papat cu un ciotoi din ciorbita, s-a lins pe botic. masa de fructe deja n-o mai satura, asa ca ii mai dau unt cu paine, sau branzica pe langa, iar la pranz ciorbita+felul 2..culmea e ca seara la 8 papa mancare consiostenta si la 10 mai bea 250 de lapte

cine a trecut pe lapte de vaca??? trec si eu sapt viitoare dupa ce-i fac vaccinul. suntem la ultima cutie de junior si de-aia vreau sa va intreb voi ce lapte de vaca dati? ca nu prea am inc5redere in laptarese. Milli e bun????

va pupez, mai intru daca ma mai lasa latratoarea sefa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Iulia, sigur o noapte departe de voi nu o sa fie problema - merita sa incercati!
Eu una abia cand avea Lara 2 ani, am reusit sa ma despart de ea si s-o las sa doarma "in deplasare".
Eu lapte Milli 3,5% grasime dadeam - deocamdata la Annika nu am inceput

Am gasit hot. Dana din Venus - pe plaja.ro este si harta hot. - este f. departe de plaja - cel putin raportat criteriilor mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

LA MULTI ANI! O copilarie vesela si insorita si o viata minunata plina de fericire si santate pentru sarbatoritii de azi:

Dragos, Andrei si Vladimir

Sa fiti mereu iubiti dragilor!


Salutare,

Buey nu ma mai faceti sa rosesc ca nu scriu pentru complimente. Blog nu cred ca am sa reusesc sa tin niciodata, nu de genul asta...
La carte ma gandesc de-o vreme, dar la una altfel. Insa visul vietii este o cofetarie/patiserie...muncim in acest sens...sa vedem ce iese. Desi imi palce sa gatesc orice e clar ca punctul meu forte in dulciuri sta! Mai intai ar trebui insa sa ma mobilizez sa imi depun cererea de cetatenie. Fiindca aici sunt niste credite super avantajoase pentru femeile (belgience) care vor sa intre in afaceri.

Lavinia imi pare tare rau pentru rezultatele proaste...Si sunt si eu de parere ca controalele regulate au rostul lor, trebuie sa recunosc ca a trebuit sa ajung in societatea asta ca sa imi intre bine in cap treaba.

Dolores si mie imi plac povestile...Sigur a fost o neintelegere, iti dai seama cat de suparata era Lavinia. Si eu as fi reactionat ca ea sa fiu in papucii ei...fiindca imi sta pur si simplu mintea in loc cand primesc cate o veste din asta proasta rau...e dublu proasta...si pentru ea si pentru buna ei prietena...

Mai eu sunt acu' intr-o faza in care scriu mult pe aici, fiindca tre' sa ma apuc si eu sa scriu capitolul 3 la teza si cheful e sub zero...asa ca frec menta...dar am si eu momente cand lipsesc cu zilele/saptamanile...si oricare are momente de genul asta. E forum virtual nu e un loc in care obligatoriu trebuie sa scrii cu o anumita frecventa ...or else Asa ca fiecare cand scrie e binevenit si bineprimit, nu primeste nici nemotivata nici 9 la purtare .


O zi buna tuturor si sanatate maxima!!!

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Pana vine cleo ia sa va fac sa radeti/plangeti eu.

Din ciclul "ce am mai primit pe mail", subciclul "povesti cum n-or mai fi":

Kpra coo 3 iezi

Era o data o kpra haladita ce avea ksa in Pipera. Si 3 yezi. Mari bulangii. 1 mai fraer ca altu. Doolcik de kpra le zice intr o buna zi yezilor:
-Dragii mey, eu merg la mall sa iau ceva tzoale, ca s-a lansat colectia de toamna-iarna. Incuiati usha si activati sistemul de alarma, sa nu vina loopul la voi. kand ma intorc, va kant la usha: “3 yezi bulangii, fug akum la D &G, Si va aduce mama voo okelari cu rama noua Ktarama de metal cat zabala de la cal, Si trei blooze cu sclipici, si adidasi cu "arici";
Un mobil de la Vertu , k sa tzi moara dooshmanu"
- Ati bagat la mansarda, mici fraeri cokliti ce sintetzi?
- Da, mamook. Tu doote la mall, avem noi grija! Hai, paaaaa, te poooop, kisses MadMad:X Si kpra pleaca. Loopool era insa dupe zid. Smekerul, kre era numa figuri plin cluburi, moorea de foame. Si le puse gand rau celor 3 yezi. Si-a dres vocea si a inceput sa kante la usha:

- 3 yezi bulangii, ma imbrak la D &G".
Yedool mare, bocna de fraer, a sarit sa deschida usha. Lui ii ajunsese ca cineva zicea "D&G" la usha. Restul nu mai konta. Ceilalti doi i-au zis insa:
- Frate, fratiorul meu, nu auzi k vocea de la usha e groasa??? Mama are voce doolcik.
Nervos, loopul a mers la tunning sa-si dea mai incet bashii la voce. Si s-a intors. Si a inceput din nou sa kante. Fraerul mare iar a sarit ff horatat sa deschida usha. Probabil de pliktysealaaaaa. Ceilati doi, si-au dat seama orikat de fraeri ar fi fost, k ala mare traieste in loomea lui. Si s-au askuns. Unul in semineu, celalat sub patul kprei, batut in kristale swarovsky.. Alamare a deskis usha, loopool nu a stat pe ganduri si l-a mankt. Apoi s-a pus pe pat. Sa-si faca digestia. Dar de la un flok de blana ce i-a intrat in nas, l-a luat stranutul.

Yedool mijlociu, askuns sub pat, i-a zis:
- Hey, buah, snoof snoof, ai grije d tne!
Loopool l-a extras binishor de sub divan si l-a mankt shi pe el. Apoi le-a looat kptatzanile si le-a pus in geam. Sa o fraereasca pe kpra. Shi a plekt. Vine kpra de la mall. Incepe sa knte, ala mic ii deschide si-i zice ce s-a intamplat. Kpra se enerveaza maxim, ii cad dekt kateva lakrimi si spune:
- Ii iau glanda la bulangiu!
Il soona pe mobil si-i spune:
- Loopoole, sti k te ioob3sk ff mooooolt, hai sa bem ceva, vreau sa traiesk klipa cu tine! Mercic!

Loopool vroia de moolt sa o fak pe kpra, ashea ca nu a mai stat pe gandoori. Si a fugit la vila ei din Pipera. Kpra i-a deskis usha, l-a invitat sa stea pe canapeaua cu swarovsky si a dat drumul l-a super skoola audio din living. Loopool a inceput sa askoolte, apoi sa urle, sa-i dea sangele pe nas si a murit in kinuri. De ce? Capra, dragii mosului, ii pusese un cd cu versiunea originala a povestii lui Ion Creanga. Care suna cam asa:Ticalosul si mangositul! Ei lasa; ca l-oiu invata eu minte. Inca se ranjea la mine catodata si-mi facea cu maseaua. Apoi doar eu nu-s de-acelea de care crede el. N-am sarit peste garduri niciodata. Ei taci, cumatre, ca te-oiu dobzala eu! Cu mine ti-ai pus boii in plug? Apoi tine minte, ca ai sa-i scoti fara coarne!;
Mult peste puterea de concentrare a hapsanului lup. Creierul lui nu a facut fata avalansei ce se revarsa neindurator din boxe. Si a crapat. Da, stimabililor. Asa sunau povestile odata ca niciodata. Cam cum e fragmentul ce l-a ucis pe lup. Iar pentru viitor au nesansa de a fi scrise cam ca inceputul povestii mele. Asta in cazul in care povestile mai au un viitor.


Sa va fie de bine...

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

iulia Noi n-am fost niciodata pe alt lapte...decat lapte de mama si apoi de vaca. De cand a primit primul lapte cu cereale a fost de vaca. Luni am fost intrebati la cresa daca are voie da bea lapte de vaca (ne-ma ras in sinea noastra) fiindca acum ca toti in grupa au peste un an li se va introduce si "paharul de lapte zilnic". Deci la noi tot poporul a trecut pe lapte de vaca.

Acu' de ras e ca pen'ca ceilalti copii inc atrebui sa se obisnuiasca le-au oferit in prima zi doat 25 ml...ceilalti au lins p-acolo ceva, a mea a ras...si defapt au trebuits a ii dea doua pahare de lapte a cate 100 ml bucata. I-am intrebat daca isi imaginau cumva ca o sa faca economie la lapte cu a mea .

Recomandat peste un an e laptele integral (nedegresat). Daca a sfi in Romania as lua lapte de la tzara (daca as avea pe cineva de incredere) sau produs la fabrica de lapte cea mai apropiata. Exemplu: in Cluj as lua de Napolact, in BM as lua de Maralact (daca mai exista).

Esme

PS. daca v-ati plictisit de mine spune-ti...nu de alta da' ca sa va mai descarcati...ca pana nu vine cheful de scris dincolo...tot pe voi cade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

esme, ma terminasi cu povestioara ta spusa pitzipongareste i-am citit-o cu intonatie fetii ca pe poveste si o lua somnul cat despre lapte, as avea de la cine sa-i iau de tara insa nu stiu cum si cat de curat il mulge de la vacuta, asa ca prefer sa cumpar. nu-mi aduc aminte sa vi vazut lapte de la napolact..iaurt, da, ca de-ala ii dau, dar napolact, nu...sa casc mai bine okii(cum zice in povestea ta) si da, sunt de acord cu blogul, sa te apuci de el, sa mai furam si noi cate ceva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

esme, imi tasneste sangele pe urechi de la povestea aia !!! super, ma mir ca am reusit sa citesc cap-coada, ca eu mor cand vad limba romana facuta bucati-bucatele

LA MULTI ANI celor 3 Andrei!!!!!
doloress, cred ca avem aceeasi bunica, zau, exact asa-mi spunea si ea. dar exact!!! ma duc s-o vad in weekend, ca mi-e dor
lavinia, multa sanatate! multa-multa!!!!

georgiana, de gogoasa balerina teodora maria din 15 mai 2008
Ia te uita ce mare sunt
Povestea gogoasei balerine
Avem viata in sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

In primul rand, sa urez si eu sarbatoritilor de astazi! DRAGOS ANDREI -, ANDREI CATALIN , VLADIMIR ANDREI Sa cresteti mari si cuminti!

Esme
Iulia pentru ca ai citit-o cu intonatie si Mufi a adormit!!
Hihi
Nu stiu ce sa zic de Milli. Am primit zilele trecute un mail cum ca e in intregime facut din prafuri...nu stiu daca asa e...si nici in care sa am incredere.d-ala de tara as vrea si eu de s-ar putea. Pana una alta raman inca un an pe junior. E imbunatatit si-l papa bine!
[Adriana Mamaia e mai frumoasa ca Venusul! Mai ales daca nu le aveti cu plimbatul. Venusul e ca un cartier linistit unde te plimbi. si noi stam cu aerul conditionat deja.
Inais eu o sa incep sa ies pe la 9 din casa de acum inainte. Si-l dau bine cu crema peste tot!
Alysh ce mai faci??

Nu i-a placut ciorbita de manzat cu perisoare.. oricum, mai incerc cand s-o scula. poate era obosit. A mancat tot mancare de bb, nu pot inca renunta la ea...
MA duc sa citesc cat doarme.


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata din nou!

Trebuie sa mentionez mai intai multam Firefoxu! (ca desi am inchis fereastra ca mi-a blocat Robert totul) am reusit sa regasesc mesajul asta lung pe care il incepusem dimineata!

Am vizionat multe poze cu niste copilasi (mari de acum si) superbi: [red]Mufi, Eli, Mara in vacanta, puii de Gabita, Iasminuta-gargaritza si o Spanie de Alysh

Multumesc si pentru urarile de ieri:Doloress, , Stefany si Laurica (aha! deci de asta-mi esti, intri de pe cont de Sis... si asa mi-e greu sa va deosebesc in poze Daca am uitat pe cineva...

Doloress nu vreau sa mai aud lucruri de-alea, ca nu scri ca etc., pai noi (eu si Robert am apreciat foarte are urarile scrise de tine - in definitiv i-ai urat cam tot ce are nevoie, nu? Si apreciez intotdeana mesajele tale, da?

Lavi sanatate multa, sper sa iasa mai bine urmatorul test!
Si DA, nu mai amanati papa- nicolaul fetelor! !!

Nu mai stiu ce voiam sa spun, Cleo am vazut pozele, inca mai am de vazut, le savurez,dar vreu sa te mai intreb asa:
- cam cate grade avea apa (ca am vazut ca a intra si Mara)
- cum s-a comportat Mara asa, cu avionul, cu dormitul etc.... ai scris si am sarit? las si ce-a bagat Robert adicatelea -> Canam vzupvti di vant

Si de acilica poze cu motul si cu sarbatoritul

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Deci, AC de mult ca e cald de murim. Nu direct insa, e in bucatarie, las usa de la dormitor deschisa. Mai dau drumul si in sufragerie cand nu suntem aici.

Voi tineti copii si in camera unde merge AC?

Ai vostri cum mai adorm seara? Eu tb sa stau cu el pana adoarme, cateodata dureaza si o ora. Mai nou incerc sa il las la el in pat pana cand adoarme. Evident urlaaaa plange si toate cele. Acu am luat-o cu 5 minute urlete, ma duc la el, 10 min urlete si ma duc la el. Insa daca adoarme asa, se tot trezeste si plange in somn. La 5 jumate e chirias ferm la noi in pat ca se scoala in picioare si cerseste.


Mergi la inceput