Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4 Cap 5 Cap 6








Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb




Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Utile
www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina



ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________




Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.



LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia ..... genotip ...... ,4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in plina procedura FIV, DOAMNE AJUTA !!



Mcrissa MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s)



Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcinasub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic

_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Alexuta1181 28 ani povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............

_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Va invit la ac capitol nou plin de speranta/optimism.
Multumesc fetelor care au votat capitolul precedent si le daruiesc o floricica
pisix Ioanatugs Avalon
Moniland felix76 LucaLuca
tamaryllis irinabobe mcrissa
bytzi adrianaady





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Miki, Profilul TORCH de la Synevo, contine analizele: toxo, rubeola,...sau e altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

simteam , speram , citeam , socoteam (vorba lui miki) , ca tu esti graviduta ... tot spuneai tu ca poate gravidutei ii e teama sa nu fie un vis , si de-aia sta "pitita"

deci avalon...FELICITARI , exista un Dumnezeu , unul bun , care uite ca te-a rasplatit , asa cum o sa o rasplateasca si pe miki , si alte fete , care fara urma de egoism , au ajutat atat de mult

sarcina usoara bombonica , si bebici sanatosi


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Georgia multumesc, iti doresc si tie sa ramai cat mai curand. Nu stiu dc ai citit mesajul meu din cap aterior unde iti recomandam Acid Alpha Lipoic cu biotina www.clubafaceri.ro/director/stand/22957/208638/Alpha Lipoic Sustain 300.html" target="_blank"> acest produs.
Fetelor Luck, Mihaele, Goldi, GeorgiaC, Danny vad ca e imunomodulator . Uite ce scrie in prospect :
"imunomodulator: se administreaza in boli autoimune (alergii, miastenia gravis, hepatita autoimuna, poliartrita reumatoida, diabet, lupus, tiroidita, vitiligo, sclerodermie, ciroza biliara primara) dar si in stari cu deficit de imunitate "
Cred ca e f bine sa-l luati cu 3 luni inainte, asa se recomanda de ob tratam naturiste.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki multumesc frumos

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Multumesc, Georgica! Si la tine sa vina barza curand!

Mikisor, iertare pt cap trecut... pup sa treaca supi

Mihaele, cu riscul de a te supara, prefer totusi s-o fac si sa-mi multumesct dupa aia... am o veste "proasta" pentru tine: va trebui sa lasi tigarile, iubita! pentru ca anticorpii aia nu merg deloc cu nicotina in sange, crede-ma! deci pana sa freci manutele ca ce te faci tu ca ai facut de toate, iti spun eu: lasa-te de fumat, ca asta nu ai facut-o inca! si sa te vad atunci cu 2 bebelusi in brate!
daca ti-e greu sa iei hotararea asta, incearca urmatoarea faza: imagineaza-ti o balanta, pe un taler un copilas- copilul tau si pe celalalelt o tigare fumegand... si al doua imagine sa fie cu tine batrana (aici la mine a fost mai usor ca am aproape 38, tu esti mult mai tanara) si cu scrumiera plina de tigari, fara copii... si a treia chestie: spune-ti doar ca e ceva temporar, la mine a functionat (adica ma las de fumat ACUM, la acest fiv si daca nu-mi iese ma pot reapuca oricand- asta am facut-o cu 5 luni inainte de fiv iar acum la 8 luni nu imi mai trebuie)!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Avalon nu am de ce ma supara asa am sa fac de maine gata cu fumatul. Of daca asta ar fi acuza esecurilor mele credema ca nu asi mai fuma in veci.

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon nu m-am supi, nu ma supar eu asa usor. Doar dc ma calca cineva pe coada ma supar si-l tin minte toata viata (sunt caine in zodiacul chinezesc )
Fetelor(cele cu pb imunologice), am postat produsul Alpha Lipoic Sustain 300 la sub "Sarcina si bolile autoimune), vb de acum incolo acolo de ac bubita sa nu mai fim off topic aici. Sunt fete care au ac pb si care nu intra pe aici, deci e bine sa vb acolo .




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaele

Avalon nu am de ce ma supara asa am sa fac de maine gata cu fumatul. Of daca asta ar fi acuza esecurilor mele credema ca nu asi mai fuma in veci.

Puisori dragalasi


Nu ai de unde sa stii daca nu incerci. Asa sa faci, iubita, fa un fiv, unul singur fara tigari. Si mai vedem dupa aia cine cauta carucioare pe net!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Deci plec eu alaltaieri lasand-o pe biata Avalon cu doua mutatii si ma intorc azi si-o gasesc radiind, cu doi copii?!

Uaaa! Desi io-s mai postpunk asa, mai ca-mi vine sa fredonez optzecist à la Bryan Ferry - Avaaaaaaaaloooooooooon, Avaaaaaaaaloooooooooon! :))

FELICITARI! Ti se intampla. Tie.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput