Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (05)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Fetele, va rog, spuneti-mi si mie de ce poate sa planga un copil de 8 saptamani, ca pe mine nu ma mai duce capul. Nu ii e foame, nu il doare burta ca nu se strange ca de obicei, nu ii e frig si nici cald, in casa e ca intotdeauna si el e imbracat ca si pana acum, scutecul e curat. Nu sta jos,cum il pun regurgiteaza si plange, il tin de dimineata in brate si el plange si plange, mi-a dormit doar doua reprize de vreo jumatate de ora si nu stiu care-i baiul. Si nu-i bai ca-l tin in barte, dar n-am voie sa stau jos si nici pe loc, trebuie sa merg continuu

7 saptamani si 4,7 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

kea - s poate a planga de somn. si al meu mai face asa in special in zilele in care este suprastimulat de catre noi(cu jucarii si vorbarie)sau de divershi prieteni,musafiri,sau obosit dupa multe drumuri cu mashina sau caruciorul. incearca uscatorul de par. la noi functioneaza cand e prea obosit sa doarma profund. il dai pe aer rece si putere maxima si in sprijini undeva langa carucior sau pat. nu il opresti decat dupa vreo ora cand a adormit bushtean.

ana-maria-oare la ce episod a ajuns gray????he he ce vemuri


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Aris26,

am citit mai sus ca bb tau e putin racit cu nasul infundat. Pentru mucisori, eu folosesc cu mare success Vibrocil, dupa ce, in ani, am incercat restul de variante. Sigur, fara exagerare, ca sa nu se ajunga la dependenta, insa la copiii mei Vigantol le inmoaie ff bine si rapid mucisorii si apoi extrasi sau suflati, depinde de varsta lui bb, dorm linistiti.

Fetelor, Chatonel, Oliska, Ayla, Aris

multam mult de gandurile voastre legate de mine, bb3 si tatal lui. Sigur ca exista argumente pro si contra, de luni de zile le-am tot rulat in minte. Pe de o parte, din punctul de vedere al copilului, ar trebui sa vorbesc cu tatal lui. Pe de alta parte, eu l-am inteles f bine pe el si motivele lui pentru "avortul psihic", cum foarte bine a scris Aris. Acest om nu m-a mintit cu nimic, am avut o relatie f frumoasa, am fost fff fericita cu el, de altfel e singurul om cu care am cunoscut SIMULTAN si iubirea sufleteasca, si fericirea, si compatibilitatea, si armonia etc. In plus, cand el m-a rugat sa renunt la sarcina a facut-o din 2 motive: intr-un fel dorea sa se desparta de mine, fiind cu 10 ani mai mare decat el, lucru neacceptat de mentalitatea si mediul lui, :((, iar pe de alta parte pentru ca este ff familist si STIA ca nu si-ar accepta lui insusi sa aiba un copil crescut de altcineva, si, prin urmare, ar ramane langa noi 2. Dar acest aspect, calitatea lui de familist, mi se pare o fortare de mana, in momentul asta simt ca daca ii spun de bb, eu cumva ma bazez, in background, pe sufletul lui familist, si ma astept sa fie, macar partial, cu noi. Ori eu nu as dori asa sa se intample lucrurile. Ma gandesc ca peste ceva timp, o sa ii dau un fel de ping, sa vad in ce ape se scalda, daca este fericit cu altcineva sau nu, si abia dupa, in functie de statusul lui, sa ma decid ce fac. V-am spus ca l-am iubit si inca este fff mult in sufletul meu, si de asta nu as vrea nici sa ii complic viata, trantindu-i ceva ce nu si-a dorit. Pe de alta parte, in septembrie, dupa 3 zile de discutii pro si contra, dar discutii f calde si sincere, si f din adancul sufletului, el mi-a spus ca abia de acum simte ca se maturizeaza, dar ca inca nu poate accepta ideea unui copil cu a carui mama nu se poate casatori, si ca ma ROAGA sa renunt la sarcina, DAR STIE ca ultima decizia este de fapt la mine, si ca eu sunt libera pentru a alege oricare varianta. Nu m-a privit ca pe un dusman, ca pe o tipa ce vreau mortis sa il leg de mine printr-un copil, a inteles si el motivele mele, si, in final, m-a lasat pe mine sa decid. A 4 zi, cand as fi putut sa fac intrerupere, eu i-am trimis sms cu textul: "m-am gandit, am tinut cont de rugamintea ta, si ti-am oferit libertatea catre o viata fara mine, sper sa intalnesti iubirea si fericrea, cu drag anca, pa." A avut ceva dubii, m-a sunat sa m-a intrebat daca "eu CHIAR am fost la medic sau nu". Asta a fost momentul cand el mi-a oferit sansa sa ii spun adevarul, dar eu am avut atat de mult in minte rugamintea lui si posibila suparare dc as pastra sarcina, incat i-am raspuns: "daca ti-am scris ca am fost la medic, atunci asa este, am fost". Practic, nu am mintit prea mult, pt ca eu am fost in acea zi la medic, dar nu la avort, ci la cel de familie sa ma inscriu la gravi... Stiu ca am de ales intre copil si libertatea sufleteasca a tatalui, in plus stiu ca daca peste timp ar afla cumva de copil TOT suparat pe mine ar fi ca i-am furat acest timp, el nu ar fugi de rolul de tata, pus in fata faptului implinit [asta mi-a zis-o de N ori in acele 3 zile], mai mult, ar exista si posibilitatea sa indrageasca pe bb, fiind baiat si semanand leit leit cu el... O sa vad ce decid dupa "ping", dar pana atunci tre sa revin la "manechina frumoasa" :). Am ramas doar cu 4 kg, le dau eu jos, si apoi, om vedea si cu iubirea ce facem...

Despre fostul meu sot, da, si eu am apreciat f mult gestul lui, facut din proprie initiativa, nici prin gand nu imi trecuse sa ii cer asa ceva, dar dupa ce ne-am despartit, el a evoluat mult in bine, asa sunt unii oameni, abia dupa ce pierd, inteleg mai profund lucrurile...

Va pup mult, acum iesim la plimbare, asta imi place cel mai mult din primele luni ale unui bb acasa:).

Va multumesc si ca ne-ati adaugat in listuta de la acest subiect, daca puteti si nu s-a inchis subiectul cu mamici de martie-aprilie, mi-as dori sa ne treceti si la lista de acolo, nu prea imi place INCA sa figurez la gravi in asteptare... doar daca se mai poate.

Pup.

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ANCA ma bag si eu ca musca-n lapte, si asta fiindca am cumva perspectiva inversa. Candva sotul meu a fost pus in aceeasi situatie, doar ca pana la urma "fosta" a acceptat avortul. Si, sincer, pt mine a fost mai bine asa. E un gand egoist, dar sunt bucuroasa ca sotul nu trebuie sa se imparta intre o fosta familie si una actuala. Pe de alta parte, si eu cred ca ar trebui sa afle de la tine - candva s-ar putea sa afle de la altcineva si sa regrete nu nasterea copilului, ci timpul pierdut departe de el. E sansa lui sa isi dea seama ce e mai important - prejudecata varstei (greu de depasit, din experienta - sotul e cu 20 de ani mai mare) sau sentimentele pt tine si pt pui.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CASA LU' BEBE
CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21
Am si eu o intrebare: vinetele le curat sau le las cu coaja? Desi la cat de harnicute sunteti, pana imi dati raspuns, si mancam ghiveciul

Pupi

_


Pt a nu fi amare vinetele se oparesc (cu coaja cu tot)
poze
Maine sau mai tarziu detalii



Blogul lui Bogdan-Andrei
Varsta lui Donu' Bodo
Varsta Isabella-Elena
goblenuri-relatii pe blogul Donului
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!


Gabi mersi. Le-a, cojit si le-am taiat cubulete.
Mmm, a iesit super, daca vreti pun poze. dar cenzurate pt Simina.
Am primit si ciresele culese ieri. A fost Alex pe la tusha si ne-a trimis o ladita. Asa ca va invit la mine.

Isabela felicitari cu ocazia botezului!

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
eu n sunt de aceeashi parere. acest barbat te-a rugat sa nu aduci acest copil pe lume,nu l-a dorit.a vrut sa isi traiasca linistit viata fara sa stie ca are pe lume un suflet pt care este responsabil. eu zic ca trebuie sa respectam si dorinta barbatilor. o femeie daca ramane gravida si considera ca nu e momentul sau partenurul potrivit are la indemana avortul. e adevarat ca multe dintre ele daca ar vedea copilul nascut s-ar razgandii dar oare e ok sa manipulezi pe cineva asa?barbatul acesta din punctului lui de vedere a facut "avort psihic",a lua o decizie si o sa traiasca cu ea toata viata. poate ar fi mai intelept sa mai lashi un pic timpul sa treaca,sa vezi cum se aseaza lucrurile.mai ai destul timp la dispozitie astfel incat sa iei o decizie la rece.
mult noroc sa iei cea ce mai buna decizie pt tine si Robert


25 martie 2009


Eu cred ca mie imi scapa ceva din toata povestea Ancai, de aceea nu as vrea sa creada ca o judec. Iti raspund tie, Aris, la ce ai scris tu, nu judec si nu condamn pe nimeni, referitor la domnul tata. Nu ii apar drepturile, ci am spus ca e corect sa stie.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Fetele, va rog, spuneti-mi si mie de ce poate sa planga un copil de 8 saptamani, ca pe mine nu ma mai duce capul. Nu ii e foame, nu il doare burta ca nu se strange ca de obicei, nu ii e frig si nici cald, in casa e ca intotdeauna si el e imbracat ca si pana acum, scutecul e curat. Nu sta jos,cum il pun regurgiteaza si plange, il tin de dimineata in brate si el plange si plange, mi-a dormit doar doua reprize de vreo jumatate de ora si nu stiu care-i baiul. Si nu-i bai ca-l tin in barte, dar n-am voie sa stau jos si nici pe loc, trebuie sa merg continuu

Keutu cheliutu 7 saptamani si 4,7 kg


Bebelusii plang din nenumarate motive, aceasta fiind prima modalitate prin care ei comunica cu cei din jur. Micutii folosesc exclusiv plansul ca mod de comunicare numai pana la 9-12 saptamani de viata, cand incep sa gangureasca si sa bolboroseasca.
Cand bebelusul vine pe lume, prima cale de a interactiona cu ceilalti dupa ce i se taie cordonul ombilical este tot plansul. Acest prim tipat ne arata ca nou-nascutul si-a umplut plamanii cu aer si incepe sa respire.
Plansul este un comportament complex, el putand arata foamea, discomfortul, durerea, plictiseala si nevoia de atentie, furia.
Partea interesanta pentru proaspetii parinti este sa distinga intre diferitele tipete ale bebelusului si ce anume semnifica fiecare. Cu timpul, fiecare parinte incepe sa stie dupa tonalitatea plasetului cam ce nevoie are bebelusul sau.
Plansul este cel mai frecvent cauzat de stari de disconfort fizic sau psihic: foamea, schimbarile de temperatura, sunetele ascutite si intense sau de suprastimulari momentane. Aceste suprastimulari scad in intensitate pe masura ce copilul se obisnuieste cu mediul extrauterin.
S-a demonstrat ca inregistrarea si redarea propriului plans il determina pe bebe sa se opreasca din plans, iar la copilul aflat intr-o stare de bine, el nu induce plansul- semn ca cel mic isi recunoaste propriul plans.
Foamea este cea mai frecventa cauza de plans, deoarece stomacul bebelusului nu are o capacitate mare, iar daca el primeste lapte de mama nu se poate sti cu siguranta cat mananca bebe. Asa ca, primul lucru la care apeleaza orice parinte pentru a-si linisti odorul din plans este mancarea.
Disconfortul cauzat de scutecul ud si murdar, de febra sau de senzatia de racoare este indeajuns de iritant pentru a-l face pe bebelus sa planga.
Daca sugarul nu vrea sa adoarma singur, plansul poate fi un fel de chemare, astfel el instiintandu-si mama sa vina sa-l ia in brate si sa-l legene ca sa adoarma.
Cateodata, bebelusul isi arata prin intermediul plansului nevoia de atentie, faptul ca este plictisit si vrea sa fie inveselit putin.
Bineinteles, plansul poate ascunde o problema mai serioasa cu care se confrunta bebelusul. Daca tipetele copilului se intensifica dintr-o data fara niciun motiv aparent sau se aud altfel decat de obicei, este bine ca micutul sa beneficieze de un consult medical pentru a exclude o afectiune organica (boala).
Continutul plansului se schimba de-a lungul primului an de viata al copilului, facand loc si altor stari psihologice cum sunt nevoia de atentie, frustrarea sau nemultumirea.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae
Dar acest aspect, calitatea lui de familist, mi se pare o fortare de mana, in momentul asta simt ca daca ii spun de bb, eu cumva ma bazez, in background, pe sufletul lui familist, si ma astept sa fie, macar partial, cu noi. Ori eu nu as dori asa sa se intample lucrurile.

Tu-l iubesti, e clar, si esti altruista, si nu vrei sa stea langa voi doar ca e legat de copil. Dar e si o chestie de orgoliu, dar la copil te gandesti? Robert are dreptul sa stie cine este tatal lui, incerca sa lasi probleme voastre sufletesti la o parte si sa te gandesti si la copil.
Asa cred eu ca e corect.
Pe de alta parte... stiu cazuri cand tatal natural numai a complicat viata mamei, dupa ce a aflat, dar de ajutat nu a ajutat-o si prezent in viata copilului nu a fost, doar a incurcat-o.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Kea, dak regurgiteaza cand il pui jos si plange se poate sa aiba colici si dureri de burtica. Poate ar fi bine sa-l pui pe salteluta inclinata la 30 de grade. Asta functiona foarte bine la fetita. Deobicei regurgita cand o puneam in patut si dupa ce am pus ceva sub salteluta sa o ridice un pic in partea in care statea cu capusorul s-au mai diminuat regurgitarile ca nr si volum
Partea nasoala la regurgitarile astea este ca le provoaca arsuri pe esofag din cauza aciditatii si treaba asta e chiar dureroasa pentru ei.

Mami de Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Anca:) partea funny e ca oricum o sa-i spui odata si odata...Acuma depinde cat de repede iti doresti tu sa afle si dak vrei sa te expui riscului de a-l implica si pe el in familia ta
Oricum paerea mea e ca isi va dori sa se implice dar de departe: ok am un copil, ma implic financiar si il iau din cand in cad o zi doua pe luna ....dar atat...

Mami de Damian Codrut Andrei

Mergi la inceput