Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (216)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristacoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui stancutza

Dragele,



astazi am fost sa-i luam Sofiei aparatele auditive de la cabinet. Le-a si tinut in urechi vreo jumatate de ora, era foarte mirata ca auzea si ea ceva ... eu eram terminata de emotie ca ne auzea pentru prima oara vocile, va dati seama! A reactionat destul de bine la ele, mai incerca sa le scoata din urechi din cand in cand, dar ii aratam "nu-nu" - semn pe care il stie bine - si renunta.



Sper sa se acomodeze repede cu ele si sa progreseze cu vorbitul. Oricum totul trebuie facut treptat, cu multa rabdare si tact si...din mers, adica vazand si facand.


Am aflat si o info noua, adica - exista copii cu pierdere mare de auz ca Sofia, care recupereaza foarte bine vorbirea doar cu aparate. Deci ne putem astepta la orice.

Dr a batut din palme mai tare si Sofiei nu i-a placut - s-a speriat si a plans si s-a agatat ca o maimutica de mine. Dar ii placea sa ii vorbesc eu cand era asa lipita de mine.

Parca as avea din nou un nou-nascut, o luam treptat ca si cu un bebe mic...



Va pup



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei


Diana, ma bucur tare mult ca a acceptat Sofia protezele. In curand nici nu le va mai baga in seama.
Pai mami, normal ca-mi place vocea ta, calda si linistitoare.....acum sa te apuci de cantat... fetele.

Cristina, mami de Antonia Izabela (29.01.2008)- 1 + An.

luna a8a
luna a7a
lunaa6a


Vedetele mele
Luna a 5a-Ghidusha
La Mare
Luna a 4a
Luna a 3a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Gata, am culcat copiii.

Multumesc pt raspunsurile voastre: LalaD, Laura, Alina de Ct ( ah, ce printesa minunata ai), Alina din Buc, Roxi, Cristina, Ana-Maria, m-au ajutat si relaxat in acelasi timp. Cred insa ca vara asta nu ii voi da capsuni…mai astept 1 an…fac un compromis intre 1 si 3 ani...mai vad eu. Noi suntem amandoi alergici si stiti cum e putin ereditar, putin mediu, alimentatie...decat sa-mi aud reprosuri mai tarziu Edit: am uitat sa va spun ca pana la 4-5 luni a avut o eruptie care putea fi o dermatita atopica.

Laura, musai o aduc pe Iulia, sper sa o conving pe mama sa vina cu mine, ma lupt cu asta. Sper din suflet sa nu ploua sambata. Mie ora 11 imi convine cel mai bine. Intrarea la Arcul de Triumf…oare unde pot sa parchez masina…stiu ca in Buc asta e o MARE problema. Daca mai intarzii pe cine sa sun sa stiu de unde va recuperez? Imi poate da acel cineva un PM cu nr. de tel.?

Cristina mi-am umblat eu la pag pers si nu am realizat ca am sters localitatea…deci nu ai nici o vina. M-as bucura sa ne vedem. Eu stau in zona MBravu si abia astept sa vad Voltaj…nici baietii de la D 5 nu-s de lepadat…ce-mi mai place de solist. Si noi avem in gradina productie propie de capsuni si a inceput sa parguiasca…dar cam slaba anul asta, se infrupta melcii. Mi-a adus sotul o broasca raioasa sa le vina de hac, dar s-a speriat mama de ea si a casapit-o intr-o dimineata, saracuta.

Nicole, sigur ca abia astept sa te cunosc…deja ne-am strans 4…altcineva?

Stancutza, ce minunat! Cred ca esti usurata…sper sa se recupereze auzul fara implant. Imi dau si eu cu presupusul…daca nu v-ati dat seama pana acum, inseamna ca e un copil fff istet si asta o va ajuta sa recupereze repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

stancuta, sofia si tati ,va imbratisam tare tare. Astea sunt niste vesti grozave eu m-am emotionat numai cand am citit ,imi pot doar imagina cum v-ati simtit voi.Abia astept sa va vedem vara asta, sa ii sopteasca matei ceva vorbe duioase sofiei...

MATEI

POZE
PITICUL URIAS
BBEAUTIFUL

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">PARTICIPAM LA CONCURS - ERE1 - MATEI SI RATUSCA URIASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui stancutza

Dragele,



astazi am fost sa-i luam Sofiei aparatele auditive de la cabinet. Le-a si tinut in urechi vreo jumatate de ora, era foarte mirata ca auzea si ea ceva ... eu eram terminata de emotie ca ne auzea pentru prima oara vocile, va dati seama! A reactionat destul de bine la ele, mai incerca sa le scoata din urechi din cand in cand, dar ii aratam "nu-nu" - semn pe care il stie bine - si renunta.



Sper sa se acomodeze repede cu ele si sa progreseze cu vorbitul. Oricum totul trebuie facut treptat, cu multa rabdare si tact si...din mers, adica vazand si facand.


Am aflat si o info noua, adica - exista copii cu pierdere mare de auz ca Sofia, care recupereaza foarte bine vorbirea doar cu aparate. Deci ne putem astepta la orice.

Dr a batut din palme mai tare si Sofiei nu i-a placut - s-a speriat si a plans si s-a agatat ca o maimutica de mine. Dar ii placea sa ii vorbesc eu cand era asa lipita de mine.

Parca as avea din nou un nou-nascut, o luam treptat ca si cu un bebe mic...



Va pup



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei


Slava Domnului! Felicitari pentru aparate si mult mult succes in folosirea lor cat mai productiva! Va pup si ma bucur mult pentru voi si pt Sofiutza care descopera lumea sunetelor.

************************************************************************
Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei
Albumul nostru: mama, tata si copilul
Aventurile lui David
Mutzupusha
************************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Citat:
citat din mesajul lui stancutza

Dragele,



astazi am fost sa-i luam Sofiei aparatele auditive de la cabinet. Le-a si tinut in urechi vreo jumatate de ora, era foarte mirata ca auzea si ea ceva ... eu eram terminata de emotie ca ne auzea pentru prima oara vocile, va dati seama! A reactionat destul de bine la ele, mai incerca sa le scoata din urechi din cand in cand, dar ii aratam "nu-nu" - semn pe care il stie bine - si renunta.



Sper sa se acomodeze repede cu ele si sa progreseze cu vorbitul. Oricum totul trebuie facut treptat, cu multa rabdare si tact si...din mers, adica vazand si facand.


Am aflat si o info noua, adica - exista copii cu pierdere mare de auz ca Sofia, care recupereaza foarte bine vorbirea doar cu aparate. Deci ne putem astepta la orice.

Dr a batut din palme mai tare si Sofiei nu i-a placut - s-a speriat si a plans si s-a agatat ca o maimutica de mine. Dar ii placea sa ii vorbesc eu cand era asa lipita de mine.

Parca as avea din nou un nou-nascut, o luam treptat ca si cu un bebe mic...



Va pup



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei


Doamne , Diana ...ce veste minunata ne dai ! Mie mi-au dat lacrimile , imi inchipui ce emotie trebuie sa fi fost in sufletul tau ! Ma rog la Doamne-Doamne ca Sofia sa accepte protezele , sa se obisnuiasca repede cu ele si sa se refaca doar cu ele , sa nu mai fie nevoie de operatie !
Pup fetele frumoase

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Salutare zuzele !

...zic acum , ca la postul precedent m-a emotionat mult vestea Stancutei si am uitat sa zic

Astazi ploua la Campulung , asa ca stau in casa asteptand sa se trezeaca Sara si mai citeasc si eu cate ceva pe forum. Aveam planuri sa fac plaja , dar vremea nu a tinut cu mine.
Sa vedem cum ma descurc cu Sara dupa-amiaza , ca nu voi putea s-o scot afara si cred ca-mi va face circ in casa. De cand suntem aici , aproape toata ziua si-o petrece in aer liber , in livada sau in plimbari prin apropiere. In casa intram doar pentru somnicul de pranz si seara , pe la 9 cand se raceste afara. Sara este incantata ...mai ales ca are ca parteneri de joaca o gramada de copii de prin vecini. Se simte minunat cu 3 fetite mai mari , de 8-10 ani. Vin zilnic pe la ea si este tot o chiraiala de ele, rade Sara mai-mai sa lesine...le las singure sa se joace in voie si-mi vad de treaba si mai vin din cand in cand sa le controlez.
Incerc acum sa uploadez niste poze ...revin un pic mai tarziu.

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna, fetelor!
Rox Nati LauraD
Stancutza mi-au dat lacrimile de emotie! Doamne ajuta sa recupereze bine si cat de repede micuta Sofiuca Cred ca a fost extraordinar momentul in care stiai ca te aude si ca-i place sa-i vorbesti Sa va ajute Dumnezeu!
LalaD tu parca ziceai de snitele facute la cuptor, nu? Cum le faci?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),
Filmulete
Craciun 2008
10 Ian 2009 - Mi-au luat motul
Thea la 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Un singur lucru ma face sa-mi para rau ca nu sunt acum in Bucuresti...faptul ca nu ma pot vedea cu voi sambata

Cris Uk , sper sa nu se confirme diagnosticul soacrei tale si sotul tau sa inceapa sa se simta mai bine

Laurici D , pupam pe Eleni cea catzaratoare si amatoare de cafea fierbinte . Potzi sa-i dai pe arsura cu Dermazin , reface bine tesuturile afectate.

Alina Kallos ...mai pune-ne poze cu scumpica mica ! Cat despre faptul ca te-a facut de ras in parc ca nu voia sa dea jucaria ...relax...la noi asta se intampla zilnic! Nu prea ai cum sa-i faci sa inteleaga la vasta asta ca nu e bine ce fac...poti doar sa le distragi atentia cu altceva. Eu am inceput sa aplic metoda asta si vad ca functioneaza...de ex. , azi se incapatana sa ia pietre de pe jos si sa le arunce spre mine. In loc sa o cert sau sa-i zic ca nu e voie , am trimis-o sa faca "draga" la o floare si s-a executat cat ai zice peste.

S-a trezit zgatia ! revin mai pe seara...pupici

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Laurici de Piatra ...nu ne povestesti cum a fost cu Thea la control...parca am citit ca ati fost la Dumbrava , asa-i ? Am fost si eu cu Sara cand era suspecta de DSA si mi s-a parut un medic foarte meticulos ...a examinat-o timp de 30 min. inainte sa traga concluziile.

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana
[
LalaD tu parca ziceai de snitele facute la cuptor, nu? Cum le faci?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),
Filmulete
Craciun 2008[/green]
10 Ian 2009 - Mi-au luat motul
Thea la 1 anisor



Snitel de legume (3 portii x 110 g)



Cartofi 150 g, dovlecei 100 g, morcov 100 g, fain#259; 10 g, ou 1 buc, branza de vaci 15 g, sare 2 g, pesmet 5 g.




Legumele spalate si curatate, se fierb, apoi se toaca marunt. Separat se amesteca faina cu oul, branza de vaci, sarea si zaharul. La aceasta compozitie se adauga legumele fierte si tocate, se amesteca totul bine. Se fac chiftelute rotunde, se dau prin putina faina, se turtesc in form#259; de snitel pe un fund presarat cu pesmet si se pun pe hartie de copt, intr-o tava la cuptor pana se rumenesc.


Identic se face si cu cele din carne : se taie subtire carnea de pui/curcan se da prin faina, ou , pesmet ( in ordinea asta) si se pun pe hartie de copt la cuptor

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze




Mergi la inceput