Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (05)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Lysbeth, Luana a stat tot timpul asa, cu capsorul mai ridicat, si in ultimul timp aproape deloc nu mai regurgiteaza.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ayla21-mai exista si alta metoda de scos amareala din vinete. Le toci cum vreai tu si le presari cu sare. Le lasi 10 minute si apoi storci toata zeama pe care si-au lasat-o si le clatesti cu apa rece.Apoi se gatesc normal.
Kea-Eu am patit asa cu Alex si ne-a tinut regurgitarea pana la vreo 5 luni. I-am pus perna inclinata sub saltea si aveam un medicam/ crema cu miros de capsuni ce-mi puneam pe sani inainte de supt. Era un pansament pt esofag si cica diminua si reugit.. Ca diminua, n-am obs, dar a plans mult mai putin dupa ce l-am folosit, asa ca am cl ca a functionat la parte cu arsurile si ca asat era motivul plansului. Daca vrei, pot sa caut in carnetul lui de sanatate cum se numeste si il intrebi pe pediatrul vostru, daca exista si la voi sau daca are ceva similar sa va recomande


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rnico spune:

ceau!

am revenit!
e greu cu 2 bbii!

sa ne treceti si pe noi in listuta va rugam!
tudor s-a nascut in 23 aprilie, la 40sapatamani, la ora 19, prin cezariana ,apgar 9

mami de alesia (23oct2007) si tudor(23apr2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Mi-am cumparat Cavit. Am inteles ca e bun cand alaptezi. dar sunt foarte nedumerita. Pe prospect scrie: a se consuma 1 tableta de 2 ori pe zi. Ce se intelege prin asta: o tableta o impart in 2 sau mananc 2 tablete de 2 ori pe zi?

Olga, mamica lui David iepurasul

Doua pe zi, una dimineata, una seara. Dar sunt oribile la gust. Claudiu ia Cavit Junior, si le haleste de plecare, eu am incercat odata si am scuipat-o din gura in wc.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Mie imi place Eu daca nu mananc nimic dulce, asta e singurul meu desert. Super daca sunt 2 pe zi

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

19 Februarie - 20 Martie
Copii Pesti sunt, cum ar putea fi altfel, semne de apa, sub patronajul lui Jupiter.
Sunt dulci, blanzi, lipiciosi si vulnerabili.
Uneori par mult mai fragili decat sunt in realitate, iar parintii trebuie sa nu uite ca micii Pesti, nu sunt bibelouri.
Au nevoie de protectie, multa dragoste si imbratisari, dar si libertatea de a explora.
Sunt foarte sensibili la toane si schimbari de dispozitie, dar si la asteptarile celorlalti.
Sunt foarte intuitivi si creativi.
Nastere – 6 luni
Vulnerabil.
Bland si avid de mangaiere.
Fermecator si visator.
Adaptabil.
Se bucura de compania celorlalti, dar periodic se va retrage in lumea lui de vis.
Are nevoie sa ramana singur cu gandurile sale.
Sensibil, va reactiona la toanele si emotiile celor din jurul lui, deci evitati disensiunile sau starile apasatoare.
Se sperie si tresare usor si trebuie sa-l tineti in brate cu grija.
Ii place muzica si sa fie leganat.
Are nevoie de atentie si de foarte multa afectiune, atat verbala cat si fizica : sa fie imbratisat, mangaiat.
Nu-i place sa fie ignorat sau uitat, sau sa nu se simta in siguranta.
Nu-l aruncati in aer, se va speria.

21 Martie - 19 Aprilie
Copilul Berbec este orientat spre actiune. Este plin de energie.
Cei nascuti in aceasta zodie, au dificultati in pastrarea calmului si vor totul imediat.
Cerintele unui copil nascut in acest semn zodiacal trebuie satisfacute cat mai repede posibil. Daca nu-i sunt indeplinite, va incepe sa tipe, aducandu-va la cunostiinta ca nu reactionati asa cum vrea el.
Nastere – 6 luni
Este un copil foarte galagios, si revendicator in acelasi timp prietenos cu cei din jur. Pentru acest tip de copil a fost creat Doodoo, care, chiar va poate aduce linistea!
Este foarte alert, zambitor si fericit.
Doarme in reprise si se trezeste la cel mai mic zgomot.
Devine nervos foarte repede, dar tot la fel de repede poate fi calmat.
Este un copil caruia ii plac jocurile interactive, iubeste sa fie in centrul atentiei si va va recompensa cu un zambet, ce va lumina camera.
Are nevoie de timp in compania parintilor.
Nu-i place sa aibe un program stabilit, nu-i place sa fie culcat fortat, nu-i place sa fie lasat singur.
Atentie : el este seful!

20 Aprilie - 20 Mai Copilul Taur
Cei nascuti sub aceasta zodie sunt loiali, determinati, senzuali, iubesc sa manance si sa doarma, le place sa fie imbratisati.
In general sunt niste copilasi foarte frumosi si dragalasi, ce vor sa stea in prezenta celor pe care ii iubesc.
Desi sunt foarte blanzi si intelegatori, ei pot fi cateodata foarte incapatanati.
Apreciaza toate lucrurile oferite de viata.
Nastere – 6 luni
Iubesc sa fie imbratisati, sunt copii ce mananca foarte bine si prefera sa fie tinuti in brate in acest timp.
Ii place sa asculte muzica, are capacitatea de a linisti alti copii aflati in jurul lui.
Este un copil caruia nu ii plac schimbarile, dar poate fi foarte repede calmat.
Iubeste fibrele naturale : bumbacul, lana iar mai tarziu pielea naturala.
Nu suporta sa nu fie hranit la timp, si nu-i place sa fie ignorat.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Gata ne-am trezit si noi. Eu de obicei ma scol la 12 din pat.

Raalu nu i-a trecut nici acum, desi i-am pus si antibiotic. Cred ca e infundat canalul lacrimal.
Olga, mamica lui David iepurasul


Si Monica are la un ochisor. A avut si Vladut. Lui Vladut i-am pus o gramada de picaturi si i-a trecut la 5 luni. Nici nu am curaj sa ii pun ceva Monicai.

Voua ce picaturi v-a recomandat doctorul?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Eu i-am pus un antobiotic, dar am uitat cum se numeste Era ceva cu S...dar oricum nu si-au facut efectul. Noua ne-a recomandat pediatrul sa mergem la dr Burloi. Cica e un oftalmolog si pediatru f bun. Am vrut sa fac programare si mi-a zis sa vin pe 22 iunie i-am zis ca sunt ca bebe mic si a zis sa vin oricand si poate incearca sa ma bage cumva la el. Eu sper sa reusim sa scapam si de asta. va dorim si voua sanatate multa

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Intr-adevar, Aris, ce vremuri...Fetelor, hop si eu c-o alta-ntrebare: am citit aici de crema antitzintzari de la Chicco, am achizitionat-o, insa n-am indraznit s-o folosesc pe bebelina. Eu vreau s-o dau in primul rand pe fata si pe brate, ca atat are descoperit in timpul noptii. A mai folosit-o cineva pe fata bebelusilor?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Fetele, va rog, spuneti-mi si mie de ce poate sa planga un copil de 8 saptamani, ca pe mine nu ma mai duce capul. Nu ii e foame, nu il doare burta ca nu se strange ca de obicei, nu ii e frig si nici cald, in casa e ca intotdeauna si el e imbracat ca si pana acum, scutecul e curat. Nu sta jos,cum il pun regurgiteaza si plange, il tin de dimineata in brate si el plange si plange, mi-a dormit doar doua reprize de vreo jumatate de ora si nu stiu care-i baiul. Si nu-i bai ca-l tin in barte, dar n-am voie sa stau jos si nici pe loc, trebuie sa merg continuu

Keutu cheliutu 7 saptamani si 4,7 kg


La fel face si Victor. M-a capiat. O sa ajung sa dorm in picioare. Si in curand ma pot angaja la zoo pe post de maimutza, caci nu mai apuc sa ma jumulesc (traducere: epilat) si nici sa ma pensez sau sa imi fac manichiura sau pedichiura. Ce sa mai zic de dus la coafor!
Ma simt ca o tzaranca.

Cum il pun in pat regurgiteaza...apoi incepe sa sughite si...realizeaza ca patul are ghimpi si vrea in brate. Dar si aici mami e plina de scaieti, caci urla oricum.

De exemplu acu ii pica ochii in gura de oboseala, e plin de lapte ca a mancat ca un spart, a si regurcitat...si maraie in patul lui. Dar nu mai am puterea sa ii mai fac nimic. Daca vrea sa doarma nu are decat s ao faca, io sunt obosita.

Sa aiba taica-su grija de el!

Normal ca vorbesc tampenii, ca dupa ce va scriu cateva randuri fug la el, dar ma dau si eu mare cu voi, ca il iubesc enorm.




Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Ayla, chiar l-ai descris pe Victor cand ai vorbit de copilul Berbec.

El este sefu in mod clar!

Va pup.

Noapte buna!


Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul mancacios)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Off, si eu ma chinui cu regurcitarea. Azi de dimineata m-am chiar speriat ca micuta mea tot ce papa dadea afara. Sau cel putin asa mi se parea mie... Dar am fost azi la medic si mi-a zis ca se mai intampla. Mai mult, a luat fix 1 kg de la nastere si 2,5 cm in inaltime. Am inteles ca suntem "normale"

Fetelor, uitati ce am primit ca informatie: www/punct/mother-care/punct/ro, Am scris siteul asa ca sa il puteti gasi aici. Mi se pare ca sunt produse super faine. Mai mult, am gasit si slingul meu si altele super faine . Poate va e util.

Mami de Briseis, 16.04.2009

gia

Mergi la inceput